Հայաստանի հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն ասել է, որ ժամանակին կարող էր տեղափոխվել ռուսական ակումբներից մեկը: Ըստ նրա, նրան «մեծ փողեր» էին առաջարկում Ռուսաստանում:
«Ես, հավանաբար, կարող էի մնալ Հայաստանում, վաստակել իմ մի քանի դոլարը, ապրել ծնողներիս և բարեկամների շրջապատում, ընդհանրապես չլարվել, երկրից երկիր չգնալով: Բայց, ինձ թվում է, յուրաքանչյուր մարդ պետք է երազանք ունենա: Ինչ-որ նպատակ, որին պետք է ձգտի: Եվ ֆուտբոլը բացառություն չէ: Եթե աշխատում ես, եթե ձգտում ես ավելի ու ավելի լավը լինել, փողերը չեն փախչի: Ես երբեք վաստակելու համար չեմ խաղացել ֆուտբոլ: Երբ «Շախտյորում» էի հանդես գալիս, ինձ այն ժամանակների համար հսկայական գումար էին առաջարկում Ռուսաստանի առաջնությունում խաղալու համար: Ես հրաժարվեցի: Ասացի, որ ուզում եմ Եվրոպայում խաղալ, և այստեղ գլխավորը փողը չէ»,-ասել է Մխիթարյանը, գրում է Sportbox.ru-ն:
Անգլիայի առաջնության վերջին խաղաշրջանում Մխիթարյանը մասնակցել է 26 հանդիպման, 3 գոլի հեղինակ է դարձել և 9 գոլային փոխանցման:

12 Июнь 2018 - 07:52 AMT
Полузащитник сборной Армении и «Арсенала» Генрих Мхитарян рассказал, что мог перейти в один из российских клубов. По его словам, ему предлагали «бешеные деньги» в России.
«Я бы, наверное, мог остаться в Армении, зарабатывать свои пару долларов, жить в привычном окружении с родителями и родственниками и вообще не напрягаться, не мотаться по разным странам. Но у каждого человека, как мне кажется, должна быть мечта. Какая-то цель, к которой нужно стремиться. Футбол здесь не исключение. Если ты работаешь, если стараешься быть лучше и лучше, деньги никуда не денутся. Я никогда не играл в футбол ради заработка. Хотя когда был в «Шахтере», мне предлагали бешеные по тем временам деньги за то, чтобы я играл в чемпионате России. Я отказался. Сказал, что хочу играть в Европе, и деньги здесь не главное», – сказал Мхитарян, пишет Sportbox.ru.
В прошедшем сезоне чемпионата Англии Мхитарян принял участие в 26 матчах, забил три гола и отдал девять результативных передач.