Երևանի Շահումյան հրապարակում շահագործման է հանձնվել 2014 թվականին միջազգային նորարարական չափանիշներով նախագծված «Կամար» բազմաֆունկցիոնալ բիզնես կենտրոնը, որտեղ միաձուլվել են հին երևանյան և նորարարական ճարտարապետությունը, էներգախնյաող տեխնոլոգիաներն ու հարմարավետությունը: «Ա» դասի բիզնես կենտրոնի նախագծման և կառուցման աշխատանքների պատմությունը, ինչպես նաև շահառուներին առաջարկվող գերժամանակակից ճարտարապետական լուծումներով հագեցած գրասենյակային տարածքներն ու դրանց հնարավորությունները, ներկայացվեցին լրագրողներին:
«Կամարի» ճարտարապետներն են Ռուբեն և Միքայել Հասրաթյանները: Կառույցի մուտքը զարդարող ծառի մետաղյա քանդակի հեղինակը քանդակագործ Դավիթ Երևանցին է:
Կառույցը միավորում է երեք տարբեր դարաշրջանի՝ ցարական, խորհրդային և ժամանակակից շենքներ: Աջ կողմից՝ Ամասիայի սև տուֆից կառուցված «Սև» շենքի նախագծի հեղինակը թիֆլիսահայ ճարտարապետ Միքայել Օհանջանյանն է. շենքը նախագծվել է 1910 թվականին: Այն եղել է տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող Թիֆլիսի առևտրային բանկի Էրիվանյան մասնաճյուղի շենքը: Շենքում առ այսօր բանկային գործունեություն է ծավալվում՝ այստեղ է գտնվում Ամերիա Բանկի «Կամար» մասնաճյուղը: Կառույցի մյուս կողմում ճարտարապետ Նիկոլայ Բունիաթյանի նախագծով 1926-ին կառուցված գյուղատնտեսական բանկի շենքն է: Դրա գաղափարը պատկանում է հայ մեծանուն ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանին: Կենտրոնում՝ մի փոքր ներս ընկած հատվածում, Ամերիաբանկի շենքն է:
«Կամարի» տնօրեն Արտաշես Կազախեցյանի խոսքով, շենքի սեփականատեր՝ «Ամերիա» ընկերությունների խմբի մեջ մտնող «Փրոփերթի Դիվելոփմենթ Քամփնի» (Property Development Company CJSC) ՓԲ ընկերությունը, կարևորելով տարածքի հին կառույցների ճարտարապետական նշանակությունը և դրանք պահպանելու ու գալիք սերունդներին հանձնելու առաքելությունը, մեծ պատասխանատվությամբ է նախաձեռնել դրանց վերակառուցման աշխատանքները: «Ամերիա» ընկերությունների խումբը ներդրումներ անելիս մի շատ կարևոր սկզբունք ունի, այն է՝ չանել ներդրում միայն շահույթի համար, այլ այդ ներդրումով որևէ նորարարություն բերել, մի քայլ առաջ լինել: Այս կենտրոնի մեջ ներդրում է արվել ոչ միայն որպես անշարժ գույքի, այլև որպես գերժամանակակից և էներգախնայող լուծումներով նախագծի», – նշեց Կազախեցյանը:
Բիզնես կենտրոնն ունի էներգախնայողության և էկոլոգիական շինարարության բոլոր չափանիշները, որոնք ընդունված են միջազգային պրակտիկայում և էապես նպաստում են Հայաստանում բիզնես կենտրոնների շինարարության չափանիշների զարգացմանը: Պատահական չէ, որ կենտրոնը Հայաստանում առաջին կառույցն է, որն արժանացել է աշխարհում «կանաչ» շինությունների էկոլոգիական գնահատման և դասակարգման բրիտանական առաջատար BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) համակարգի հավաստագրին: «Կանաչ» շենքերի կառուցման ընթացքում օգտագործվում են շրջակա միջավայրի համար բացառապես անվտանգ նյութեր: Օգտագործվող շինանյութի որակն ու դիմացկունությունը ապահովում են կառույցի երկարակեցությունը, իսկ էներգախնայող համակարգերը թույլ են տալիս նվազեցնել կոմունալ ծախսերը մինչև 35%:
«Կամարն» իր այս առանձնահատկությամբ տարբերվում է Հայաստանում մյուս բոլոր բիզնես կենտրոններից: Կառույցը եզակի է նաև իր ճարտարապետական լուծումներով, տարբեր էլեմենտների ներդաշնակությամբ: Մեր նպատակն էր գերժամանակակից տարրերը համադրել հին երևանյան, հայկական ճարտարպետության հետ, և մինչև շինարարության մեկնարկը մեծ ժամանակ և ռեսուրս ենք հատկացրել կառույցի նախագծմանը», – նշեց Կազախեցյանը՝ հավելելով, որ բիզնես կենտրոնի տարածքների հիմնական մասն արդեն վարձակալվել է:
Միջացառման ընթացքում առաջին անգամ ցուցադրվեց «Կամար» բիզնես կենտրոնի նախագծման և կառուցման մասին պատմող, ինչպես նաև կառույցի հին շենքերի պատմությունը ներկայացնող ֆիլմը: Այնուհետև ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին ուղեկցեցին դեպի բիզնես կենտրոնի թանգարանային անկյուն, որտեղ ցուցադրված էին Երևանի և Թբիլիսիի արխիվներից հավաքագրված նամակներ, փաստաթղթեր և լուսանկարներ՝ «Կամարի» սև շենքի, Գյուղատնտեսական բանկի շենքի մասին:
Ինչպես պարզվեց՝ արխիվային նյութերի ուսումնասիրության ընթացքում բացահայտվել է շենքի իրական ճարտարապետը՝ Միքայել Օհանաջանյանը, մինչդեռ մինչև վերջերս շենքի նախագիծը վերագրվում էր Բորիս Մեհրաբյանին:
«Կամարի» ամենաինքնատիպ նորարարական լուծումներից մեկը Green Lad ընկերության նախագծած «կանաչ» պատն է, որն աշխարհում ամենամեծերից է և ունի 20 մետր բարձրություն, ընդհանուր մակերեսը 160 քմ է, մեկ քմ-ի վրա տեղադրված է 32 բույս: Ուղղահայաց կանաչապատման այս լուծումը յուրահատուկ թարմություն ու բնական տեսք է տալիս շինությանը: Այն նաև զտում է օդը, ջեմամեկուսացնում և նվազեցնում աղմուկն ու շոգը՝ 8-10 աստիճանով: Անհրաժեշտ խոնավությունն ապահովելու համար պատի ներքևի հատվածում կառուցվել են փոքրիկ ջրվեժներ:
«Կամար» բիզնես կենտրոնը նաև իր գիրքն ունի, որտեղ ներկայացվում է շենքի պատմությունը: Այստեղ տեղ են գտել նաև բազմաթիվ մասնագետների՝ ճարտարապետների, պատմաբանների գնահատականներ կենտրոնի վերաբերյալ, ինչպես նաև հետաքրքիր փաստեր և երևանցիների հիշողություններ:
Շենքի առաջին երկու հարկում է գտնվում նաև Ամերիաբանկի նորաբաց «Կամար» մասնաճյուղը, չորս հարկում Ամերիաբանկի գլխամասային գրասենյակը:

Kamar business center, designed back in 2014 in compliance with the highest international standards, has been put into operation near Shahumyan Square in the heart of Armenia’s capital, which combines the ancient and innovative architecture of Yerevan, energy-efficient technologies and comfort. The history of construction and planning of the high-class business center, as well as office spaces equipped with superb architectural solutions and their peculiarities were unveiled at a meeting with media representatives.
Ruben and Mikayel Hasratyan designed the building, while sculptor David Yerevantsi authored the metal tree sculpture adorning the entrance of the building.
The construction is made up of three buildings from the Tsarist, Soviet and modern eras. On the right side of the edifice stands the black building designed by architect Mikayel Ohanjanyan in 1910. Constructed as the Erivan Branch of Tiflis Trade Bank, it is now home to the ‘Kamar’ branch of Ameriabank. The building designed by architect Nikolay Buniatyan in 1926 stands on the other side of the edifice and served as the Agricultural Bank back then. In the very center, slightly sunken behind the two old ones, is Ameriabank’s modern building.
According to Kamar business center director Artashes Kazakhetsyan, Property Development Company CJSC – a member of Ameria Group of Companies that owns the property – prioritized the architectural significance of the old buildings and the mission of preserving and passing them on to future generations and initiated the reconstruction work with great responsibility.
“Ameria Group of Companies has a very important principle when it comes to making investments: it doesn’t seek just profit, but tries to bring some innovation with that investment, be a step forward. This particular project has been invested in not only as a real estate but also as a center with trendy and energy-efficient solutions,” Kazakhetsyan said.
The business center complies with all the energy-saving and environmental standards, which are accepted internationally and contribute to the development of business center construction standards in Armenia. It's no coincidence that the center is the first building in Armenia to have received BREEAM certification, an assessment of the sustainability performance of buildings, communities and infrastructure projects. Exclusively safe materials for the environment are used during construction of “green” buildings. The quality and durability of materials ensure the longevity of the structure, while energy-efficient systems allow to reduce utility costs by up to 35%.
“Unique with its architectural solutions and the harmony of different elements, Kamar greatly differs from other business centers in Armenia. Our goal was to combine cutting-edge elements with old Armenian architecture, and prior to the start of construction we spent a great deal of time and resources to design the structure," Kazakhetsyan said, adding that the majority of office spaces in the business center have already been occupied.
A film about the process of designing and constructing the business center, as well as the history of the old buildings of the edifice were unveiled to the journalists, who were then invited to the bank’s museum where letters, documents and photos obtained from the archives of Yerevan and Tbilisi are displayed.
In the process of studying the archives, Mikayel Ohanjanyan was identified as the real architect of the building as architect Boris Mehrabyan was previously credited for designing the building.
The 20-meter high green wall designed by Green Lad is another innovative solution of Kamar’s, which is among the biggest ones in the world with a total area of 160 square meters and 32 plants per square meter. The vertical garden gives a unique freshness and natural look to the building. Also, it cleans the air, reducing noise and heat and providing pretty amazing thermal insulation. To ensure the required amount of humidity, small waterfalls have been built below the green wall.
The history of the building of Kamar business center is also detailed in a special book, which also provides opinions by prominent architects and historians about the center, as well as interesting facts and memories of the residents of the city.
Ameriabank’s new branch called ‘Kamar’ occupies the first two floors of the business center, while the next four are taken by the bank’s headquarters.