2018 թվականի ապրիլի 22-ից ԱՄՆ-ն վերագործարկում է ընդհանրացված արտոնությունների համակարգի (GSP) տրամադրումը Հայաստանի համար։ ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության փոխանցմամբ, համապատասխան հրամանագիրը ստորագրվել է ԱՄՆ նախագահի կողմից:
GSP համակարգում ներառված ապրանքները կարող են մուտք գործել ԱՄՆ շուկա մաքսատուրքի իջեցված կամ զրոյացված դրույքաչափերով։
Քանի որ GSP-ի վերագործարկումը հետադարձ ուժ ունի, ներմուծողները կարող են դիմել մինչև համակարգի վերագործարկումը (2018թ․ հունվարի 1-ից ապրիլի 22-ը ) վճարված տուրքերը հետ ստանալու համար։ Համապատասխան դիմումը պետք է ներկայացնել մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 19-ը։
ԵՄ-ի Ընդհանրացված արտոնությունների համակարգը (GSP) մշակված է՝ միջազգային առևտրի միջոցով գործընկեր պետությունների տնտեսական զարգացման նաջակցելու նպատակով։ Այն նախատեսում է համակարգում ընդգրկված ապրանքատեսակների իջեցված կամ զրոյական սակագներ ԵՄ ներկրումների համար։

The United States is bringing back the Generalized System of Preferences (GSP) for Armenia, the ministry of economic development and investments said Friday, March 30.
The GSP provides duty-free treatment to goods of designated beneficiary countries. The program was authorized by the Trade Act of 1974 to promote economic growth in the developing countries.
The GSP periodically expires and must be renewed by Congress to remain in effect.
According to the statement of the Armenian ministry, the GSP is rolled back retrospectively, which means importers can apply for a refund of customs duties paid before the relaunch (from January 1 to April 22, 2018).
Armenia also benefits from the GSP+ (the improved version of the Generalized Scheme of Preferences) of the European Union, which allows vulnerable developing countries to pay fewer or no duties on exports to the EU, giving them vital access to the EU market and contributing to their growth.