Եվրասիական զարգացման բանկը և «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն ստորագրել են $30 մլն-ի վարկային գծի պայմանագիր 4 տարի ժամկետով: Այն հնարավորություն կտա Հայաստանին խթանել փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացումը:
Ծրագրի իրականացումը կնպաստի բանկային գործունեության, այդ թվում բիզնեսի վարկավորման շրջանակների ընդլայնմանը, ինչպես նաև թույլ կտա զարգացնել տնտեսության իրական հատվածի ոլորտները: Փոքր և միջին ձեռնարկությունները ռազմավարական նշանակություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության համար: Դրանք ապահովում են տնտեսության կայունությունը: Նշված ֆինանսավորումը կօգնի ՓՄՁ-ներին լուծել կապիտալ ներդրումների համար պահանջվող երկարաժամկետ ֆինանսավորման խնդիրը:
Եվրասիական զարգացման բանկը միջազգային ֆինանսական հաստատություն է, որը հիմնվել է ՌԴ և Ղազախստանի կողմից 2006թ-ի հունվարին՝ անդամ երկրների շուկայական տնտեսության զարգացումը խթանելու, կայուն տնտեսական աճ ապահովելու և առևտրատնտեսական կապեր հաստատելու նպատակով: ԵԶԲ-ի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 7 մլրդ ԱՄՆ դոլար:
ԵԶԲ-ին անդամակցում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը,Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումայինև մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ:

Eurasian Development Bank and Ameriabank CJSC have signed $30 million credit line agreement for 4 years to develop small and medium-sized business sector in Armenia, the bank said in a statement.
This project will contribute to the expansion of the banking sector and business lending as well as to the development of the real sector of economy.
Small and medium business plays a strategic role for Armenia. It ensures economic stability of the country. EDB loan facility will help SMEs to solve the problem of long-term financing required for capital investments.
Eurasian Development Bank (EDB) is an international financial institution established by the Russian Federation and Kazakhstan in January 2006 to promote economic growth in its member states and extend trade and economic ties among them. The bank’s charter capital totals USD 7 billion. Member states are the Republic of Armenia, the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Republic of Kirgizstan, the Russian Federation and the Republic of Tajikistan.
Ameriabank is first investment bank in Armenia, which has been providing a large package of innovative banking services since 2007. Now Ameriabank CJSC is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions.