Հայտնի դաշնակահար, կոմպոզիտոր, ժամանակակից ջազի աստղ Տիգրան Համասյանը մենահամերգ կտա Սանկտ Պետերբուրգում: Նա կներկայացնի իր նոր For Gyumri ալբոմը:
Մայիսի 3-ին կայանալիք համերգը նվիրվում է Համասյանի ծննդավայրին՝ Գյումրի քաղաքին, գրում է Jazzpeople.ru-ն:
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող երաժիշտը նվիրել է իր նոր ստեղծագործությունները մանկության հիշողություններին: Ըստ Տիգրանի, նոր ռելիզը An Ancient Observer ալբոմի շարունակությունն է, որը Համասյանը ներկայացրել էր Պետերբուրգում 2017-ի գարնանը:
Ալբոմի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել Ակադեմիական կապելլայում: Ձայնագրված են երգեր, որոնք սեփական անձի և շրջակա միջավայրի ուսումնասիրության արդյունք են, մանկության հիշողություններ, որոնք, ըստ դաշնակահարի, որոշում են կյանքի ուղին: .
Համասյանը դաշնակահարների և կոմպոզիտորների բազում մրցույթների հաղթող է: For Gyumri ալբոմը թողարկվել է 2018-ի փետրվարի 16-ին: Կոմպոզիցիաներում վառ արտահայտված են կոմպոզիտորի նախասիրությունները՝ հայկական ժողովրդական երաժշտությունն ու ամերիկյան ջազը: Հունվարին Տիգրան Համասյանը ներկայացրեց Rays of Light կոմպոզիցիան, որը մեկ շաբաթում ավելի քան 11.000 դիտում հավաքեց YouTube-ում:
Տիգրան Համասյանը ծնվել է 1987 թվականին` Գյումրիում։ Մանկուց սիրել է երաժշտությունը։ Այդ հետաքրքրությունը նրա մոտ երկու տարեկանից է ծագել, իսկ յոթ տարեկանում ավելի է արտահայտվել սերը ջազի նկատմամբ։ 2006 թվականին նա աշխարհահռչակ Մոնքի անվան միջազգային ջազ մրցույթի (Thelonious Monk International Jazz Competition) հաղթողն է ճանաչվել։
Համասյանը հաղթել է նաև ջազ դաշնակահարների Montreux (Շվեյցարիա) մրցույթում, առաջին մրցանակին է արժանացել ֆրանսիական Jazz a Juan Revelations մրցույթում, Մոնակոյի ջազային դաշնակահարներիմրցույթում: Սակայն, նա ճանաչում ստացավ ոչ միայն որպես դաշնակահար, այլ նաև որպես կոմպոզիտոր: 2013-ին Համասյանը հաղթող ճանաչվեց ժամանակակից կոմպոզիտորների Vilcek Prize մրցույթում: 2016-ին ճանաչվել է տարվա լավագույն գործիքավորող Echo Jazz Award-ում: Առաջին ալբոմը Տիգրան Համասյանը թողարկել է 2011-ին, այն անմիջապես ռեկորդային վաճառք է ունեցել, որի համար նա պարգևատրվել է Victoires de la musique մրցանակով, որը ֆրանսիական «Գրեմմի» է համարվում:

5 Март 2018 - 13:57 AMT
Армянский пианист, композитор, звезда современного джаза Тигран Амасян в даст сольный концерт в Санкт-Петербурге. Об презентует свой новый альбом For Gyumri.
3 мая в концертном зале у Финляндского прозвучит музыкальное подношение малой родине музыканта, городу Гюмри в Армении, пишет Jazzpeople.ru.
Музыкант с мировым именем Тигран Амасян посвятил свой новый EP воспоминаниям детства и армянскому городу Гюмри. По словам Тиграна, новый релиз – это продолжение альбома An Ancient Observer, который музыкант представил в Петербурге весной в 2017 году.
Презентация альбома прошла в Академической Капелле. На альбомах записаны песни-наблюдения за собой и окружающей действительностью, воспоминания детства, которые определяют весь путь человек, как считает пианист.
Тигран Амасян является победителем многочисленных конкурсов пианистов и композиторов. Альбом For Gyumri вышел 16 февраля 2018. В композициях ярко выступают 2 страсти музыканта – народная музыка Армении и американский джаз.
В январе Тигран представил новый клип на композицию Rays of Light, который за 1 неделю набрал более 11 тысяч просмотров на YouTube.
Тигран обучался музыке с 3-летнего возраста, в школьные годы уже активно выступал со взрослыми музыкантами. Затем последовали многочисленные победы на конкурсах: конкурс пианистов имени Телониуса Монка (США), конкурс джазовых пианистов в Montreux (Швейцария), первый приз на конкурсе Jazz a Juan Revelations (Франция), первый приз на конкурсе джазовых пианистов в Монако. Но Тигран получил известность не только как пианист-исполнитель, его композиторский талант оценен критиками и публикой. В 2013 году Тигран Амасян выиграл конкурс современных композиторов Vilcek Prize. Был признан лучшим аранжировщиком года, по версии Echo Jazz Awards в 2016-м.
Дебютный альбом Тигран выпустил в 2011 году, и он сразу побил рекорды продаж. За него музыкант награжден Victoires de la musique – аналог «Грэмми» во Франции.