Աշխարհում գոյություն ունի բարոյականության ճգնաժամ: Այդ մասին հայտարարել է «Ավրորա» մրցանակաբաշխության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը Aurora dialogues երևանյան համաժողովի ժամանակ՝ հավելելով, որ «Ավրորան» նախաձեռնել են մարդկային արժեքները հետ բերելու համար:
Նա նշել է, որ 20 երկրում է շրջագայել այս խնդրով, ու երբ հարցնում էր՝ ո՞վ է ձեր բարոյական առաջնորդը, երկրների մեծ մասում մարդիկ չէին կարողանում անուն տալ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Սա, ըստ Վարդանյանի, հստակ ճգնաժամ է: Երկրների մեծ մասում էլ նրանք գրողներն էին, մտավորականները, ինչը, բանախոսի գնահատմամբ, հսկայական ճգնաժամ է. մարդիկ կորցրել են այդ սեգմենտը՝ մարդկանց, ում վստահում են բարոյական բարձր արժեքների համար:
«Մարդիկ վախենում են, չեն վստահում, փորձում են անտեսել խնդիրները, նրանք կորցրել են հավատը համակարգի հանդեպ: Ես ծնվել եմ ԽՍՀՄ-ում, հիշում եմ՝ երբ Բրեժնևը մահացավ, կյանքը վատ չէր, բայց մարդիկ ապագայի հանդեպ վստահությունը կորցրին: Ես չեմ տեսնում, թե ինչպես նույն ազդակներով կարող է շարունակել գոյատևել աշխարհը, այն մեծ տրանսֆորմացիայի առջև է կանգնած, ու ես չգիտեմ՝ ինչ տարբերակով կլինի այն»,- նշել է Վարդանյանը՝ հավելելով, որ սա հարց է, որը բոլորին է մտահոգում:
Նրա խոսքով՝ ամեն ինչ կարող է վատագույն սցենարով տեղի ունենալ: Վարդանյանն ընդգծել է՝ խոսքն ընկալումները փոխելու մասին է, դրա համար էլ նախաձեռնել են «Ավրորան» ու փորձում են մարդկային արժեքները հետ բերել, որը հիմնական հավատամքն է:
«Ավրորա» մրցանակի հիմնական միջոցառումները մեկնարկել են հունիսի 8-ին:
Aurora Dialogues-ի շրջանակում մարդասիրական ոլորտի առաջատար գործիչները,նախկին պետական պաշտոնյաները, ձեռներեցները հանդիպում են՝ քննարկելու մեր օրերի առավել հրատապ հումանիտար հիմնախնդիրները։ Քննարկումներ կընթանան նաև հումանիտար կարևորագույն հիմնախնդիրների շուրջ աշխարհի տարբեր հատվածներում հանրային ընկալումների վերհանմանն ու վերլուծությանը նվիրված «Ավրորա մարդասիրության ցուցիչ» հետազոտության 2018թ. արդյունքների շուրջ։
2018թ. «Ավրորայի» հիմնական միջոցառումները կհանգուցալուծվեն հունիսի 10-ին՝ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունենալիք հանդիսությունների շարքի եզրափակիչ՝ «Ավրորա՝ ի պատիվ 2018թ. դափնեկրի» խորագրով միջոցառմանը։

9 Июнь 2018 - 11:49 AMT
Современное общество переживает нравственный кризис. Об этом заявил 9 июня во время Диалогов «Аврора» – 2018 в Ереване соучредитель премии Aurora Prize Рубен Варданян.
«Мы побывали в 20 странах, беседовали о нашем проекте. В каждой стране задавал вопрос: кого вы назовете лидером в нравственном аспекте? Не политическим, не бизнес-лидером. Поразительно, но в большинстве стран люди не могли назвать такого лидера. Я думаю, это серьезный вызов, потерян тот сегмент – людей, которым доверяют из-за их высоких нравственных качеств», – сказал Варданян, пишет Panorama.am.
«Естественно, людей интересует будущее, они боятся неизвестности. С другой стороны, люди пытаются игнорировать проблемы, не хотят становиться участниками их решения. Это системный кризис», – добавил он.
По словам Варданяна, они инициировали премию «Аврора» для того, чтобы вернуть человеческие ценности.
В Институте древних рукописей имени Месропа Маштоца в Ереване – «Матенадаране» – 9 июня проходят Диалоги «Аврора» – 2018 под названием «Вдохновение, поддержка, социальные трансформации».
Успешные предприниматели, выдающиеся государственные и гуманитарные деятели встретились, чтобы обсудить самые острые гуманитарные проблемы современности. Обсуждение посвящено тому, как мы можем извлечь важные уроки из прошлого, изменить к лучшему настоящее и создать тем самым лучшее будущее.