ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպք:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Իրանի քաղաքացիներ, ամուսիններ Ա.Ա-ն և Շ.Շ-ն, մաքսային հսկողությունից թաքցնելու եղանակով Իրանից առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ՀՀ ներմուծելու և ապօրինի իրացնելու շուրջ նախնական համաձայնության են եկել ԻԻՀ քաղաքացի, Հայաստանում բնակվող Ս.Բ.-ի հետ: Նրանք Իրանում ապօրինի ձեռք են բերել առանձնապես խոշոր չափերով ափիոն, մետամֆետամին և հերոին տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք թաքցրել են հագուստի ու մարմնի մեջ և 2018-ի ապրիլի 29-ին Թեհրան-Երևան չվերթով տեղափոխել Հայաստան։
Այնուհետև, մաքսանենգություն կատարած անձինք դուրս գալով «Զվարթնոց» օդանավակայանից, թմրամիջոցները փոխանցելու նպատակով փորձել են մեկնել պատվիրատուի հետ հանդիպման, սակայն բերման են ենթարկվել ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետի (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգությունը) և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը` իրացնելու նպատակով) հատկանիշներով:

Служба национальной безопасности Армении в рамках мероприятий по борьбе с незаконным оборотом наркотиков и контрабандой пресекла попытку контрабанды наркотиков в особо крупных размерах группой лиц по предварительному сговору. Об этом сообщает пресс-служба СНБ.
В результате предпринятых оперативно-розыскных и следственных действий выяснилось, что граждане Ирана – супруги А.А. и Ш.Ш., достигнув предварительного сговора с проживающим в Армении гражданином Ирана С.Б. о ввозе в Армению и незаконной реализации наркотиков, незаконно приобрели в Иране опиум, метамфетамин и героин в особо крупных размерах и, спрятав их в одежде и на теле, 29 апреля 2018 года перевезли их в Армению рейсом Тегеран-Ереван.
Затем контрабандисты, покинув здание аэропорта «Звартноц», попытались отправиться на встречу с заказчиком для передачи наркотиков, однако были подвергнуты приводу сотрудниками СНБ РА.
По данному факту в следственном управлении СНБ было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 4 ст.267.1 (контрабанда наркотиков в особо крупных размерах) и п. 2 ч. 2 ст. 266 (Незаконный оборот наркотических средств в крупных размерах в целях сбыта) Уголовного кодекса Армении. Проводится предварительное следствие.