Իրավապահ տարբեր մարմինների կողմից հարկային պարտավորությունները չկատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի արդյունքում հուլիսի 1-ի դրությամբ վերականագնվել է 20,6 մլրդ դրամի կամ մոտ $43 մլն-ի վնաս: Այս մասին կառավարության հուլիսի 10-ի նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է, որ նշված գումարից պետական բյուջե է մուտքագրվել 800 մլն դրամը, և առաջարկել ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանին բացատրել, թե ինչու այդ գումարներն ամբողջությամբ պետական բյուջե չեն մուտքագրվել:
Ըստ Անանյանի, նշված գումարը վերականգնվել են 73 տնտեսվարողի վարքագծի փոփոխության արդյունքում:
«800 մլն դրամը մուտքագրվել է բյուջե, 12,7 մլրդ դրամը առաջադրվել է գանձման պետական բյուջե, իսկ 7 մլրդ դրամը նախանական հաշվարկների արդյունք է, որը ենթակա է փոփոխման: Վերականգնում չի նշանակում մուտքագրում պետական բյուջե: Ընկերությունները թաքցրած գումարը նախ մուտքագրել են իրենց հաշվեհամարներին, որոնք գտնվում է ԱԱԾ-ի հսկողության տակ, և ստուգումների արդյունքում, երբ ակտը ամփոփվի, այդ գումարը կմուտքագրվի պետական բյուջե», – ասել է Անանյանը:
Վարչապետն էլ հավելել է, որ այդ գումարների պետական բյուջե ամբողջական մուտքագրումը ժամանակի հարց է և պայմանավորված է ինչ-ինչ ընթացակարգերով:

AMD 20.6 billion or $43 million have been recovered in two months as a result of criminal cases launched by various law enforcement agencies to tackle non-performance of tax liabilities, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a government meeting on Tuesday, July 10.
According to him, only AMD 800 million or $1.65 million have been returned to the budget so far.
Pashinyan proposed that the head of the State Revenue Committee Davit Ananyan explain why the entire sum has not been restored.
Ananyan said that the aforementioned amount was recovered as a result of changes in the behavior of 73 businesses.
“AMD 800 million have been returned to the budget, AMD 12.7 billion await to be collected to the budget, while the remaining AMD 7 billion are subject to change,” Ananyan said, explaining that recovering money does not mean returning them to the state budget.