Հունիսի 6-ին երկօրյա այցով Հայաստան է ժամանել բրիտանական բիզնես պատվիրակություն՝ ՄԹ Առևտրի և ներդրումների հարցերով հանձնակատար, խորհրդարանական Մարկ Փրիթչարդի ղեկավարությամբ, նպատակ ունենալով ուսումնասիրել վերականգնվող էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների և քաղաքային զարգացման ոլորտներում երկկողմ առևտրի և ներդրումների համագործակցության հնարավորությունները։
Երկօրյա ինտենսիվ ծրագիրը ներառում է հանդիպումներ Հայաստանի բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաների և գործարար շրջանակի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև ՄԹ-Հայաստան գործարար համաժողով և անհատական հանդիպումներ բրիտանացի և հայ ձեռնարկատերերի միջև։
Բիզնես պատվիրակության այցից առաջ ՄԹ Առևտրի և ներդրումների հարցերով հանձնակատարն ասել է․ «Անչափ ուրախ եմ, որ ղեկավարում եմ բիզնես պատվիրակության այս այցը Հայաստան։ Այն հիանալի հնարավորություն է ընձեռում բրիտանական բիզնես ոլորտի առաջատար բազմապիսի ընկերությունների հետ գործարար հարաբերությունների զարգացման համար: Հաշվի առնելով երկու կողմերի փորձառությունը՝ Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի մասնագետներին համախմբելը իրապես խոստումնալից նախաձեռնություն է: Ես անհամբեր սպասում եմ մասնակցելու միջոցառմանը», հայտնում է Հայաստանում Բրիտանիայի դեսպանատունը։
2017թ․ սեպտեմբերին ՄԹ վարչապետ Թերեզա Մեյի կողմից Հայաստանում և Վրաստանում առևտրի և ներդրումների հարցերով հանձնակատար նշանակվելուց ի վեր Փրիթչարդն արդեն չորրորդ անգամ է այցելում Հայաստան: Իր նախորդ այցերի ընթացքում նա Հայաստանի պետական պաշտոնյաների և գործարար ոլորտի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի միջև առևտրի և ներդրումների ծավալների զարգացման հնարավորությունը։

10 UK Business companies, led by the UK Prime Minister’s Trade and Investment Envoy (TIE) to Armenia and Georgia, Mark Pritchard MP, arrived in Armenia on Wednesday, June 6 to identify bilateral trade and investment opportunities in renewable energy, infrastructure and urban modernization sectors, the British Embassy said in a Facebook post.
The two-day intensive programme includes meetings with high-level Armenian state authorities and business representatives, followed by a large UK-Armenia business forum and one-to-one meetings between British and Armenian entrepreneurs.
Ahead of the business delegation’s visit, Pritchard said the visit offers a unique opportunity to develop business relationships with a wide range of UK companies, representing excellence from a variety of sectors.
"Given the amount of expertise that exists on both sides, bringing together specialists from the UK and Armenia is a genuinely exciting prospect. I am thoroughly looking forward to playing a part in the event," the Envoy said.
This is the fourth visit of Pritchard to Armenia since his appointment as British Trade and Investment Envoy to Armenia and Georgia by the UK Prime Minister Theresa May in September 2017. During his previous visits, Pritchard discussed with Armenian state officials and business representatives opportunities to increase the volume of trade and investment between the UK and Armenia.