ԱՄՆ-ը հայաստանցի գործարարներին արտոնյալ պայմաններ կտրամադրի որոշ արտադրատեսակների արտահանման համար: Այս մասին գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Նշվում է, որ հարցը քննարկվել է Վաշինգտոնում կայացած ԱՄՆ-Հայաստան Առևտրի ու ներդրումների խորհրդի նիստի ընթացքում: Հայկական պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի տնտեսական զարգացման փոխնախարար Հովհաննես Ազիզյանի խոսքով, կողմերը քննարկել են նաև փոքր ու միջին արտահանողների համար փաստաթղթավորման գործընթացը դյուրացնելու հարցը:
«Վաշինգտոնում անցած հանդիպումը ցույց տվեց, որ թե Հայաստանում, թե Միացյալ Նահանգներում շահագրգռված են խորացնել տնտեսական գործընկերությունը: Խորացումը նշանակում է ոչ միայն առևտրաշրջանառության կամ ներդրումային որոշակի ակտիվության ապահովում, այլ նաև դիվերսիֆիկացում», – նշել է փոխնախարարը:
Հայկական կողմը հավաստիացրել է նաև, որ ԵԱՏՄ անդամակցությունը որևէ կերպ չի խոչընդոտում Երևանին ԱՄՆ-ի հետ տնտեսական գործակցության զարգացման հարցում:
2017 թվականին ՀՀ-ԱՄՆ առևտրաշրջանառությունը գերազանցել է $200 մլն-ը, ինչը 70%-ով ավելի է 2016 թվականի ցուցանիշից:

The United States will provide preferential conditions to Armenian producers for the export of certain goods, the Voice of America reveals.
According to the report, the issue was discussed at the first Council Meeting of 2018 organized in the framework of the U.S. – Armenia Trade and Investment Framework Agreement.
According to the head of the Armenian delegation, deputy minister of economic development Hovhannes Azizyan, the sides discussed the issue of facilitating the documentation process for small and medium-sized exporters.
“The meeting in Washington showed that both Armenia and the United States are interested in deepening economic cooperation,” the deputy minister said.
“The expansion refers not only to the activation of trade turnover or the investment framework, but also their diversification.”
Also, the Armenian side has assured that its membership in the Eurasian Economic Union (EAEU) will by no means hinder the development of economic cooperation with the U.S.