ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկին հեղինակավոր Ֆիթչ վարկանիշային գործակալությունը (Fitch Ratings) շնորհել է «Երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի» B+ վարկանիշ` կայուն հեռանկարով (long-term Issuer Default Rating IDR):
Գործակալության հրապարակված զեկույցում նշված է, որ Բանկն արժանացել է նման գնահատականի շնորհիվ ներքին ֆինանսական կենսունակության:
Ստացված վարկանիշը սահմանելիս հաշվի են առնվել Բանկի բացարձակ առաջատար դիրքը գյուղատնտեսության ֆինանսավորման ոլորտում, ենթակառուցվածքային հագեցվածությունը, այդ թվում՝ մասնաճյուղերի առկայությունը հանրապետության բոլոր մարզերում, ինչպես նաև իրացվելիության բարձր մակարդակը:
Fitch-ի հրապարակած հաշվետվությունում նաև նշվում է, որ վերջին տարիների բարդ մակրոտնտեսական պայմաններում Բանկը կենտրոնացել է ակտիվների որակի բարձրացման վրա։ Այս ամենն իր հերթին նպաստել և ապագայում էլ նպաստելու է ակտիվների ռիսկայնության նվազմանը և շահութաբերության աճին:
Fitch Ratings գործակալության կողմից ստացված վարկանիշային գնահատականը հնարավոր ամենաբարձրն է ՀՀ-ում գործունեություն ծավալող ընկերությունների համար, և այն վերահաստատում է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի առաջատար դիրքերը և թափանցիկ ֆինանսական կառույց լինելու փաստը:

The prestigious Fitch rating agency has assigned ACBA-CREDIT AGRICOLE Bank a Long-term Issuer Default Rating (IDR) at “B+” with stable outlook.
According to the report published by the agency, the assessment was based on the bank’s internal financial viability.
When defining the rating, the agency considered the Bank’s absolute leading position in the sphere of agriculture financing, infrastructure facilities including the number of branches in all the provinces of Armenia, as well as its high level of liquidity.
Fitch also said in the report that amid the hard macroeconomic conditions in the recent years the bank has concentrated on asset quality improvement, managing to limit the rapid growth of loan portfolio. All this has and will help reduce asset risks and increase profitability.
The assessment by Fitch is the highest possible for companies in Armenia, which reaffirms the leading position of ACBA-CREDIT AGRICOLE Bank and its transparent structure.