Ընդդիմադիր առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը դարձավ ՀՀ վարչապետ՝ շատ հավանական է, որ այդ իրադարձությունը կարող է սկիզբ դնել բարեփոխումներին անդրկովկասյան այդ երկրում: Այդ մասին ասվում է Forbes.ru կայքում հրապարակված հոդվածում, որը նվիրված է Հայաստանի տնտեսությանը:
«Հասարակ ծառայությունների մատչելիությունն ավելի հարմարավետ է դարձնում կյանքը, սակայն, հարմարավետությանը նույնքան նպաստում է ավտոմեքենաների, ժամանակակից էլեկտրոնիկայի օգտագործումն ու բժշկական ծառայություններից օգտվելը: Քանի որ Հայաստանը չունի նոու-հաու այդպիսի ապրանքներ արտադրելու համար, գնում է դրանք միջազգային շուկայում դոլարով և եվրոյով: Իսկ դրա համար պետք է վաստակել այդ դոլարներն ու եվրոները՝ այսինքն արտահանել սեփական ապրանքներն ու ծառայությունները: Այն, թե ինչպես երկիրը կլուծի այդ խնդիրը, որոշիչ կլինի ՀՀ հետագա զարգացման և բարեկեցության բարձրացման համար: Եվ այս դեպքում արտահանման դիվերսիֆիկացիայի բարելավումը բավարար չի լինի՝ իշխանություններն առանձին ջանքեր պետք է գործադրեն դրա համար»,- ասվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ 2016-ին ՀՀ-ն 137-րդ տեղում էր տնտեսական բարդության վարկանիշում: Դա նշանակում է, որ Հայաստանը չունի բավարար քանակի նոու-հաու, որը թույլ կտար դառնալ ապրանքների և ծառայությունների լուրջ արտահանող:
«Հայաստանի բնակչությունը շատ չէ, ուստի ավելի հարուստ դառնալու համար հարկավոր է լայն դիվերսիֆիկացիա: Չինաստանի պես երկրին հարկ էր բարելավել արտադրողականությունն արդեն գոյություն ունեցող ոլորտներում, ինչպես նաև ավելացնել արտահանող ճյուղերը, որպեսզի ամենամեծ բնակչությունն ունեցող երկիրն ավելի հարուստ դառնար: Հայաստանին այդ նպատակի համար ընդամենը արտահանման մի քանի ոլորտ է հարկավոր: Ընդ որում, այդ ոլորտները կարող են ծառայություններին առնչվել»,-գրում է պարբերականը:
Հեղինակը նշում է զբոսաշրջության ոլորտը, որտեղ ՀՀ-ն կարող է փորձել կրկնել Թուրքիայի փորձը, որը մեծ հաջողության հասավ այդ ոլորտում 1990-ականներին: «Զբոսաշրջիկները Հայաստան կգնան, երբ հասկանան, որ կարող են մատչելի գնով հասնել Երևան, արագ անցնել անձնագրային ստուգումը ժամանակակից և հարմարավետ օդանավակայանում, արագ հասնել Սևանա լիճ, որտեղ 2 շաբաթ կարող են լավ հյուրանոցային ու լողափնյա սպասարկում ստանալ նոր հարմարավետ հյուրանոցում: Եվ այդ ամենն ավելի էժան կլինի, քան նմանատիպ հանգիստը Թուրքիայում, Բուլղարիայում կամ Չերնոգորիայում»,-գրում է պարբերականը:
Ըստ հոդվածագրի, եթե ՀՀ-ն 10 տարում ստեղծի նոր զբոսաշրջային հատված, ապա կարող է անցնել upper middle-income economy երկրների շարքը ВБРР դասակարգմամբ: Դա ոչ միայն կբարձրանցի բարեկեցությունը, այլ նաև կավելացնի ներդրումային բյուջեն, որը թույլ կտա հետագայում դիվերսիֆիկացնել ՀՀ տնտեսությունը:
«Խնդիրն այն է, թե որտեղից գումար գտնել հյուրանոցներ ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ կառուցելու համար, սակայն այդ խնդիրը կառաջանա Հայաստանում ցանկացած ոլորտի զարգացման համար: Դրա լուծումները ստանդարտ են՝ փոխառություններ միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից, հայկական սփյուռքի օժանդակությունն ու ռուսական վարկերը, եթե վերջիններս քաղաքականացված չլինեն: Անշուշտ, հարկ կլինի փորձել զարգացնել նաև մյուս ոլորտները, սակայն դա արդեն առանձին վերլուծության կարիք ունի»,-ասվում է հոդվածում:

Оппозиционный лидер Никол Пашинян стал премьер-министром Армении: вполне вероятно, что это событие можно связать с началом эпохи реформ в этом государстве Закавказья. Об этом говорится в статье на сайте Forbes.ru, посвященной экономике Армении.
«Доступность простых услуг делает жизнь более комфортной, но как минимум не меньше ее улучшают использование автомобилей, современной электроники, медицинские услуги и многое другое. Так как у Армении нет ноу-хау для производства всех этих товаров и услуг, она покупает их на международном рынке за доллары и евро. А для этого ей нужно уметь зарабатывать доходы в этих валютах, т. е. экспортировать свои товары и услуги. То, как страна справится с этой задачей, во многом и определит ее дальнейшее развитие и темпы улучшения уровня благосостояния. И одного только улучшения институтов для экспортной диверсификации недостаточно: властям придется прикладывать для этого отдельные усилия»,- говорится в статье.
Отмечается, что в 2016 году Армения находилась на 137-м месте в рейтинге экономической сложности.Это означает, что в этой стране накоплено не так много индустриального ноу-хау, которое позволило бы стать ее экономике серьезным экспортером товаров и услуг.
«Армения — страна с небольшим населением, и для того, чтобы стать богаче, ей не нужна широкая диверсификация. Такой стране, как Китай, нужно улучшать производительность в существующих секторах, а также создавать как можно больше новых экспортных отраслей, чтобы сделать самое большое население в мире богаче. Армении для этой же цели будет достаточно всего нескольких экспортных секторов. Причем во многом эти сектора могут относиться не к индустрии, а к сфере услуг»,- пишет издание.
Автор отмечает сферу туризма,где Армения может попробовать повторить путь Турции, достигшей в 1990-х очень высокой производительности в этой сфере.
«В Армению туристы поедут тогда, когда поймут, что могут дешево долететь до Еревана, быстро пройти контроль в современном и удобном аэропорту, быстро и комфортно добраться до отеля на берегу озера Севан, где в течение двух недель получат хорошее гостиничное и пляжное обслуживание в новом комфортном отеле. И все это будет стоить меньших денег, чем похожий отдых в Турции, Болгарии или Черногории»,- отмечает издание.
Автор статьи считает, что если Армения в течение десятилетия создаст новый туристический сектор, то вполне сможет устойчиво переместиться в группу стран upper middle-income economy по классификации ВБРР. Это увеличит не только уровень благосостояния ее граждан, но и инвестиционный бюджет, что поможет дальнейшей диверсификации армянской экономики.
«Проблема с этим планом состоит в том, где взять деньги на гостиницы и транспортную инфраструктуру. Но эта проблема сегодня возникнет в Армении при попытке создания любого сектора. Ее решения видятся стандартными — займы со стороны международных финансовых организаций, помощь международной армянской диаспоры и российские кредиты, если последние не будут политизированными. Разумеется, нужно пробовать развивать и другие отрасли, однако это уже требует отдельного анализа»,- говорится в статье.