Facebook ընկերությունը զրկում է ագրեգատոր ընկերություններին թիրախավորված գովազդի համար օգտատերերի տվյալները հավաքելու հնարավորությունից: Այդ մասին հայտարարել է ընկերությունը:
«Մենք իրազեկում ենք գովազդատուներին, որ փակում ենք «գործընկերային կատեգորիաները», որոնք թույլ էին տալիս տեղեկատվության կողմնակի ագրեգատորներին առաջարկել սեփական թիրախավորումն անմիջապես Facebook-ի հարթակում»,-ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ:
Ընկերությունը հավելում է, որ այդ միջոցը կբարելավի սոցցանցերում օգտատերերի տեղեկատվության գաղտնիության մակարդակը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Գործընկերային կատեգորիաներ» գործառույթը թույլ է տալիս ագրեգատոր ընկերություններին, ինչպիսիք են Experian-ն ու Acxiom-ը, տվյալներով ապահովել հաճախորդներին, օրինակ, օգտատերերի գնումների մասին տվյալներով՝ թիրախավորված գովազդի համար:
Ավելի վաղ Facebook սոցցանցի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգն, անդրադառնալով ավելի քան 50 մլն օգտատերերի անձնական տվյալների արտահոսքին, որին մեղսակից է Cambridge Analytica ընկերությունը, հայտարարել էր, որ ընկերությունը դեռևս 2014-ին էր պաշտպանության անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել՝ արգելելով հավելվածներին օգտատերերից նրանց ընկերների մասին տվյալներ հավաքել: «Սակայն մենք սխալներ թույլ տվեցինք և պետք է ավելին անեինք»,-ասել էր նա: Ըստ նրա, հիմա Facebook-ը կփակի օգտատերերի տվյալները հավելվածների համար: Հավելվածներին հասանելի կլինեն միայն անունը, լուսանկարն ու էլփոստի հասցեն, այլ գրառումներին և այլ անձնական տվյալներին ծանոթանալու համար նրանք ստիպված կլինեն պայմանագիր կնքել օգտատերերի հետ:
50 մլն օգտատերի տվյալների արտահոսքի մասին լուրերից հետո Facebook-ի բաժնետոմսերն էժանացան: ԱՄՆ-ում սկսեցին կոչ անել ջնջել աքաունթները Facebook-ից, քանի որ ընկերությունը վատ է պաշտպանում օգտատերերի տվյալները:

Компания Facebook лишит компании-агрегаторы данных возможности собирать информацию о пользователях для настройки таргетированной рекламы, сообщила компания.
«Мы уведомляем рекламодателей в том, что закрываем «партнерские категории». Этот продукт позволял сторонним агрегаторам информации предлагать свой таргетинг непосредственно на платформе Facebook»,- говорится в заявлении компании.
Компания добавляет, что эта мера улучшит конфиденциальность пользовательской информации в социальной сети, пишет РИА Новости.
Функция «партнерские категории» позволяет компаниям-агрегаторам, таким как Experian и Acxiom, обеспечивать клиентов данными, например, о совершенных покупках пользователей, для создания таргетированной рекламы.
Ранее компания объявила о новых средствах контроля конфиденциальности из-за скандала с утечкой данных через Cambridge Analitica. В середине марта издание The New York Times сообщило, что сотрудничавшая с президентом США Дональдом Трампом во время предвыборной кампании фирма Cambridge Analitica незаконно получила данные 50 миллионов пользователей Facebook. На основании собранных данных исследователи оценивали политические предпочтения избирателей и показывали им рекламу, которая могла бы быть им интересна.
Глава Facebook Марк Цукерберг в интервью CNN извинился, что не оправдал доверия пользователей в ситуации с компанией Cambridge Analytica, предположительно, получившей незаконный доступ к данным 50 миллионов пользователей. Цукерберг также признал, что «не должен был доверять» Cambridge Analytica.