Հուլիսի 11-ին Հայաստանում արդեն երրորդ անգամ տեղի կունենա շոկոլադի ամենամյա Choco Fest փառատոնը: Էքսպո-փառատոնը շոկոլադի սիրահարների համար կազմակերպում է երևանյան The LOFT զարգացման կենտրոնը:
Փառատոնին մասնակցելու համար հրավիրվում են բոլոր ցանկացող հայաստանյան արտադրողներն ու ներմուծողները: Ինչպես PanARMENIAN.Net -ին են հայտնել միջոցառման կազմակերպիչները, փառատոնին կմասնակցեն շոկոլադ արտադրող մոտ 10-12 հայկական ընկերություն:
Փառատոնի ընթացքում մասնակիցները կկարողանան տեղական արտադրության շոկոլադ փորձել և գնել, իսկ հատուկ ChocoLab «լաբորատորիայում» ինքնուրույն շոկոլադ պատրաստել: Միջոցառման ընթացքում կանցկացվի շոկոլադային խոհարարական մաստեր կլաս, հյուրերը հնարավորություն կունենան փորձելու յուրահատուկ սուրճ, լինելու է նաև ձեռքով պատրաստված նկարազարդ շոկոլադ:
Փառատոնը հնարավորություն է տալիս հայկական ձեռնարկություններին ներկայացնել իրենց արտադրած շոկոլադը լայն հանրությանը, ավելացնել սպառողների քանակը, գովազդել ընկերությունը, ինչպես նաև ծանոթանալ մրցակիցների հետ:
2017-ին Choco Fest-ը Հայաստանում տեղի ունեցավ հուլիսի 22-ին:
«Գրանդ քենդի» ընկերության արտադրած 4 տոննա 410 կգ քաշ, 5600 մմ երկարություն, 2750 մմ լայնություն, 250 մմ հաստություն ցուցանիշով հայկական շոկոլադե հսկան 2010 թ.-ի սեպտեմբեր ամսին սահմանեց համաշխարհային ռեկորդ և Գինեսի ռեկորդների գրքում գրանցվեց որպես աշխարհի ամենամեծ շոկոլադե սալիկը։

The Armenian capital city of Yerevan will host the annual Choco Fest on July 11, organized by The LOFT self-developmental center for the sweet-toothed.
All the producers and importers of chocolate are invited to participate in the festival, and according to preliminary estimates, 10-12 companies will join the event in total.
Those attending the fest will be able to taste and buy locally-produced desserts and even prepare chocolate themselves in a special laboratory – the ChocoLab – people behind the initiative told PanARMENIAN.Net.
A chocolate-making master class will be offered too, and the guests will drink a unique type of coffee, according to the organizers.
The event will give local businesses an opportunity to introduce their products to wider audiences, expand their customer base, advertise their companies and become familiar with their competitors.