Ազգերի լիգայում Հայաստանին ծանր փորձություն է սպասում։ Այդպիսի կարծիք է հայտնել Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը:
«Կարծում եմ` Ազգերի լիգայում մեզ շատ դժվարություններ են սպասում։ Թող ոչ մեկին չթվա, թե մենք հայտնվել ենք շատ թեթև խմբում` շատ պարզ մրցակիցներով։ Ժամանակակից ֆուտբոլում չկան ուժեղ և թույլ մրցակիցներ, մեզ լուրջ փորձություն է սպասում։ Բայց մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի պատվով կատարենք խնդիրն ու հաղթեք ամեն խաղում»,-լրագրողներին հայտարարել է Մխիթարյանը Հայաստանի լավագույն ֆուտբոլիստի մրցանակի հանձնման արարողությունից հետո, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն։
Խոսելով Էստոնիայի և Լիտվայի հավաքականների հետ նախատեսված հանդիպումների մասին` Մխիթարյանը նշել է, որ հավաքականում տրամադրվածությունը միշտ եղել է ամենաբարձր մակարդակի վրա։
Հայաստան-Էստոնիա ընկերական հանդիպումը տեղի կունենա Հանրապետական մարզադաշտում մարտի 24-ին ժամը 18։00-ին, Հայաստան-Լիտվա ընկերական հանդիպումը նույնպես տեղի կունենա Հանրապետական մարզադաշտում մարտի 27-ին ժամը 19։00-ին։
«Կաշխատենք հաղթել երկու հանդիպումներում, չնայած որ սպասվում են ֆուտբոլիստների փոփոխություններ մարզչի կողմից։ Սակայն դա ոչ մի կերպ չպետք է ազդի հաղթելու մեր ձգտման վրա»,-ասել է Մխիթարյանը։ Նրա խոսքով, հայկական հավաքականը պետք է առավելագույնն անի այս ընկերական հանդիպումներում, ինչպես նաև մայիսի վերջին կայանալիք խաղերում, որպեսզի ինչպես հարկն է պատրաստվի Ազգերի լիգայի ցիկլին։
Հայաստանի հավաքականը հայտնվել է Ազգերի լիգայի D դիվիզիոնի 4-րդ խմբում, որի շրջանակում ուժերը կչափի Մակեդոնիայի, Լիխտենշտեյնի և Ջիբրալթարի հավաքականների հետ։ Խմբային փուլը կանցկացվի 2018 թ.–ի աշնանը։ Չորս դիվիզիոններից յուրաքանչյուրի հաղթողը կստանա Եվրոպայի 2020-ի առաջնության եզրափակիչ փուլի ուղեգիր։
Մարտի 22-ին Հայաստանի ազգային հավաքականի և անգլիական «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին է հանձնվել Հայաստանի «Տարվա լավագույն ֆուտբոլիստի» մրցանակը։

22 Март 2018 - 12:51 AMT
Капитан сборной Армении и полузащитник «Арсенала» Генрих Мхитарян заявил, что в Лиге наций Армению ждет тяжелое испытание. Об этом Мхитарян заявил после церемонии вручения приза лучшего футболиста Армении.
«Считаю, что в Лиге наций нас ждет много сложностей. Пусть всем не кажется, что мы попали в очень легкую группу с очень простыми соперниками. В современном футболе нет сильных и слабых соперников, нас ждет серьезное испытание. Но мы должны сделать все, чтобы с честью выполнить задачу и выиграть в каждом матче», – отметил футболист, пишет АРКА.
Говоря о предстоящих матчах со сборными Эстонии и Литвы, он отметил, что настрой в сборной всегда на самом высоком уровне.
Товарищеский матч Армения-Эстония состоится на Республиканском стадионе в Ереване 24 марта в 18:00, а товарищеская встреча Армения-Литва пройдет там же 27 марта в 19:00.
«Попытаемся победить в этих двух матчах, несмотря на то, что ожидаются разные тактические изменения и эксперименты со стороны тренера. Однако это никоим образом не должно повлиять на наше стремление к победе», – сказал Мхитарян.
По его словам, армянской сборной необходимо в этих товарищеских играх, а также в играх, которые пройдут в конце мая и в начале июня, сделать максимум, чтобы как следует подготовиться к циклу Лиги наций.
Армянская команда попала в четвертую группу дивизиона D Лиги наций. Ее соперниками станут команды Македонии, Лихтенштейна и Гибралтара. Групповой турнир пройдет осенью 2018 года. Победитель каждого из четырех дивизионов получит путевку на финальный турнир ЧЕ-2020.