Վճռաբեկ դատարանը որոշել է բավարարել մի խումբ պատգամավորների երաշխավորության մասին միջնորդությունը և «Իգլա»-ի գործով դատապարտյալներ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը, Սանասար Գաբրիելյանը և Արմեն Պողոսյանը ազատ են արձակվել, հայտնում է Aysor.am-ը։
Վճռաբեկ դատարան էին ներկայացվել ԵԼՔ խմբակցության պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանի ու Սասուն Միքայելյանի անձնական երաշխավորությունները՝ Սամվել Բաբայանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանքը փոխելու վերաբերյալ։
Պատգամավորները երաշխավորել են, որ Բաբայանը թույլ չի տա «որևէ անթույլատրելի վարքագիծ»։ Դատարանին ներկայացվել էր նաև «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանի, Վահե Էնֆիաջյանի, Վահան Կարապետյանի, Տիգրան Ստեփանայնի և էլի մի քանիսի անձնական երաշխավորությունը՝ Սամվել Բաբայանի և Սանասար Գաբրիելյանի ազատման դիմաց։
Սամվել Բաբայանի և նրա հետ միասին նույն քրեական գործով անցնող Սանասար Գաբրիելյանի ու Արմեն Պողոսյանի քրեական գործը դատարանում կքննվի նորովի։
Մասնավորապես, Սամվել Բաբայանի վերաբերյալ Քրեական օրենսգրքի 38-235 հոդվածի 2-րդ մասով և 190 հոդվածի 1-ին մասով, ամբաստանյալներ Սանասար Գաբրիելյանի և Արմեն Պողոսյանի վերաբերյալ Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճիռը և այն օրինական ուժի մեջ թողնելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումը որոշվեց բեկանել ու ուղարկել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան նոր քննության։
Սամվել Բաբայանը ձերբակալվել էր 2017 թվականի մարտի 22-ին՝ մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու և փողերի լվացման մեղադրանքով: Նույն թվականի նոյեմբերի 28-ին դատարանը 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտել նրան:Սանասար Գաբրիելյանը՝ 3 տարվա ազատազրկմանէ դատապարտվել:

Бывший министр обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Самвел Бабаян 15 июня освобожден Кассационным судом под подписку о невыезде.
Апелляционный суд принял решение удовлетворить ходатайство ряда депутатов об освобождении Бабаяна, а также проходящих по делу Санасара Габриеляна и Армена Погосяна, пишет Aysor.am.
Ранее депутат Национального собрания Армении от фракции «Елк» Арам Саркисян и 11 депутатов от фракции «Блок «Царукян» представили ходатайство об изменении меры пресечения бывшему командующему Армией обороны Арцаха (НКР) Самвелу Бабаяну и Санасару Габриеляну – с заключения под стражу на личное поручительство.
В числе поручившихся за Бабаяна депутатов Наира Зограбян, Арам Саргсян, Ваан Карапетян, Грант Мадатян, Сергей Багратян, Араик Агабабян, Арарат Зурабян, Вардан Бостанджян, Ваге Энфиаджян, Тигран Степанян и Иветта Тоноян, Артур Манукян.
Суд общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк-Мараш 28 ноября 2017 года приговорил экс-командующего Армией обороны Арцаха (НКР) Самвела Бабаяна к 6 годам лишения свободы. Прокурор Арам Арамян требовал приговорить Самвела Бабаяна к 7 годам лишения свободы. Бабаяну было предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.1 190 («Легализация доходов, полученных незаконным путем») и ч.2 ст.38-235 («Соучастие в незаконном приобретении, сбыте, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенных организованной группой») УК РА. С него было снято обвинение в контрабанде оружия.
Адвокат Самвела Бабаяна – Аветис Калашян – 25 декабря обжаловал приговор суда общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк-Мараш в Апелляционном уголовном суде РА. Апелляционный уголовный суд Армении 27 февраля 2018 года оставил в силе вердикт суда общей юрисдикции. Кассационный суд Армении 25 мая принял в производство жалобу по делу Самвела Бабаяна.