Հունիսի 19-ին մեկնարկել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի աշխատանքային այցը Բրյուսել, որտեղ նա հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանի հետ: Հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Մնացականյանը Հանին ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները, որոնք, հանձնակատար Հանի բնորոշմամբ,փոփոխության լավ օրինակ են: Ներկայացրվել է նաև ՀՀ կառավարության նոր ծրագիրը և արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կառավարության հետևողական բարեփոխումների իրականացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում կարևորել է գործընկերների հետ գործակցությունը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է նաև Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների շրջանակ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակում գործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել Արևելյան գործընկերության ձևաչափում համագործակցության հեռանկարների շուրջ: Այս համատեքստում անդրադարձ արվեց հունիսի 22-ին Մինսկում կայանալիք Արևելյան գործընկերությանն անդամակցող երկրների արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման օրակարգին:

19 июня стартовал рабочий визит главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна в Брюсселе. Он начался со встречи с комиссаром по вопросам расширения Йоханнесом Ханом, сообщает пресс-служба МИД РА.
Мнацаканян представил Хану последние развития в Армении, которые, по характеристике Хана, можно рассматривать как хороший пример демократических изменений.
Министр представил программу правительства страны и внешнеполитические приоритеты, поблагодарив ЕС за последовательное содействие реформам в Армении. Глава МИД отметил важность реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС. Он также проинформировал о предпринимаемых в рамках программы правительства шагах, направленных на защиту интересов Армении.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы сотрудничества в рамках политики Восточного соседства, обменялись мнениями о его перспективах. В этом контексте стороны коснулись повестки предстоящего 22 июня в Минске заседания глав МИД стран-участниц Восточного партнерства. Также состоялся обмен мнениями по региональным и международным вызовам.
Глава МИД подробно представил позицию и приоритеты армянской стороны по карабахскому конфликту, подчеркнув необходимость создания атмосферы, способствующей продвижению переговорного процесса. Он поблагодарил ЕС за содействие усилиям МГ ОБСЕ.