Facebook սոցցանցի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգն առաջին անգամ անդրադարձել է ավելի քան 50 մլն օգտատերերի անձնական տվյալների արտահոսքին, որին մեղսակից է Cambridge Analytica ընկերությունը:
Ցուկերբերգը հայտարարել է, որ ընկերությունը դեռևս 2014-ին էր պաշտպանության անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել՝ արգելելով հավելվածներին օգտատերերից նրանց ընկերների մասին տվյալներ հավաքել: «Սակայն մենք սխալներ թույլ տվեցինք և պետք է ավելին անեինք»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, հիմա Facebook-ը կփակի օգտատերերի տվյալները հավելվածների համար: Հավելվածներին հասանելի կլինեն միայն անունը, լուսանկարն ու էլփոստի հասցեն, այլ գրառումներին և այլ անձնական տվյալներին ծանոթանալու համար նրանք ստիպված կլինեն պայմանագիր կնքել օգտատերերի հետ, գրում է Meduza-ն:
Facebook-ը նաև կստուգի բոլոր այն հավելվածները, որոնք տեղեկատվության մեծ ծավալներ են հավաքել մինչև 2014-ը՝ այն մշակողները, որոնք համաձայն չեն լինի ստուգման, կհեռացվեն հարթակից:
Ըստ Ցուկերբերգի, 2015-ին Facebook-ն իմացավ The Guardian-ից, որ Ալեքսանդր Կոգանը, որը մոտ 50 մլն օգտատերի անձնական տվյալ էր հավաքել առցանց թեստի միջոցով, փոխանցել է այդ տվյալները Cambridge Analytica-ին: Facebook-ը պահանջեց հեռացնել այդ տվյալներն ու փաստացի հաստատել դա, սակայն պարզվեց, որ Cambridge Analytica-ն իրականում, հնարավոր է, չէր արել դա:
«Դա վստահության խախտում էր Կոգանի, Cambridge Analytica-ի և Facebook-ի միջև: Բայց դա նաև խախտեց վստահությունը Facebook-ի և մարդկանց միջև, որոնք տրամադրել էին իրենց տվյալները և ակնկալում էին, որ մենք նրանց կպաշտպանենք: Մենք պետք է դա շտկենք»,-ասել է Ցուկերբերգը:
50 մլն օգտատերի տվյալների արտահոսքի մասին լուրերից հետո Facebook-ի բաժնետոմսերն էժանացան: ԱՄՆ-ում սկսեցին կոչ անել ջնջել աքաունթները Facebook-ից, քանի որ ընկերությունը վատ է պաշտպանում օգտատերերի տվյալները:

Основатель социальной сети Facebook Марк Цукерберг впервые прокомментировал ситуацию с утечкой данных 50 миллионов пользователей, к которой причастна компания Cambridge Analytica.
Цукерберг заявил, что компания еще в 2014 году приняла необходимые меры защиты, запретив приложениям собирать у пользователей данные об их друзьях. «Но мы также совершили ошибки, и нам нужно сделать больше», — написал он.
По его словам, теперь Facebook закроет приложениям доступ к данным пользователей, которые не открывали его три месяца. По умолчанию программы будут иметь доступ лишь к имени, фотографии и адресу электронной почты; для доступа к постам и другим личным данным разработчикам придется заключать с ними договор, пишет Meduza.
Facebook также проверит все приложения, которые собирали большие объемы информации до 2014 года; разработчики, не согласные на проведение проверки, будут удалены с платформы.
По словам Цукерберга, в 2015 году Facebook узнал от The Guardian, что Александр Коган, собравший данные 50 миллионов пользователей с помощью онлайн-теста, передал эту информацию Cambridge Analytica. Тогда Facebook потребовал удалить эти данные и документально подтвердить это, однако теперь выяснилось, что Cambridge Analytica, возможно, на самом деле не удалила информацию.
«Это было нарушение доверия между Коганом, Cambridge Analytica и Facebook. Но это было и нарушение доверия между Facebook и людьми, которые поделились с нами своими данными и ожидали, что мы их защитим. Мы должны это исправить», — заявил Цукерберг.
После публикаций об утечке 50 миллионов данных пользователей фейсбука акции упали. В США началась кампания с призывами удалять аккаунты в фейсбуке из-за того, что компания плохо защищает пользовательские данные.