Հունիսի 2-ին Մոսկվայում համերգով հանդես կգա հայտնի ամերիկահայ երգչուհի Տաթևիկ Հովհաննիսյանը: Ծրագրում, որը նա կներկայացնի իր նյույորքյան թիմի հետ, կհնչեն մեծ կոմպոզիտորներ Գերշվինի, Ժոբիմի, Էլինգթոնի ջազային ստեղծագործությունները, ինչպես նաև Կոմիտասի մշակած հայկական ժողովրդական մեղեդիները երգչուհու հեղինակային գործիքավորմամբ, հայտնում է essemusic.ru-ն:
Համերգը տեղի կունենա Մոսկվայի Երաժշտության միջազգային տանը: Սա երգչուհու 2-րդ մեծ համերգն է Մոսկվայում վերջին 15 տարում:
«Էլլան Երևանից» կամ «Խորհրդային Միության լեդի Ջազը»՝ այսպես էին անվանում Տաթևիկ Հովհաննիսյանին, որը հայտնվեց ջազի ասպարեզում 1980-ականների վերջում: Նրա հայտնվելը տպավորիչ էր ոչ միայն ԽՍՀՄ երաժիշտների և հանդիսատեսի համար: Շուտով նա յուրային դարձավ նաև ջազի հայրենիքում՝ ԱՄՆ-ում, որտեղ, ըստ Հովհաննիսյանի, «ջազ երաժիշտ լինելն արդեն մարտահրավեր է»: Սակայն Տաթևիկը պատվով ընդունեց այդ մարտահրավերն ու ապացուցեց, որ այդ խնդիրն իրագործելի է:
Տաթևիկ Հովհաննիսյանը հանդես է եկել համաշխարհային ջազի հսկաների՝ Մայլս Դևիսի, Ռեյ Չարլզի, Օսկար Փիթերսոնի, Բեթթի Քարթերի և Կարմեն Մաքրայի հետ: Ջազի ոլորտի քննադատությունը գերված է ջազային իմպրովիզացիաներին նրա զգայուն և նուրբ մոտեցմամբ: Տաթևիկ Հովհաննիսյանին հաջողվել է նաև վարպետորեն օգտագործել հայկական մեղեդիներն իր երգերում և ելույթներում: Listen To My Heart ալբոմում, որը նա ձայնագրել է Sony Classical-ում լեգենդար պրոդյուսեր Ջորջ Ավագյանի ղեկավարությամբ, Տաթևիկը կատարում է հայկական ժողովրդական մեղեդիների ջազային տարբերակները:

Всемирно известная джазовая певица армянского происхождения Татевик Оганесян выступит с концертом в Москве. Об этом говорится на сайте Джазового агентства «Эссе».
Концерт состоится 2 июня в Московском Международном Доме Музыки. За последние 15 лет — это второй большой концерт певицы в Москве.
В программе, которую Оганесян представит со своей нью-йоркской командой, прозвучат джазовые стандарты великих композиторов: Гершвина, Жобима, Эллингтона, Роджерса, а также народные армянские мелодии Комитаса в авторских аранжировках вокалистки. Состав ансамбля: Татевик Оганесян – вокал, Боб Албанезе – рояль, Джо Фитцджеральд – контрабас, Дэвид Мид – ударные.
«Элла из Еревана» или «Леди Джаз Советского союза» – так, и не иначе, называли Татевик Оганесян, стремительно взлетевшую на джазовую сцену тогда еще Советского союза в конце 1980-х. Ее появление стало впечатляющим не только для музыкантов и зрителей Советского союза: вскоре ее второй родиной стала родина джаза – США, где, по словам Оганесян, «быть джазовым музыкантом – уже вызов». Однако Татевик вызов и приняла, и доказала – быть звездой на родине джаза для нее задача с успехом выполнимая.
С тех пор она разделяла одну сцену с гигантами мирового джаза – Майлзом Дэвисом, Рэем Чарльзом, Оскаром Питерсоном, Бетти Картер и Кармен Макрай. Джазовая критика была покорена ее чувствительным, филигранным подходом к джазовой импровизации, а мировая аудитория была загипнотизирована деликатным и точным воспроизведением самого духа песен Эллингтона, Гершвина, Паркера, Жобима и других.
Совершенно уникальным свойством Оганесян стало сохранение и мастерское использование армянской музыкальной культуры в своих песнях и выступлениях. В альбоме Listen To My Heart, записанном на лейбле Sony Classical под руководством легендарного продюсера Джорджа Авакяна, Татевик создает джазовые версии армянской народной музыки.