Համաշխարհային ֆուտբոլի աստղերը կհավաքվեն Երևանում՝ ռուսաստանաբնակ գործարար, հայկական «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի սեփականատեր Արթուր Սողոմոնյանի հրավերով:
Գործարարն ասել է, որ իրենց մասնակցությունը հաստատել են Ֆրանչեսկո Տոտտին, Պաոլո Մալդինին, Լյուդովիկ Ժյուլին, Յուրի Ջորկաեֆը, իսկ Լատինական Ամերիկայի երկրներից՝ Էրնան Կրեսպոն, Խավիեր Սանետտին, Ռիվալդոն: Սողոմոնյանը նշել է, որ նրանցից շատերի համար դա առաջին այցը կլինի Հայաստան:
«Այս տարի աշխարհի առաջնությունը Ռուսաստանում է անցնելու, և ես ուղղակի օգտվեցի առիթից և որոշեցի այդ առաջնության մի մասնիկը Հայաստան բերել՝ ֆուտբոլային տոն կազմակերպել: Առաջին անգամ ԱԱ ժամանակ զուգահեռ լեգենդների հանդիպում կանցկացվի, որին կմասնակցեն ֆուտբոլի աստղերը»,-ասել է Սողոմոնյանը, հայտնում է Rusarminfo-ն:
«2015-ին շատ լավ անցավ ԽՍՀՄ և աշխարհի հավաքականների հանդիպումը: Բուն խաղից բացի եղան այցելություններ պատմամշակութային վայրեր, Ծիծեռնակաբերդ: Ամեն ինչ շատ բարձր մակարդակով անցավ: Ֆուտբոլիստներն, որոնք մասնակցել են այն ժամանակ, ուրախ կլինեն մեկ անգամ ևս Հայաստան այցելել, իսկ մյուսներին գրավել են կարծիքներն այդ միջոցառման մասին»,-ասել է Սողոմոնյանը:
Լատինական Ամերիկայի և Եվրոպայի հավաքականների միջև համաշխարհային ֆուտբոլի «Լեգենդների հանդիպումը» տեղի կունենա Երևանում հուլիսի 8-ին, իսկ ամբողջ հասույթը կուղղվի բարեգործական նպատակներին:

В столице Армении соберутся звезды мирового футбола, которые приедут в Ереван по приглашению российского бизнесмена, владельца армянского футбольного клуба «Пюник» Артура Согомоняна. Об этом заявил сам бизнесмен.
«В этом году Чемпионат мира пройдет в России, и я просто попытался воспользоваться этой ситуацией и частицу этого чемпионата мира привезти в Армению, сделать футбольный праздник. Впервые во время Чемпионата мира параллельно будет проведен матч легенд, который соберет звезд первой величины в Армении», — отметил Согомонян, передает Rusarminfo.
Бизнесмен рассказал, что на сегодняшний день из европейских стран свое участие подтвердили Франческо Тотти, Паоло Мальдини, Людовик Жюли, Юрий Джоркаефф, из стран Латинской Америки – Эрнан Креспо, Хавьер Санетти, Ривалдо. Артур Согомонян отметил, что многие футболисты приедут в Армению впервые.
«У нас очень хорошо прошел матч между сборными СССР и мира в 2015 году, кроме самого матча мы предусматривали программу посещения исторических мест, возложение цветов к памятнику жертвам Геноцида. Все прошло на очень высоком уровне, футболисты, которые тогда были, сами рады еще раз посетить Армению, ну и отзывы о мероприятии помогли привлечь других игроков – молва нам в этом случае очень помогла», — сказал Согомонян.
«Матч легенд» мирового футбола между сборными Латинской Америки и Европы состоится в Ереване 8 июля 2018 годах, а вся прибыль с продажи билетов будет направлена на благотворительность.