Հայաստանի հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը նշել է, որ Ալեքսիս Սանչեսի «Մանչեսթեր Յունայթեդ» տեղափոխվելու գործարքի մաս չէ, այլ հակառակը՝ գործարքն իր շուրջն էր կառուցվում: Այդ մասին Մխիթարյանը պատմել է FourFourTwo պարբերականին:
«Երբ լսեցի, որ կարող եմ ՄՅՈւ-ից «Արսենալ» տեղափոխվել, ասացի, որ «այո, ուզում եմ դա անել»: Ես երկար չեմ մտածել: Ես ասացի. «Ուզում եմ տեղափոխվել: Ուզում եմ ավելի շատ խաղարկային ժամանակ ունենալ: Ուզում եմ վայելել գրոհող խաղը, գրոհող ֆուտբոլը»: Ես ճիշտ որոշում եմ կայացրել՝ տեղափոխվելով «Արսենալ»,-ասել է ֆուտբոլիստը՝ հավելելով, որ ինչ-որ մեկին փոխարինելու համար չէ տեղափոխվել այդ ակումբ:
«Բոլորը շարունակում են ասել, որ ես Սանչեսի տեղափոխման գործարքի մաս եմ եղել, բայց դա ճիշտ չէ: Նա տեղափոխվել է իր պայմանագրով: Եթե Սանչեսը չտեղափոխվեր ՄՅՈւ, նա կմնար «Արսենալում» մինչև ամառ: Ամեն ինչ ինձանից էր կախված: Չեմ ուզում ասել, թե եղել եմ ծրագրի մեխը, բայց ուզում եմ, որ հասկանան, որ ես Սանչեսի գործարքի մաս չեմ կազմել»,-ասել է Մխիթարյանը:
Նա հավելել է, որ տեղափոխվել է «Արսենալ», քանի որ ակումբի գլխավոր մարզիչ Արսեն Վենգերը շահագրգռված էր դրանում: Մխիթարյանը նշել է, որ ուզում է օգնել իր թիմին և իր անունը գրել ակումբի պատմության մեջ:
Մխիթարյանն «Արսենալ» է տեղափոխվել հունվարի 22-ին ՄՅՈւ-ից, իսկ չիլիացի հարձակվող Ալեքսիս Սանչեսը հակառակ ուղղությամբ:

Полузащитник сборной Армении и лондонского «Арсенала» Генрих Мхитарян отметил, что не является лишь частью сделки по переходу Алексиса Санчеса в «Манчестер Юнайтед», а наоборот, сделка строилась именно вокруг него. Об этом Мхитарян рассказал изданию FourFourTwo.
«Когда я услышал, что могу обменять «Манчестер Юнайтед» на «Арсенал», я сказал: «Да, я хочу это сделать». Я не думал дважды и не задумывался, что, может быть, мне не нужно туда идти. Я сказал: «Я хочу перейти. Я хочу иметь больше игрового времени. Я хочу наслаждаться игрой в атаку, атакующим футболом». Я принял правильное решение, придя сюда», – сказал футболист.
По его словам, он не перешел в «Арсенал», чтобы заменить кого-то.
«Все продолжают говорить, что я был частью сделки по переходу Алексиса Санчеса, но это неправда. Он перешел по своему контракту, если бы Санчес не перешел в МЮ, он оставался бы в «Арсенале» до лета. Все зависело от меня. Не хочу говорить, что был гвоздем программы, но я хочу, чтобы все поняли, что я не был частью сделки Алексиса Санчеса»,- отметил Мхитарян.
Он добавил, что перешел в «Арсенал», поскольку главный тренер клуба Арсен Венгер был заинтересован в его услугах. Мхитарян отметил, что хочет помочь своей команде и вписать свое имя в историю «Арсенала».
Мхитарян перешел в «Арсенал» 22 января в ходе зимнего трансферного окна из «Манчестер Юнайтед», а чилийский форвард Алексис Санчес последовал в обратном направлении.