Թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինը հայտարարել է, որ չի կարող այցելել Թուրքիա Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող The Cut ֆիլմի պատճառով: Այս մասին հայտնում է Ahval գործակալությունը՝ թուրքական Artı Gerçek կայքի վրա հղումով:
Ռեժիսորը չի եղել Թուրքիայում արդեն երեք տարի՝ ֆիլմի պրեմիրերայից ի վեր: Ըստ նրա, դրա նկարահանումից հետո հասարակության շրջանում նա ընկալվում է որպես «ազգի թշնամի»:
«Ես իսկապես տխուր եմ, որ Թուրքիան ապրում է ծանր ժամանակներ: Ատելությունը և ռասիզմը թունավորում են ամբողջ երկիրը: Այս երկուսն արմատներ են գցել երկրում շատ վաղուց: Ես թուրքական ծագում ունեցող գերմանացի եմ, և ինձ միշտ թվացել է, որ ես հնարավոր զոհ եմ», -ասել է «Մոռացման մեջ» (In The Fade) ֆիլմի համար Golden Globe-ի մրցանակի արժանացած ռեժիսորը:
Նա տեղեկացրել է, որ աշխատում է հեռու մնալ Թուրքիայից, և այս պահին մտադրություն չունի այստեղ ֆիլմ նկարահանելու: «Եթե նույնիսկ ես նման մտադրություն ունենայի, հավանաբար կձերբակալվեի»,- ասել է նա:

Director Fatih Akın said he has not visited Turkey after the premiere of his film, “The Cut,” which depicts the Armenian Genocide, reported Turkish new site Artı Gerçek, according to Ahval.
“I am a German with Turkish origins and have always felt that I have been a potential victim,” said Akın, who recently won a Golden Globe with his film “In The Fade”, during an interview with the Turkish magazine.
“I have not been to Turkey since the premiere of my film "The Cut" about the Armenian Genocide three years ago,” said Akın and added “I really love Turkey”.
“I am really saddened by the fact that Turkey has been going through difficult times. Hatred and racism are poisoning the whole country; hatred and racism have been taking root in Turkey for a long time. The elites used to exploit the townsmen in old times, now townsmen have seized power and started taking revenge,” he continued.
“Nowadays I have to stay away from Turkey and I don’t have any plans to shoot a film there at the moment. Even if I had such plans, probably I would be arrested,” he said, noting that after directing “The Cut”, he thinks he is probably perceived in Turkey as an enemy of the people.