Հայտնի ռուս ռեժիսոր Անդրեյ Զվյագինցևի «Անսիրություն» գեղարվեստական ֆիլմն արժանացել է ֆրանսիական «Սեզար» կինոմրցանակին: Այդ մասին ասվում է մրցանակի կայքէջում:
Ֆիլմը հաղթող է ճանաչվել «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում՝ առաջ անցնելով մրցակիցներից, այդ թվում Քրիսթոֆեր Նոլանի «Դյունկերկից» և Դեմիեն Շազելի «Լա-Լա-Լենդից»:
Հունվարի 23-ին ԱՄՆ Կինեմատոգրաֆիական արվեստների ակադեմիան հրապարակեց «Օսկարի» հավակնորդների ցանկը: «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում Զվյագինցևի «Անսիրությունը» կպայքարի չիլիացի Սեբաստիան Լելիոյի «Ֆանտաստիկ կինը», լիբանանցի Զիադ Դուերի «Վիրավորանք», հունգարացի Իլդիկո Էնյեդիի «Մարմնի և հոգու մասին» և շվեդացի Ռուբեն Էսթլունդի «Քառակուսին» ֆիլմերի հետ: bwin.ru բուքմեքերը Զվյագինցևի ֆիլմի շանսերը գնահատում է 13 տոկոս՝ (գործակից՝ 7.00), գրում է Lenta.ru-ն:
2017-ի հոկտեմբերին «Անսիրությունը» սատցել է Լոնդոնի միջազգային 61-րդ կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը: Ժյուրիի անդամները ֆիլմը համարել են «շատ պոետիկ և գեղեցիկ»:
Ֆիլմի սյուժեն այն մասին է, որ ընտանիքում, որտեղ ապահարզանից առաջ ծնողներն ակնհայտորեն չեն սիրում ոչ միայն միմյանց, այլ նաև իրենց 12-ամյա որդուն, տղան փախչում է տնից: Նրա որոնումներն էլ կազմում են ֆիլմի բովանդակությունը: Քննադատներն արդեն համեմատում են այն համաշխարհային կինոյի գլուխգործոցների հետ, ինչպիսիք են Անտոնիոնիի «Արկածը», Բերգմանի «Տեսարաններ ամուսնական կյանքից» և Հանեկեի «Քողարկվածը»:

Художественный фильм «Нелюбовь» режиссера Андрея Звягинцева завоевала награду французской кинопремии «Сезар». Об этом сообщается на сайте премии.
Картина стала победителем в категории «Лучший фильм на иностранном языке», обойдя конкурентов, среди которых «Дюнкерк» Кристофера Нолана и «Ла-Ла-Ленд» Дэмьена Шазелла.
23 января Американская академия кинематографических искусств и наук назвала претендентов на премию «Оскар». В категории «Лучший фильм на иностранном языке» «Нелюбовь» поборется за премию с такими проектами, как «Фантастическая женщина» Себастьяна Лелио (Чили), «Оскорбление» Зиада Дуэри (Ливан), «О теле и душе» Ильдико Эньеди (Венгрия) и «Квадрат» Рубена Эстлунда (Швеция). Букмекер bwin.ru оценил вероятность получения «Оскара» картиной Звягинцева в 13 процентов (коэффициент 7.00), пишет Lenta.ru.
В октябре 2017 года российская лента получила главный приз 61-го Лондонского международного кинофестиваля. Члены жюри назвали ленту «очень поэтичной и красивой». «Хотя картина концентрируется на частной истории одной семьи из России, она воспринимается как всемирная трагедия. Режиссер превратил личное в социальное и политическое заявление», — отметили судьи фестиваля.
«Нелюбовь» вышла в российский прокат 1 июня. В фильме, который рассказывает о поисках мальчика, сбежавшего из семьи из-за развода родителей, сыграли Марьяна Спивак, Алексей Розин, Матвей Новиков и Марина Васильева.