Ռուսական ռուբլու տատանումները և ՌԴ դեմ պատժամիջոցները կարճաժամկետ կտրվածքով որևէ վտանգ չեն ներկայացնում Հայաստանի համար: Այդ մասին հայտարարել է տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանը:
«Մենք հետևում ենք, կոնսուլտացիաներ ենք անում մեր ռուս գործընկերների հետ: Քննարկումներ ենք ունենում մեր արտահանողների հետ, որոնք իրենց պայմանագրային հարաբերությունները կարգավորում են ռուսական ռուբլով»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նախարարի պաշտոնակատարը հավելել է, որ անհրաժեշտության դեպքում կառավարությունն օժանդակության իր գործիքակազմով հանդես կգա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ Կոնգրեսում պատժամիջոցների փաթեթ է պատրաստվում ՌԴ պետպարտքի ու պետական բանկերի դեմ, որով նախատեսվում է արգելել բոլոր գործողությունները ՌԴ պետպարտքի հետ ԱՄՆ բոլոր ֆիզիկական և իրավաբանական անձնաց: Այդ լուրերի ֆոնին նվազեց ռուսական ռուբլու փոխարժեքը, որը, սակայն, սկսեց վերականգնվել ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի հայտարարությունից հետո, որի համաձայն ՌԴ պետպարտքի դեմ պատժամիջոցներն արդարացված չեն:

Fluctuations of the Russian ruble and sanctions against Russia pose no threat toArmenia in the short run, acting minister of economic development and investments Suren Karayan said on Thursday, April 12.
“We are following the situation and consulting with our Russian partners,” Karayan said, according to Aysor.am.
“We also hold discussions with our exporters who regulate their contractual relations in Russian rubles.”
The acting minister revealed that the government will provide assistance tools, if necessary.
A document that raises the issue of sanctions against Russian state debt appeared in the database of the US Congress on Tuesday. The proposed measures include an end to all financial operations involving Russia's state debt. Deals with bonds from the Central Bank of Russia, SWF and Federal Treasury may be banned, too, as well as a number of Russian banks.