Երկարատև հիվանդությունից հետո 50 տարեկանում կյանքից հեռացել է հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, աշխարհի չեմպիոն և գավաթակիր Աղասի Մանուկյանը: Նա 2006 թվականից բնակվում էր ԱՄՆ-ում, հայտնում է Wrestling-Armenia-ն:
Աղասի Մանուկյանը պատմության մեջ մտավ որպես առաջին ըմբիշ և երկրորդ մարզիկը (բռնցքամարտիկ Նշան Մունչյանից հետո), որը, հանդես գալով անկախ Հայաստանի դրոշի ներքո, դարձավ աշխարհի չեմպիոն:
Մանուկյանը 1987-ին հաղթել է Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում։ 1988-ին եղել է ԽՍՀՄ ազգային հավաքականի անդամ և նրա կազմում դարձել Աշխարհի առաջնության գավաթակիր։
Հայաստանի անկախացումից հետո հանդես է եկել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում։ 1993-ին Ստոքհոլմում նվաճել է աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը։ Եզրափակչում հաղթել է ռուս հայտնի ըմբիշ, աշխարհի և Եվրոպայի երկակի չեմպիոն Ալեքսանդր Իգնատենկոյին։
Հետագայում Աղասի Մանուկյանը երկու անգամ դարձել է Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր, մասնակցել Ատլանտայի օլիմպիական խաղերին։ 1996-ին ավարտել է իր մարզական կարիերան և սկսել զբաղվել մարզչական գործունեությամբ։ 1998–1999 թվականներին եղել է Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ։ 2001–2004-ին աշխատել է Շիրակի մարզի Սպորտկոմիտեում։ 2006-ին տեղափոխվել է ԱՄՆ։ 2011-ից աշխատում էր Մարքեթի (Միչիգան նահանգի) Օլիմպիական կրթական կենտրոնում:

20 Март 2018 - 08:37 AMT
В результате длительной болезни в 50-летнем возрасте скончался чемпион и обладатель Кубка мира по греко-римской борьбе Агаси Манукян. Об этом сообщаетWrestling-Armenia.
Манукян с 2006 года проживал в США.
Агаси Манукян стал первым борцом ивторым спортсменом, завоевавшим титул чемпиона мира под флагом независимой Армении.
Агаси Манукян родился 27 марта 1967 года в Ленинакане. В 1987 году выиграл чемпионат мира среди молодежи. В 1988 году был привлечен в состав национальной сборной СССР, стал в ее составе обладателем Кубка мира. На дебютном для себя чемпионате мира 1993 года в Стокгольме завоевал звание чемпиона мира. Благодаря этому успеху Агаси Манукян вошел в историю как первый борец и второй (после боксера Ншана Мунчяна) спортсмен, который стал чемпионом мира под флагом независимой Армении.
В дальнейшем Агаси Манукян дважды становился призером чемпионата Европы, был участником Олимпийских игр в Атланте. В 1996 году завершил свою спортивную карьеру и занялся тренерской деятельностью. В 1998–1999 годах был главным тренером молодежной сборной Армении. В 2001–2004 годах работал в Спорткомитете Ширакской области Армении. В 2006 году переехал в США. С 2011 года работал в Олимпийском образовательном центре, расположенном в городе Маркетт (штат Мичиган).