Ասիական Զարգացման Բանկը (ԱԶԲ) և «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն կնքել են 30 միլիոն դոլարի բաժնեմասնակցության ձեռքբերման պայմանագիր՝ ՀՀ բանկային համակարգն ամրապնդելու և երկրում ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունն ընդլայնելու նպատակով:
Սա ԱԶԲ-ի կողմից Հայաստանում բաժնեմասնակցության ձեռքբերման առաջին գործարքն է: ԱԶԲ-ն նաև հաստատել է Ամերիաբանկին մինչև 30 միլիոն դոլարի վարկի տրամադրումը: Պայմանագիրը կնքվել է ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենտալիև Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանի կողմից՝ Երևանում կայացած պայմանագրի կնքման հանդիսավորարարողության ժամանակ:
«Մենք ուրախ ենք Ամերիաբանկում ներդրումներ կատարելու համար: Համագործակցելով Ամերիաբանկի դինամիկ թիմի հետ՝ մենք կաջակցենք փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորման ծավալների ընդլայնմանը՝ այսպիսով նպաստելով Հայաստանի աճին ու զարգացմանը», – նշել է Ռոզենտալը:
Նշված նշանակալի գործարքի համար խթան է հանդիսացել Ամերիաբանկի դերը Հայաստանի տնտեսության և բանկային համակարգի զարգացման գործում, վերջին տաս տարիների ընթացքում բանկի գործունեության արդյունավետության մասին վկայող կայուն ցուցանիշները,ինչպես նաև հասարակության կենսամակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ բանկի կողմից գործադրվող ակտիվ ջանքերը: Ամերիաբանկը բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով գլխավորում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարների ցանկը:
Բանկը հանդիսանում է նաև Հայաստանի ամենախոշոր վարկատուն: 2018թ-ի առաջին եռամսյակի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 1.4 մլրդ դոլար:
«Մենք բարձր ենք գնահատումգործընկերական հարաբերությունների այս նոր մակարդակը, որոնք վկայում են Ամերիաբանկի հանդեպ ԱԶԲ-ի խորը վստահության մասին: Այս նախաձեռնությունը բանկի ռազմավարական նպատակների և երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման համար լրացուցիչ խթան կհանդիսանա, ինչպես նաև մեծապես կնպաստի մոտ ապագայում կապիտալի միջազգային շուկաներին հասանելիության ընդլայնմանը: Վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը թույլ կտան զարգացնել Հայաստանի բանկային համակարգը և նպաստել ընդհանուր առմամբ երկրի տնտեսական աճին և հատկապես ՓՄՁ հատվածի զարգացմանը», – նշել է Ամերիաբանկի Տնօրենների Խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը:
Հայաստանում ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը լուրջ խնդիր է, հատկապես ՓՄՁ-ների և միկրո ձեռնարկությունների համար՝ չնայած Հայաստանի տնտեսության մեջ դրանց զգալի դերակատարմանը: ՓՄՁ-ները երկրի ձեռնարկությունների գերակշիռ մասն են կազմում, մինչդեռ ՀՆԱ-ում և զբաղվածության ցուցանիշներում վերջիններիս տեսակարար կշիռը փոքր է (համապատասխանաբար 43% և 41.7%):
Հայաստանի բանկային համակարգի ամրապնդումը թույլ կտա մատչելի ֆինանսավորում ապահովել ՓՄՁ-ների համար և զարգացնել մասնավոր ֆինանսական ծառայությունները՝ ընդլայնելով ՓՄՁ-ներին սպասարկելու համար Ամերիաբանկի ֆինանսական հնարավորությունները: Մասնավորապես, նշված ծրագիրը թույլ կտա Ամերիաբանկին կայուն ֆինանսավորում տրամադրել ՓՄՁ-ներին՝ այսպիսով նպաստելով վերջիններիս կողմից նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և ՀՀ տնտեսության աճին ու դիվերսիֆիկացմանը:
Ֆինանսավորման փաթեթի շրջանակներում ԱԶԲ-ն նախատեսում է նաև Ամերիաբանկին տրամադրել տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհ՝ թվային բանկային տեխնոլոգիաների, ՏՏ համակարգերի և ռիսկերի կառավարման ոլորտներին աջակցելու նպատակով:

Азиатский банк развития (АБР) и ЗАО «Америабанк» заключили договор о приобретении долевого участия на сумму 30 миллионов долларов США для укрепления банковского сектора Армении и расширения доступа к финансовым услугам в стране. Это первая сделка по долевому инвестированию АБР в Армении.
АБР утвердил также кредит в размере 30 миллионов долларов США, предоставляемый Америабанку. Договор был подписан директором армянского офиса АБР Шейном Розенталeм и председателем Совета директоров Америабанка Андреем Мкртчяном на официальной церемонии, состоявшейся в Ереване.
«Мы рады инвестировать в Америабанк. Благодаря сотрудничеству с динамичной командой Америабанка, мы поможем расширить объемы кредитования малого и среднего бизнеса, таким образом способствуя росту и развитию Армении», – отметил Розенталь.
Важнейшая роль Америабанка в развитии экономики Армении и местной банковской системы, высокие показатели деятельности банка за последние десять лет, в дополнение к все более активной роли банка в повышении благосостояния общества стали ключевыми факторами для реализации этого важного начинания. Америабанк лидирует в банковской системе РА по всем ключевым финансовым показателям. У банка самый большой кредитный портфель в стране. В конце 1-го квартала 2018 года активы банка составили 1.4 млрд долларов США.
«Мы высоко ценим новый уровень сотрудничества. Это напрямую свидетельствует о глубоком доверии АБР по отношению к Америабаку. Это начинание создаст новый импульс для Банка для достижения стратегических целей и реализации долгосрочных устремлений, а также поможет расширить доступ к мировым рынкам капитала в обозримом будущем. Я уверен, что наши совместные усилия поспособствуют развитию банковского сектора Армении и экономическому росту в нашей стране в целом и росту МСП, в частности», – прокомментировал председатель Совета директоров Америабанка Андрей Мкртчян.
Доступ к финансированию в Армении считается серьезной проблемой, особенно для МСП и микропредпринимателей, несмотря на их значительную роль в экономике Армении. МСП составляют подавляющее большинство предприятий в стране, однако их доля в ВВП страны и в уровне занятости населения непропорционально низкая (43% и 41,7% соответственно). Укрепление банковского сектора Армении поможет расширить доступ МПС к кредитным средствам и частным финансовым услугам в стране и одновременно увеличит возможности финансирования Америабанка для обслуживания МСП.
В частности, проект позволит Америабанку стабильно финансировать малый и средний бизнес, таким образом, способствуя созданию новых рабочих мест, а также росту и диверсификации экономики Армении. В рамах данного финансирования АБР планирует также предоставить Америабанку техническое содействие (грант) для реализации инвестиций в секторы цифрового банкинга, ИТ систем и управления рисками.
Азиатский банк развития, головной офис которого находится в Маниле, был основан в 1966 г. с целью сокращения уровня нищеты в Азиатско-Тихоокеанском регионе, посредством инклюзивного экономического и экологически устойчивого роста, а также региональной интеграции. В него входят 67 государств, в том числе 48 стран Азиатско-Тихоокеанского региона.