ԵԱՏՄ ներմուծման մաքսատուրքերից Հայաստանի պետական բյուջե կփոխանցվի 1,2%-ը՝ նախկին 1,1%-ի փոխարեն: Այս մասին գրված է կառավարության մարտի 29-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված որոշման նախագծերից մեկում:
Ներմուծման մաքսատուրքերի (համարժեք այլ տուրքերի, հարկերի և հավաքագրումների) գումարները հաշվեգրելու և բաշխելու, դրանք որպես եկամուտ անդամ պետությունների բյուջեներ փոխանցելու կարգում փոփոխություններով սահմանվում են յուրաքանչյուր անդամ պետության համար ներմուծման մաքսատուրքերի գումարների բաշխման նորմատիվները:
Բելառուսի համար սահմանվում է 4,5%-ի չափով, Ղազախստանի համար՝ 7%-ի չափով, Ղրղզստանի համար՝ 1,9%, Ռուսաստանի Դաշնության համար՝ 85,2%-ի չափով:

Armenia will receive 1.2% of all import customs duties of the Eurasian Economic Union (EAEU) instead of the previous 1.1%, according to a draft decision published on the government’s website.
Under the proposed changes in the registration and distribution and of import duties (other equivalent duties, taxes and collections), Belarus and Kazakhstan will receive 4.5% and 7%, respectively, while Kyrgyzstan and Russia will get 1.9% and 85.2%, respectively.
More than 40 countries and international organizations, including China, Indonesia and Israel, as well as some South American countries, have expressed interest in a free trade deal with the EEU. The trade bloc has also held negotiations with South Korea, Egypt and India.
In December, Russian President Vladimir Putin said Serbia could be also included in the EAEU’s free trade zone in the future.