ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկին հեղինակավոր Ֆիթչ վարկանիշային գործակալությունը (Fitch Ratings) շնորհել է «Երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի» B+ վարկանիշ` կայուն հեռանկարով (long-term Issuer Default Rating IDR):
Գործակալության հրապարակված զեկույցում նշված է, որ Բանկն արժանացել է նման գնահատականի շնորհիվ ներքին ֆինանսական կենսունակության:
Ստացված վարկանիշը սահմանելիս հաշվի են առնվել Բանկի բացարձակ առաջատար դիրքը գյուղատնտեսության ֆինանսավորման ոլորտում, ենթակառուցվածքային հագեցվածությունը, այդ թվում՝ մասնաճյուղերի առկայությունը հանրապետության բոլոր մարզերում, ինչպես նաև իրացվելիության բարձր մակարդակը:
Fitch-ի հրապարակած հաշվետվությունում նաև նշվում է, որ վերջին տարիների բարդ մակրոտնտեսական պայմաններում Բանկը կենտրոնացել է ակտիվների որակի բարձրացման վրա։ Այս ամենն իր հերթին նպաստել և ապագայում էլ նպաստելու է ակտիվների ռիսկայնության նվազմանը և շահութաբերության աճին:
Fitch Ratings գործակալության կողմից ստացված վարկանիշային գնահատականը հնարավոր ամենաբարձրն է ՀՀ-ում գործունեություն ծավալող ընկերությունների համար, և այն վերահաստատում է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի առաջատար դիրքերը և թափանցիկ ֆինանսական կառույց լինելու փաստը:

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings присвоило АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ Банку долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (long-term Issuer Default Rating IDR) на уровне B+ со стабильным прогнозом. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Банк удостоился такой оценки благодаря внутренней финансовой жизнеспособности.
При присвоении рейтинга учитывалась абсолютно лидирующая позиция Банка в финансировании сферы сельского хозяйства, насыщенность инфраструктуры, в том числе наличие филиалов во всех областях страны, а также высокий уровень ликвидности.
В докладе Fitch отмечается также, что в условиях сложной макроэкономической ситуации последних лет Банк сосредоточился на повышении качества активов. Все это, в свою очередь, способствовало и в будущем будет содействовать снижению рискованности активов и росту прибыльности.
Полученная от агентства Fitch рейтинговая оценка является самой высокой для компаний, действующих на территории Армении, и подтверждает лидирующую позицию АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ Банка и факт того, что он является прозрачной финансовой структурой.