Հայաստանն ԱՊՀ տարածաշրջանում աղքատության ամենաբարձր ցուցանիշ ունեցող երկրներից է: Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ 2016 թվականին երկիրը աղքատության 29,4%-ով երրորդ տեղն է զբաղեցրել տարածաշրջանում:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱՊՀ երկրների շրջանում աղքատության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է Ղրղզստանում՝ 32,1%: Երկրորդ տեղում Տաջիկստանն է՝ 30,3%-ով:
Ադրբեջանն ԱՊՀ տարածաշրջանում աղքատության ամենացածր ցուցանիշն ունեցող չորրորդ երկիրն է. այս երկրում աղքատ է բնակչության ընդամենը 5,9%-ը: Տարածաշրջանում ամենացածր ցուցանիշը Ղազախստանում է՝ 2,6%: Ռուսաստանում աղքատ է բնակչության 13,5%-ը:
2018 թվականի Հայաստանի պետական բյուջեի նախագծով երկրում կանխատեսվում է 4,5% տոկոս տնտեսական աճ: Մինչդեռ Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԶԲ) 2018 թվականին երկրում ՀՆԱ 3% աճ է կանխատեսել:

13 Март 2018 - 08:02 AMT
Армения – одна из беднейших стран СНГ.Согласно данным Национальной статистической службы, в 2016 году страна с показателем бедности 29,4% занимала третье место в регионе.
За отчетный период самый высокий уровень бедности среди стран СНГ был зарегистрирован в Киргизии – 32,1%, второе место занимал Таджикистан – 30,3%.
Азербайджан является четвертой страной СНГ с самым низким уровнем бедности: бедные составляют 5,9% населения страны.Самый низкий показатель бедности в регионе – в Казахстане – 2,6%. В России бедны 13,5% населения.
Евразийский банк развития (ЕАБР) прогнозирует прирост ВВП Армении до 3% в 2018 году.По итогам 2018 года инфляция в Армении прогнозируется на уровне 3,4% (прирост в декабре по сравнению с декабрем 2016 года).Согласно проекту госбюджета Армении в 2018 году, в стране прогнозируется экономический рост на 4,5%.