Հուլիսի 8-ին մեկնարկել է մայրաքաղաքի ամենանշանակալի մշակութային իրադարձություններից մեկը՝ «Ոսկե ծիրան» Երևանի 15-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որի գլխավոր գործընկերն արդեն 13 տարի անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է: Մինչև հուլիսի 14-ը հայ ֆիլմասերներն ու կինոգործիչներն ունեն միջազգային կինեմատոգրաֆիայի գլուխգործոցները վայելելու բացառիկ հնարավորություն:
Կինոփառատոնի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Մինչ մեկնարկն անվանի հյուրերը, մրցույթային և ոչմրցույթային ծրագրերի մասնակիցներն անցան կարմիր գորգով: Փառատոնը բացման ֆիլմը Ռոբեր Գետիկյանի «Առանձնատունն» էր, որիցուցադրությունը կազմակերպվել էր «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Փակման ֆիլմը Թերի Գիլյամի «Դոն Կիխոտին սպանողը»-ն է:
Փառատոնի պատվավոր հյուրերն են օսկարակիր Դարեն Արոնոֆսկին և «Ոսկե առյուծ» մրցանակի դափնեկիր Ջանֆրանկո Ռոզին, ում ֆիլմերը կներկայացվեն «Հետահայաց ցուցադրությամբ»:
Խաղարկային ֆիլմերի ժյուրին այս տարի կնախագահի կրկնակի օսկարակիր, Կաննի միջազգային կինոփառատոնի մրցանակակիր Ասղար Ֆարհադին(Իրան): Հանձնաժողովի կազմում են եվրոպական կինոշուկայի նախագահ Բեկի Պրոբսթը (Գերմանիա), ռուս ռեժիսոր Բորիս Խլեբնիկովը Ռուսաստան), ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Վալերի Մասադյանը (Ֆրանսիա), ճանաչված կինոօպերատոր Լերի Սմիթը (Միացյալ Թագավորություն)։
Իսկ վավերագրական ֆիլմերի ժյուրին կնախագահի ժամանակակից վավերագրական կինոյի նշանավոր կինոռեժիսոր Ճաո Լյանը (Չինաստան):
Ժյուրիի կազմում են ռեժիսոր, սցենարիստ Ալեքսեյ Վախրուշևը (Ռուսաստան), Լիտվայի երաժշտության և թատրոնի ակադեմիայի պրոֆեսոր, ռեժիսոր և պրոդյուսեր Աուդրյուս Սթոնիսը (Լիտվա), ռեժիսոր և պրոդյուսեր Բեն վան Լ իսհաութը (Նիդերլանդներ), միջազգային մի շարք կինոփառատոների, այդ թվում՝ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մրցանակակիր, կինոռեժիսոր Թամարա Ստեփանյանը (Ֆրանսիա)։
Այս տարի փառատոնն ունենալու է 15 տարբեր խորագրեր կրող ազդագրեր, որոնցից յուրաքանչյուրը ներկայացնում է փառատոնի պատմությունը, ձեռքբերումները և մարտահրավերները։Ողջույնի խոսքով հանդես եկան «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը, արդեն տասներեք տարի փառատոնի գլխավոր գործընկեր ընկերության՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Լրատվամիջոցներին տրված հարցազրույցում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է. «Տասներեք տարի անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ձեռք է մեկնում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին` որպես կինոարվեստի միջազգային ասպարեզում իր ուրույն տեղն ունեցող միջոցառման: Փառատոնի միջոցով աշխարհը ճանաչում է հայերի ստեղծագործականությունն ու կամքը`հասնելու նոր բարձունքների կինոարվեստի ոլորտում: Նաև արդեն կարող ենք ուրախությամբ փաստել, որ «Ոսկե ծիրանը» դարձել է Հայաստանն աշխարհի հետ կապող՝ միջմշակութային փոխգործակցության յուրօրինակ ու կարևոր հարթակ: «Ոսկե ծիրանը» խթանում է ազգային կինոյի զարգացումը: Ուրույն դիմագիծ ունեցող մեր կինոյով մենք՝ հայերս, այս եզակի միջոցառման շնորհիվ իրավունք ենք ստանում հավասարը հավասարի կանգնել մշակութային ազգերի կողքին: Ազգային կինոն մեզ անհրաժեշտ է մեր մշակութային ներկայությունը «մեծ աշխարհում» ամրապնդելու և միաժամանակ՝ գլոբալ մշակութայինմարտահրավերներին արձագանքելու համար՝ պահպանելով մեր ինքնությունը»:

One of the most spectacular events of the Armenian capital, the 15th Golden Arpicot International Film Festival kicked off on July 8.
The General Partner of the event is VivaCell-MTS, which has been supporting the festival for 13 years now. Armenian film lovers and cinema professionals will have the privilege to enjoy masterpieces of international cinematography till July 14.
The festival officially opened at Aram Khachaturian concert hall, with the guests and the participants of competition and non-competition programs walking the red carpet before the start of the ceremony.
Robert Guediguian’s “The House by the Sea” opened the festival at the Moscow Cinema, while Terry Gilliam’s “The Man Who Killed Don Quixote” will be screened at the end of it.
Among the guests of honor are Darren Aronofski, and Golden Lion winner Gianfranco Rosi, whose films will be screened within “Retrospect” program.
The feature competition jury will be chaired by two-time Oscar winner Asghar Farhadi (Iran). The members include chairwoman of the European Cinema Market Beki Probst (Germany), Russian director Boris Khlebnikov (Russia), French Armenian director Valerie Massadian (France), and renowned cinematographer Larry Smith (United Kingdom).
The documentary competition jury will be chaired by prominent contemporary documentarian Zhao Liang (China). Members of the jury are director and scriptwriter Aleksei Vakhrushev (Russia), director and producer, professor of Lithuanian Academy of Music and Theater Audrius Stonys (Lithuania), director and producer Ben van Lieshout (the Netherlands), as well as director, winner of a number of film festivals, including the Golden Apricot, Tamara Stepanyan (France).
This year the festival will have 15 varying posters, each representing the history of the festival, its achievements, and the challenges it has faced.
Founding director of the festival Harutyun Khachatryan, Minister of Culture of Armenia Lilit Makunts, and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian greeted the public attending the opening ceremony.
In the interview with representatives of the mass media, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said: “For thirteen consecutive years, VivaCell-MTS has supported Golden Apricot International Film Festival as a remarkable event in the world of modern cinematography that in itself is a manifestation of the creative talent and aspiration of the Armenians in reaching new heights in the field of art. We can now say with confidence that Golden Apricot has become an outstanding platform of intercultural collaboration between Armenia and the world. Golden Apricot fosters the development of national cinematography as an invaluable part of our culture. Through this exceptional event, we, Armenians, with the unique identity of our cinema, get the opportunity to be on par with other cultural nations. For us, national cinema is a means of enhancing our cultural presence in the “big world”, and concurrently, a means of responding to global cultural challenges, while maintaining our identity.”