Ամերիկյան «Լոս Անջելես Գելաքսիի» հարձակվող Զլատան Իբրահիմովիչը կարող է զրկվել ԱԱ-2018-ին մասնակցելու հնարավորությունից, քանի որ բաժնեմաս ունի բուքմեքերական Bethard ընկերությունում: Դա հակասում է ՖԻՖԱ-ի կանոններին:
«Ըստ ՖԻՖԱ-ի կանոնների մարզիկը չի կարող ուղիղ կամ անուղղակի բաժնետոմսեր ունենալ բուքմեքերական գրասենյակներում: Այս կանոնները միասնական են բոլոր ֆուտբոլիստների համար, որոնք ցանկանում են մասնակցել աշխարհի առաջնությանը»,-ասել է Շվեդիայի ֆուտբոլային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Հոքան Սյոսթրանդը:
Bethard -ի ղեկավարները պատրաստ են օգնել Իբրահիմովիչին, եթե նա որոշոի խաղալ Շվեդիայի հավաքականի կազմում:
«Հիմա այդպիսի հարց չկա, չէ որ Զլատանն ավարտել է կարիերան հավաքականում: Եթե նա փոխի որոշումը, մենք, անշուշտ, կլուծենք այդ խնդիրը»,-ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Էրիկ Սքարփը:
Մարքեթինգային տնօրեն Յան Լինդոուն Aftonbladet-ին տված հարցազրույցում ասել է. «Եթե Զլատանը ցանկանա մասնակցել ԱԱ-ին, մեր գլխավոր սեփականատերերից մեկը կգնի նրա բաժնեմասը»:
Իբրահիմովիչն ավարտել է կարիերան Շվեդիայի հավաքականում Եվրո-2016-ից հետո, սակայն հայտարարել է ԱԱ-2018-ին հնարավոր մասնակցության մասին: Շվեդիան ԱԱ-ում կխաղա Հարավային Կորեայի, Գերմանիայի և Մեքսիկայի հետ նույն խմբում:

Нападающий «Лос-Анджелес Гэлакси» Златан Ибрагимович может пропустить ЧМ-2018 из-за владения долей в букмекерской компании Bethard. Об этом заявил генеральный секретарь Шведской футбольной ассоциации Хокан Сьёстранд.
«В соответствии с правилами и этическим кодексом ФИФА игрок не может прямо или косвенно владеть акциями в букмекерских компаниях. Это единые правила для всех футболистов, которые хотят участвовать в чемпионате мира», – сказал Сьёстранд.
Руководители Bethard готовы помочь Ибрагимовичу, если он решит сыграть за Швецию на ЧМ-2018, пишет Eurosport.
«Сейчас этот вопрос не стоит, ведь Златан закончил карьеру в сборной. Если он изменит решение, мы, конечно, решим решим эту проблему», – заявил гендиректор компании Эрик Скарп.
Маркетинговый директор Ян Линдоу в интервью Aftonbladet рассказал о самом вероятном сценарии в случае возвращения Ибрагимовича в сборную: «Если Златан захочет сыграть на чемпионате мира, один из наших главных владельцев выкупит его долю».
Ибрагимович завершил карьеру в сборной Швеции после Евро-2016, но заявлял о возможном возвращении на ЧМ-2018.