Almazian Symphony նվագախումբը հայտնի White Stripes խմբի Seven Nation Army երգի քավըր-տարբերակի նոր տեսահոլովակն է թողարկել: Այն առաջինն է ու միակը, որը կատարվել է դասական քրոսովերի (classical crossover) ժանրում:
Seven Nation Army-ն Almazian Symphony-ի Pop Symphony դեբյուտային ալբոմի թրեքերից մեկն է, նոր տեսահոլովակն էլ նվիրվել է Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան ու Հայաստանի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանին, այդ թվում՝ ֆուտբոլի բոլոր երկրպագուներին:
«Գործիքավորում անելը հայտնի պրոդյուսեր Մարկ Դի Դոմենիկոյինն էր, որը նաև իմ գործընկերն է: Չնայած, երբ առաջին անգամ լսեցի օրիգինալը, հրաժարվեցի այդ գաղափարից, որովհետև բացարձակ չէի պատկերացնում, թե ինչպիսին այն կստացվի վերջում, ինչպես կհնչեն սոլո-ջութակն ու նվագախումբը»,- PanARMENIAN.Net-ին ասաց նվագախմբի հիմնադիրն Խաչատուր Ալմազյանը:
Նրա խոսքով՝ չնայած Մարկի հետ պայմանավորվել էին, որ եթե ինչ-որ բան չհավանի, աշխատանքն էլ չեն շարունակի, վերջինս խնդրեց իրեն գոնե փորձել:
«Արդյունքում դա դարձավ իմ սիրելի թրեքը մեր ալբոմից: Գործիքավորումն արեցին ֆրանսիական շոու-բիզնեսի աստղերը՝ Քվենթին Բաշլեն ու Ժակ Էրարը: Ի դեպ, մի հաճելի մանրուք էլ կա: Լեգենդար ու իմ շատ սիրելի ու Apocalyptica խմբի պրոդյուսերի հետ մի քանի զրույց եմ ունեցել, և նա խոստովանեց, որ խումբն էլ էր ուզում այս երգի քավըրն անել, բայց երբ լսել են մեր ձայնագրությունը, հրաժարվել են այդ գաղափարից՝ այդքան հավանել էին մեր տարբերակը»,- ասաց Ալմազյանը:
2004-ին Seven Nation Army-ն «Գրեմմի» մրցանակ էր ստացել «Լավագույն ռոք երգ» անվանակարգում: Այն ավելի հայտնի է որպես ֆուտբոլի երկրպագուների ոչ պաշտոնական հիմն ամբողջ աշխարհով մեկ:
Almazian Symphony նվագախմբի կազմում աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Սերբիայից, Կանադայինց, Ռուսաստանից, Բելգիայից, Նիդերլանդներից, Բելգիայից, ԱՄՆ-ից, Ղազախստանից և այլ երկրներից 25 երաժիշտ կանայք են: Այն ջութակահար Խաչատուր Ալմազայանի ու սերբ թավջութակահար Թամարա Սավիչի համատեղ նախագիծն է, որը գործում է 2007 թվականից:

7 Март 2018 - 14:33 AMT
Оркестр Almazian Symphony выпустил новый клип для своей кавер-версии известной песни Seven Nation Army группы White Stripes. Это первая и единственная версия, исполненная в жанре классический кроссовер (classical crossover).
Seven Nation Army – один из треков дебютного альбома оркестра Pop Symphony на лейбле Sony Music Entertainment в партнерстве с Национальным ТВ Франции. Almazian Symphony посвятил этот клип полузащитнику сборной Армении и «Арсенала» Генриху Мхитаряну, а также всем футбольным фанатам.
В 2004 году Seven Nation Army получила премию «Грэмми» в категории «Лучшая рок песня». Широкую популярность этот хит приобрел в качестве неофициального гимна футбольных болельщиков во всем мире.
«Идея сделать аранжировку принадлежит известному продюсеру и моему партнеру Марку Ди Доменико. Послушав песню в оригинале, я отказался делать запись, просто потому что совершенно не представлял, как это будет звучать в итоге, какая роль у соло скрипки и оркестра»,- рассказал PanARMENIAN.Net основатель оркестра, скрипач Хачатур Алмазян.
«Несмотря на то, что у нас с Марком был негласный договор – если мне что-либо не нравится, мы забываем об этом, – он настоял и попросил хотя бы попробовать. В итоге это мой любимый трек из нашего альбома»,- отметил музыкант.
По его словам, аранжировку сделали звезды французского шоу-бизнеса Квентин Башле и Жак Эрар.
«У меня было несколько бесед с продюсером легендарной и очень мною любимой группы Apocalyptica. Он признался, что ребята сами хотели сделать кавер на эту песню, но после прослушивания нашей записи отказались от этой идеи, настолько им понравилась наша аранжировка»,- добавил Алмазян.
Оркестр Almazian Symphony – исключительно женский коллектив, он состоит из 25 артисток из Сербии, Канады, России, Бельгии, США, Нидерландов, Казахстана, Белоруссии и других стран. Проект – детище скрипача Хачатура Алмазяна и сербской виолончелистки Тамары Савич.