Համաշխարհային բանկը հրապարակել է Գլոբալ տնտեսական հեռանկարների հունիս ամսվա զեկույցը, որի համաձայն 2018-ին Հայաստանում կանխատեսվում է տնտեսության 4.1% աճ:
Զեկույցում նշվում է, որ չնայած 2017-ի վերջում գործարար ակտիվության բարձր ցուցանիշին, տնտեսական աշխուժացման դինամիկան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում գնալով ավելի չափավոր է դառնում՝ արտահանման աճի դանդաղման և հարկաբյուջետային քաղաքականության խստացման ֆոնին:
Ըստ զեկույցի, համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը դանդաղել են, այն կլինի 3.1 տոկոս: Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրներում՝ այդ թվում և Հայաստանում, տնտեսական աճն ավելի չափավոր կդառնա: 2018-ին այդ երկրներում միջին աճը կկազմի 3.2 տոկոս, իսկ 2019-ին կնվազի՝ հասնելով 3.1 տոկոսի:
2019 և 2020-ին ՀԲ-ն Հայաստանի համար կանխատեսում է 4% աճ:
Ռուսաստանում 2018-ին ակնկալվում է 1.5 տոկոս տնտեսական աճ, 2019-ին ու 2020-ին՝ 1.8 տոկոս: Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նավթի գնաճի ազդեցությունը և վարկաբյուջետային քաղաքականության մեղմացումը չեզոքացվում են նավթի արդյունահանման նվազեցմամբ և տնտեսական պատժամիջոցների հետ կապված անորոշ վիճակով:
Ադրբեջանում 2018-ին կանխատեսվում է 1.8 տոկոս աճ, իսկ հաջորդ տարիներին՝ 3.8 և 3.2 տոկոս համապատասխանաբար: Մյուս հարևան երկրում՝ Վրաստանում՝ 2018-ին 4.5 տոկոս, 2019-ին՝ 4.8 տոկոս, 2020-ին՝ 5 տոկոս:

Всемирный банк прогнозирует рост ВВП Армении в 2018 году на уровне 4,1%. Об этом говорится в докладе банка «Глобальные экономические перспективы».
Согласно прогнозам ВБ, экономика Армении в 2019 и 2020 годах вырастет на 4%.
ВБ прогнозирует в 2018 году сохранение темпов роста в мире на уровне 3,1%, как и в 2017 году.Прогнозы на 2019 и 2020 годы подтверждены на уровне 3% и 2,9% соответственно. Темпы роста экономики региона Европы и Центральной Азии станут более умеренными: в 2018 год – 3,2%, а в 2019 году – 3,1%.
В 2018 году рост экономики в развитых странах, как ожидается, составит 2,2%, а в развивающихся государствах и странах с формирующимся рынком – 4,5%, что соответствует январскому прогнозу. В 2019-2020 годах темпы роста составят в развитых странах, соответственно, 2% и 1,7%, в развивающихся – по 4,7%.
Рост российской экономики в 2018 году ожидается на уровне 1,5%. В 2019 и 2020 годах предполагается подъем на 1,8%.
В Азербайджане в 2018 году прогнозируется рост ВВП на уровне 1,8%, а в 2019 и 2020 годах – на уровне 3,8% и 3,2% соответственно.
На 2018 год в Грузии прогнозируется рост ВВП на 4,5%, в Киргизии – 4,2%, в Молдове – 3,8%, в Казахстане – на 3,7%, в Украине – 3,5%, в Белоруссии – на 2,9%, в Турции – 4,5%.
В 2017 году экономика Армении выросла на 7,5%. На 2018 год в госбюджете РА запланирован рост ВВП на уровне 4,5%.