Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան (IWF) վաղաժամ չեղարկել է Հայաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ծանրամարտի ֆեդերացիաների որակազրկումը: Այդ մասին հայտնում է IWF մամուլի ծառայությունը:
Մշտադիտարկման արդյունքում, որը սկսվել էր որակազրկման պահից, Դիտարկման անկախ խումբը, որի անդամները դոպինգի դեմ պայքարի անկախ փորձագետներ են, պարզել է, որ բոլոր երեք ֆեդերացիաները կատարել են հակադոպինգային գործունեության հետ կապված մի շարք պայմաններ՝ այդ թվում $50.000 անդամավճար են մուծել որպես ավանդ իրենց երկրներում IWF կողմից հակադոպինգային գործունեության ընդլայնմանը:
Այդպիսով, ՀՀ ներկայացուցիչները կարող են հունիսի 19-ից մասնակցել երիտասարդական մրցումներին, իսկ օգոստոսի 19-ից՝ պատանեկան և մեծահասակների մրցումներին: Սակայն, Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Թուրքիան իրավունք չունեն մրցումներ կազմակերպել և IWF միջոցառումներ: Այդ երկրները նաև չեն կարող ձայնի իրավունքով մասնակցել կազմակերպության կոնգրեսին:
Հայաստանի հավաքականը որակազրկվել էր IWF Գործկոմի կողմից 2017-ի սեպտեմբերի 30-ին: Հավաքականը մեկ տարի ժամկետով զրկվել էր մրցումներին մասնակցելու իրավունքից: Որակազրկվել էին նաև Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Չինաստանի, Մոլդովայի, Թուրքիայի, ՌԴ և Ուկրաինայի ազգային ֆեդերացիաները, որոնց մարզիկները, ինչպես պարզվեց 2008 և 2012-ի Օլիմպիադաներից հետո, խախտել են հակադոպինգային կանոնները:

13 Июнь 2018 - 09:12 AMT
Международная федерация тяжелой атлетики (IWF) досрочно снимет дисквалификации с федераций тяжелой атлетики Армении, Турции и Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба IWF.
В рамках непрерывного процесса мониторинга, начавшегося с момента вступления в силу дисквалификации, Независимая группа мониторинга (IMG), состоящая из независимых экспертов по борьбе с допингом, обнаружила, что все три федерации выполнили ряд условий, связанных с их антидопинговой деятельностью, в том числе оплатили взнос в размере $50.000 в качестве вклада в усиленную антидопинговую деятельность со стороны IWF в своих странах.
Таким образом, представителям Армении позволено участвовать в молодежных соревнованиях с 19 июня, юниорских и взрослых – с 19 августа.
Однако Армения, Азербайджан и Турция не имеют право организовывать соревнования и мероприятия IWF, такие как конгресс организации, заседания исполкома IWF. Кроме того, они не могут принимать участие в конгрессе IWF с правом голоса, представлять предложения для включения в повестку конгресса, вносить предложения о внесении изменений в конституцию IWF, принимать участие в программе развития IWF, если дело не касается образовательных и антидопинговых семинаров.
Исполком IWF 30 сентября 2017 года на основании доклада специальной комиссии принял решение отстранить на один год национальные федерации Армении, Азербайджана, Белоруссии, Болгарии, Казахстана, Китая, Молдавии, Турции, России и Украины, чьи спортсмены, как выяснилось после перепроверки допинг-проб с Олимпиад 2008 и 2012 годов, неоднократно нарушали антидопинговые правила.