2018 թվականի ապրիլի 13-ից սկսած ՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը Երևան քաղաքում կազմակերպել և իրականացրել է հավաքներ, որոնց ընթացքում բազմիցս խախտվել են «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ խոչընդոտելով մայրաքաղաքի բնակիչների ազատ տեղաշարժի և այլ իրավունքների իրացմանը, կազմակերպությունների բնականոն գործունեությանը:
Փաստի առնչությամբ քրեական գործեր են հարուցվել, որոնց նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը, հայտնում է ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժինը:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ չհետևելով ոստիկանության բազմաթիվ հայտարարություններին, այդ ընթացքում հավաքի մասնակիցները կազմակերպված կերպով ապրիլի 13-ին ներխուժել են ԵՊՀ, իսկ ապրիլի 14-ին՝ Հանրային ռադիոյի շենքերի տարածքները, որպիսի գործողությունները զուգորդվել են այդ ընկերությունների գույքը վնասելով, իրենց ծառայությունն իրականացնող քաղաքացիներին մարմնական վնասվածքներ պատճառելով՝ վտանգելով հասարակական անվտանգությունը:
«Ապրիլի 16-ին առավոտվանից շարունակելով նույն հակաօրինական գործողությունների իրականացումը՝ հավաքի մասնակիցները կազմակերպված կերպով շարժվել են Բաղրամյան պողոտայով՝ փորձելով շրջանցել ծառայություն իրականացնող ոստիկաններին՝ չկատարելով վերջիններիս օրինական պահանջները: Կազմակերպված հավաքի մասնակիցները, վնասելով Բաղրամյան պողոտայում գտնվող պետական, ինչպես նաև քաղաքացիների մասնավոր գույքը, բռնություն են գործադրել ծառայություն իրականացնող ոստիկանների նկատմամբ՝ վտանգելով հասարակական անվտանգությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Քրեական գործերը նշված փաստերի առթիվ հարուցվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով, 225.1 հոդվածի 1-ին մասով:
Բաղրամյան պողոտայում ցուցարարների և ոստիկանության միջև տեղի ունեցած բախման հետևանքով քաղաքացիներ են տուժել։ Տուժել է նաև «Քաղաքացիական կուսակցության» անդամ և «Իմ քայլը» նախաձեռնության հեղինակՆիկոլ Փաշինյանը։ Վերջինս տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն:Տուժել է նաև 3 ոստիկան:
Փաշինյանը Նաիրի ԲԿ-ում լրագրողներին հայտնել է, որ շուտով միանալու է ցուցարարներին: Նա ասել է, որ իր աչքը վնասվել է ձայնային նռանակից, և կոչ է արել ոստիկանությանը չկիրառել այդ միջոցը ցուցարարների դեմ:

16 Апрель 2018 - 14:45 AMT
Начиная с 13 апреля 2018 года, депутат Национального Собрания Армении Никол Пашинян в Ереване организовал и осуществил собрания, в которых многократно нарушались требования закона РА «О свободе собраний», препятствуя реализации права жителей столицы на свободное передвижение и иных прав, нормальной деятельности организаций. Об этом говорится в заявлении Генпрокуратуры РА.
«Вопреки многочисленным заявлениям Полиции участники акции организованно 13 апреля ворвались в Ереванский государственный университет, а 14 апреля – Общественное радио, где их действия сопровождались повреждением имущества указанных организаций, причинением телесных повреждений несущим службу гражданам, напоминает в частности Генпрокуратура»,- говорится в заявлении.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по ч. 1 и 2 ст. 225, ч.1 ст. 225.1 УК РА. Предварительное следствие поручено Специальной следственной службе РА.
Утром 16 апреля в Ереване с новой силой начались акции протеста против премьерства бывшего президента Армении Сержа Саргсяна. К 13:30 по местному времени активисты инициативы «Мой шаг» вернулись на площадь Франции. Лидер «Гражданского договора», руководитель парламентской фракции оппозиционного блока «Елк» Никол Пашинян призвал демонстрантов направиться в сторону проспекта Баграмяна, к зданию НС. На проспекте Баграмяна начались столкновения между демонстрантами и полицией. Никол Пашинян со сторонниками попытался пройти через оцепление, полицейские не пустили, после чего началась потасовка.