2018 թվականի հունիսի 15-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունից ծիրանի արտահանման ծավալները 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են մոտ 57.000%-ով: PanARMENIAN.Net -ի հետ զրույցում գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հաստատեցին, որ ընթացիկ տարվա առաջին ավելի քան հինգ ամսում արտահանվել է 14.752 տոննա ծիրան՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 26 տոննայի դիմաց:
Նույն ժամանակահատվածում ՀՀ-ից արտահանվել է 67.294 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 33.819 տոննայի դիմաց:
Հայկական թարմ պտուղ-բանջարեղենը հիմնականում արտահանվել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ մոտ 64.178 տոննա, մնացածը՝ Վրաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Իրաք, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, Բելգիա և Ռումինիա:

As of June 15, Armenia’s export of apricot has grown by about 57,000% against the same period last year.
According to information provided by the Agriculture Ministry, 14,752 tons of apricot were sent abroad in the five and a half months of 2018 against the 26 tons exported last year.
In the reporting period, 67,294 tons of fresh fruit and vegetables were shipped abroad from the Armenia, up from last year’s 33,819 tons.
Russia is the biggest market for the Armenian agricultural produce, followed by Georgia, Belarus, Kazakhstan, the United Arab Emirates, Iraq, Iran, Belgium and Romania.