Մեկնարկել են Հայաստանի ու Վրաստանի միջև նոր կամուրջի կառուցման աշխատանքները: «Բարեկամություն» կամուրջը կառուցվելու է Բագրատաշեն-Սադախլո անցակետի տարածքում՝ Դեբեդ գետի վրա:
Կամուրջի կառուցման համար Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը 6 մլն եվրո արժողությամբ վարկ է տրամադրել: Գումարի 50 տոկոսը կմարի Վրաստանը, 50 տոկոսը՝ Հայաստանը, գրում է «Գրուզիա օնլայնը»:
Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարի առաջին տեղակալ Իրակլի Կարսելաձեն և ՎԶԵԲ նախագծի ղեկավար Անդրևեյ Մակսիմովիչը համաձայնեցրել են նախագծեի մանրամասները:
«Բարեկամություն» կամրջի կառուցման մասին պայմանագիրը կնքվել է 2018-ի հունվարին Երևանում: Շինարարությունն իրականացնելու է իրանական Ariana Tunnel Dam Co ընկերությունը:
Ավելի վաղ, կամրջի նախագծային և շինարարական աշխատանքների ձեռքբերման նպատակով ՎԶԵԲ-ի էլեկտրոնային հարթակի միջոցով իրականացվել էր «Բագրատաշենի կամրջի նախագծում և շինարարություն» միջազգային մրցույթը։ Մրցույթին մասնակցել էր 7 կազմակերպություն, որոնցից 3-ը որակավորվել էին և անցել մրցութային հաջորդ փուլ:

Georgia and Armenia are one step closer to building a new bridge named Friendship Bridge which is set to facilitate regional trade and passenger flow, Agenda.ge reports.
Located 60 kilometres south of Georgia’s capital Tbilisi, the bridge at the Sadakhlo-Bagratashen checkpoint is the main crossing between Georgia and Armenia.
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has provided a sovereign loan of up to €6 million to Georgia in order to co-finance the construction of the cross-border bridge connecting the two countries.
One part of the bridge will be constructed on Georgia’s territory, while the other part on Armenia’s territory. Accordingly, 50 percent of the credit will be paid by Armenia and 50 percent by Georgia.
Georgia and Armenia announced the construction of the Friendship Bridge in November 2016 as a symbol of friendship between the two neighbouring nations.