«Ռոսկոմնադզորը» Telegram մեսենջերի կողմից օգտագործվող web.telegram.org և t.me վեբ հասցեներն ընդգրկել է ՌԴ-ում արգելված կայքերի ցանկում: Որպես նման որոշում կայացրած մարմիններ նշված են Մոսկվայի Տագանսկի շրջանի դատարանն ու «Ռոսկոմնադզորը», գրում է Meduza-ն:
Ապրիլի 13-ինՄոսկվայի Տագանսկի շրջանի դատարանը բավարարել է «Ռոսկոմնադզորի» հայցը Ռուսաստանում Telegram մեսենջերն արգելափակելու մասին:
Telegram-ի հիմանդիր Պավել Դուրովը, մեկնաբանելով իր տելեգրամ ալիքում Telegram-ի արգելափակումը, հայտարարել է, որ Telegram-ը կօգտագործի արգելափակումը շրջանցող ներկառուցված մեթոդները, որոնք օգտատերերից լրացուցիչ գործողություններ չեն պահանջում: Նա չի երաշխավորել ծառայության 100 տոկոսանոց մատչելիությունն առանց VPN-ի: Նա նաև զգուշացրել է, որ արգելափակման առաջին ժամերին կողմնակի VPN/Proxy ծառայությունները կարող են գերծանրաբեռնվել և ավելի դանդաղ աշխատել:

13 Апрель 2018 - 15:26 AMT
Роскомнадзор внес веб-адреса web.telegram.org и t.me, используемые мессенджером Telegram, в реестр запрещенных сайтов.
В качестве органов, принявших решение о внесении в реестр, указаны Таганский районный суд Москвы и Роскомнадзор, пишет Meduza.
13 апреля Таганский суд Москвы по иску Роскомнадзора постановил заблокировать мессенджер Telegram за отказ предоставить ФСБ ключи шифрования. Роскомнадзор может приступить к блокировке немедленно. Представители мессенджера на заседание не пришли, но намерены обжаловать решение.
Основатель Telegram Павел Дуров заявил, что мессенджер будет использовать встроенные методы обхода блокировок, которые не требуют дополнительных действий от пользователей, однако не гарантировал, что сервис будет доступен на 100% без VPN.