Ծանրորդ Սոնա Պողոսյանը ժամանակավորապես հեռացվել է մրցումներից հակադոպինգային կանոնները խախտելու կասկածանքով: Այդ մասին հայտնել է Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան (IWF):
Սոնա Պողոսյանից բացի խթանիչների թեստը չի անցել նաև Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն ուկրաինացի Ալեքսանդր Պելեշենկոն:
Հայ ծանրորդուհու թեստը դրական արդյունք է ցույց տվել պեպտիդային հորմոնների, աճի գործոնի և միմետիկների առկայության առումով, իսկ ուկրաինացու մոտ հայտնաբերվել է արգելված քլորտալիդոն դեղամիջոցը:
Երկուսն էլ մասնակցել են Օլիմպիական խաղերին, երկուսն էլ ժամանակավորապես հեռացվել են մրցումներին մասնակցելուց:
2017-ին Տոկիոյում կայացած ծանրամարտի երիտասարդական առաջնությունում 75կգ քաշային կարգում Սոնա Պողոսյանը նվաճել է մեծ բրոնզե և փոքր արծաթե մեդալ:
2017-ի սեպտեմբերին Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան (IWF) որակազրկեց մարզիկների 9 երկրից, այդ թվում՝ ՀՀ-ից և Ուկրաինայից: Հայաստանի հավաքականի 3 ծանրորդ՝ Տիգրան Մարտիրոսյանը, Հռիփսիմե Խուրշուդյանն ու Նորայր Վարդանյանը նշվեցին որպես արգելված դեղամիջոցներ ընդունող մարզիկներ:

Армянская тяжеолатлетка Сона Погосян временно отстранена от соревнований из-за подозрений в нарушении антидопинговых правил. Об этом сообщает Международная федерация тяжелой атлетики (IWF).
Помимо Соны Погосян, тест на допинг не прошел также двукратный чемпион Европы по тяжелой атлетике (категория до 85 кг) Александр Пелешенко.
Допинг-проба армянской штангистки дала положительный результат на наличие пептидных гормонов, факторов роста, аналогов и миметиков, ав пробе украинца был обнаружен запрещенный препарат хлорталидон.
Оба они участвовали в Олимпийских играх и были временно отстранены.
На прошедшем в Токио в 2017 году молодежном чемпионате мира по тяжелой атлетике Сона Погосян в весовой категории 75 килограммов завоевала большую бронзовую и малую серебряную медали.
В сентябре 2017 года IWF дисквалифицировала спортсменов из 9 стран, в том числе из Армении и Украины, за употребление допинга. Трое штангистов сборной Армении — Тигран Мартиросян, Рипсиме Хуршудян и Норайр Варданян — были указаны как лица, принимавшие запрещенные препараты.