App Store խանութում հայտնվել է Chatwatch հավելվածը, որը թույլ կտա iPhone ունեցողներին հետևել WhatsApp-ի օգտատերերին:
«Chatwatch-ն օգտագործեք ձեր ընկերների, հարազատների ու ենթակաների ակտիվությանը հետևելու համար»,-ասվում է հավելվածի նկարագրության մեջ:
Ըստ մշակողների, ծրագիրը ներբեռնած անձինք կկարողանան տեսնել, թե երբ է իրենց զրուցակիցը վերջին անգամ օգտվել հավելվածից, նույնիսկ եթե նա անջատի գրառումները ցուցադրող գործառույթը: Բացի այդ, հավելվածը ցույց կտա, թե երբ է սովորաբար օգտատերն արթնանում և քնում, գրում է Lenta.ru-ն Lifehacker-ի վրա հղումով:
Chatwatch-ը նաև թույլ է տալիս իմանալ՝ շփվել են արդյոք կոնտակտների ցուցակից ընտրված մարդիկ իրար հետ:
Ծրագրի օգնությամբ հեղինակները մտադիր են ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքին, թե ինչպես է Facebook-ը մշակում սոցցանցերի օգտատերերի և մեսենջերներից օգտվողների անձնական տվյալները:
Հավելվածի արժեքը 1,99 դոլար է: Այդ գումարով օգտատերը հնարավորություն է ստանում 1 շաբաթ հետևել 2 կոնտակտի: Մշակողներն ասում են, որ բոլոր վաստակած միջոցներն ուղղվելու են Դոնալդ Թրամփի դեմ գործող ոչ կոմերցիոն կազմակերպության ֆինանսավորմանն ու աջակցմանը:
Մարտի 19-ին հայտնի դարձավ Facebook-ի ավելի քան 50 մլն օգտատերի տվյալների արտահոսքի մասին Cambridge Analytica ընկերության միջոցով: Տեղեկատվության թվում կային նաև ընկերների ցուցակները, նրանց հեռախոսահամարներն ու նախընտրությունները:

В магазине App Store появилось приложение Chatwatch, которое позволяет любому владельцу iPhone следить за пользователями WhatsApp.
«Используйте Chatwatch для мониторинга активности ваших друзей, родственников и подчиненных», — говорится в описании приложения.
По словам разработчиков, установившие программу люди смогут посмотреть, когда их собеседник последний раз заходил в приложение, даже если тот отключил функцию отображения статуса. Кроме того, приложение покажет, в какое время пользователь обычно ложится спать и просыпается, пишет Lenta.ru со ссылкой на Lifehacker.
Также Chatwatch позволяет узнать, общались ли между собой выбранные люди из списка контактов. Для этого приложение комбинирует личные данные нескольких пользователей.
При помощи программы разработчики планируют привлечь внимание к тому, как материнская компания Facebook обрабатывает личные данные посетителей социальных сетей и мессенджеров.
Приложение обойдется в 1,99 доллара. За эти деньги пользователи получают возможность следить за двумя определенными контактами в течение недели. Разработчики говорят, что все заработанные средства пойдут на поддержание программы и финансирование политической некоммерческой организации, выступающей против Дональда Трампа.
19 марта американские журналисты сообщили о беспрецедентной утечке данных 50 миллионов пользователей Facebook через аффилированную компанию Cambridge Analytica. Среди информации были списки друзей, предпочтения зарегистрированных людей и их телефонные контакты.