Համացանցում «Գահերի խաղի» սյուժեի մասին նոր տեսություն է հայտնվել, որը ստիպում է այլ տեսանկյունից դիտարկել սերիալի գլխավոր հակահերոսին՝ Գիշերվա արքային: Սերիալի երկրպագուներից մեկն անսպասելի ենթադրություն է արել Reddit-ում:
Օգտատերի վարկածը սփոյլերներ է պարունակում:
Նա նշում է, որ Ջորջ Մարտինի գրքերում, որի վեպի հիման վրա է նկարահանվել սերիալը, կերպարները երբեք չեն լինում լիովին լավը կամ վատը: Սակայն 7-րդ եթերաշրջանի ավարտը մատնանշում է, որ հանդիսատեսին «չարի ու բարու ստանդարտ պայքար է սպասվում»՝ մարդկանց միացյալ բանակը կռվելու է սպիտակ քայլորդների հետ, որոնց առաջնորդում է Գիշերվա արքան:
MrSilenceT օգտատերը ենթադրել է, որ սերիալի հակահերոսին ինչ-որ այլ բան է դրդում, քան մարդկությունը ոչնչացնելու անհագ ցանկությունը: Նախորդ սերիաներից և Մարտինի գրքերից հայտնի է, որ քայլորդները ստեղծվել են անտառի երեխաների կողմից օտարերկրացիներից պաշտպանվելու համար: Անտառի երեխաները խորհրդավոր էակներ են, որոնք ապրում էին Վեսթերոսում մարդկանց հայտնվելուց առաջ: Երբ անտառի երեխաները կորցրել են քայլորդներին վերահսկելու ունակությունը, նրանք սառցե պատ են ստեղծել, որը պաշտպանում է նրանց սառցե հրեշներից:
Սերիալի երկրպագուն նշել է, որ եթե ավելի վաղ առաջ քաշած վարկածն այն մասին, որ Բրան Սթարքն ու Գիշերվա արքան նույն կերպարն են, ճիշտ է, ապա, հնարավոր է, գլխավոր հակահերոսն իր զորքը տանում է մարդկանց աշխարհ ոչ թե բոլոր կենդանի էակներին ոչնչացնելու, այլ ինքն իրեն և իր անեծքը ոչնչացնելու համար: Դրա համար Գիշերվա արքան պետք է սպանի Բրանին՝ ըստ MrSilenceT օգտատերի, կերպարների միջև կապ է առաջացել, քանի որ Սթարքը սպիտակ քայլորդների հայտնվելու ակամա վկան է դարձել, երբ ճամփորդում էր ժամանակի մեջ:
Որպես իր վարկածի հաստատում օգտատերը հիշել է էպիզոդը, երբ կենդանի մարդն առաջին անգամ բախվում է քայլորդների հետ՝ հրեշները չհարձակվեցին նրա վրա, քանի որ նա չէր խանգարում նրանց մոտենալ իրենց նպատակին: Նա նշել է նաև, որ մեռյալների բանակը փոխում է ուղղությունը, երբ իմանում է Բրանի գտնվելու վայրը:

В сети появилась новая теория о сюжете «Игры престолов», которая заставляет иначе взглянуть на главного антагониста сериала — Короля Ночи. Неожиданное предположение сделал пользователь с ником MrSilenceT на сайте Reddit, пишет Lenta.ru.
Теория пользователя содержит большое количество спойлеров к «Игре престолов».
Поклонник фэнтезийной саги подчеркнул, что в книгах Джорджа Мартина, по которым снят сериал, персонажи никогда не бывают «полностью хорошими» или законченными злодеями. Однако концовка седьмого сезона указывает на то, что зрителей ожидает «стандартная борьба добра со злом» — сражение объединенной армии людей с белыми ходоками под предводительством Короля Ночи.
MrSilenceT предположил, что антагонистами сериала движет нечто большее, нежели простая жажда истреблять человечество. Из предыдущих частей «Игры престолов» и книг Мартина известно, что ходоки были созданы детьми леса — таинственными существами, обитавшими в Вестеросе до появления людей, — для защиты от чужеземцев. Когда дети леса потеряли контроль над ходоками, они создали ледяную стену, ограждавшую их от ледяных монстров.
Фанат сериала отметил, что, если верна выдвинутая ранее теория о том, что Бран Старк и Король Ночи — один и тот же персонаж, то, возможно, главный антагонист ведет свое войско в мир людей не для того, чтобы убить всех живых существ, а для того, чтобы уничтожить себя и «покончить с висящим на нем проклятьем». Для этого Королю Ночи необходимо убить Брана — MrSilenceT посчитал, что между персонажами появилась связь из-за того, что Старк оказался свидетелем и невольным участником появления белых ходоков, когда путешествовал во времени.
В подтверждение своих слов пользователь вспомнил эпизод, когда живой человек впервые сталкивается с ходоками в сериале — монстры не атаковали его, потому что он не мешал им идти к своей цели. Он также заметил, что армия мертвецов меняет свой курс, когда узнает о местонахождении Брана.