Անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդի» հարձակվող Զլատան Իբրահիմովիչի ամենահավանական մրցակիցն ակումբում ներկայում Լոնդոնի «Արսենալի» և Հայաստանի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն էր: Այս մասին գրում է ՄՅՈւ պաշտոնական կայքը:
Նշվում է, որ շվեդ հարձակվողը կարճ ժամանակում ավելի մեծ ազդեցություն է ունեցել ակումբում, քան որևէ այլ խաղացող:
«Սկանդինավ լեգենդին ամենամոտ հավանական մրցակիցը Մխիթարյանն է եղել: Նա ՄՅՈւ-ի կազմում դաշտ է դուրս եկել 63 անգամ՝ դառնալով 13 գոլի հեղինակ», – գրում է աղբյուրը:
Մխիթարյանը Լոնդոնի «Արսենալ» էր տեղափոխվել 2018-ի սկզբին: Նա, WhoScored ֆուտբոլային վիճակագրական պորտալի համաձայն, «զինագործների» լավագույն խաղացող է ճանաչվել՝ իր արդյունքներով գերազանցելով լոնդոնյան ակումբի նախկին հարձակվող, վերջերս «Մանչեսթեր Յունայթեդ» տեղափոխված Ալեքսիս Սանչեսին:

The closest anybody can come to rivaling Zlatan Ibrahimovic at Manchester United is Armenian playmaker Henrikh Mkhitaryan, the English club said on its official website.
“It would be fair to state that Ibrahimovic had a bigger impact in a short space of time than any other player in Manchester United's history,” the club said.
“Others who performed well in short stints at the club spring to mind, including Carlos Tevez who may have only been on a two-year loan but still racked up 99 games. Veteran defender Laurent Blanc was another of Sir Alex Ferguson's short-term acquisitions but he managed 75 outings.
“Arguably, the closest anybody can come to rivaling the Scandinavian legend is Henrikh Mkhitaryan. The Armenian won the same three pieces of silverware as Zlatan last term and also scored in the Europa League final against Ajax. Mkhitaryan appeared 63 times for the Reds before moving to Arsenal in January, scoring 13 goals.”