Հայաստանը 68-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում աշխարհի նորարար տնտեսությունների վարկանիշում: Այդ մասին ասվում է Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցում, որը հրապարակվել է հուլիսի 10-ին: Այդպիսով երկիրն ընդգրկվել է նորարար նվաճումների առումով զարգացած երկրների թվում, թեև 2017-ին Հայաստանն այդ վարկանիշում զբաղեցնում էր 57-րդ տեղը:
Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպությունը 2007-ից ի վեր ամեն տարի կազմում է նորարարությունների գլոբալ ինդեքսը: Փորձագետները գնահատում են, թե ինչպես են աշխարհի տարբեր երկրները զարգացնում տնտեսությունների նորարար ոլորտներն ու փորձում դրանք կյանքի կոչել:
Նախկին ԽՍՀՄ երկրների թվում առաջատարն Էստոնիան է, որը զբաղեցնում է 24-րդ տեղը, Վրաստանը 59-րդն է, Ադրբեջանը՝ 82:
Նորարար զարգացման և առօրյա կյանքում նորարարությունների ներդրման առաջատարների առաջին տասնյակում են Շվեյցարիան, Նիդերլանդները, Շվեդիան, Մեծ Բրիտանիան, Սինգապուրը, ԱՄՆ-ն, Ֆինլանդիան, Դանիան, Գերմանիան և Իռլանդիան:
Վարկանիշի վերջին հորիզոնականներում են Եմենը, Տոգոն և Բուրկինա Ֆասոն:
2018-ի վարկանիշում ընդգրկվել է 126 երկիր 80 ցուցանիշի հիման վրա՝ սկսած բջջային հավելվածների ստեղծումից, մինչև կրթության ծախսեր, գիտատեխնիկական հրապարակումներ ու մտավոր սեփականության հայտերի քանակ:

Armenia has slipped to the 68th spot from last year’s 59th in the ranking of the world’s innovative economies, but has made it to the list of innovation achievers, according to a report released Tuesday, July 10 by the UN intellectual property agency.
In its 11th edition, the Global Innovation Index 2018 ranks 126 countries based on 80 indicators ranging from the creation of mobile applications to education spending, scientific and technical publications, and intellectual property filing rates.
According to the report, 20 middle and lower-income economies that perform "significantly better" than their level of development would predict made this year's list of "innovation achievers."
Armenia was among the achievers from eastern Europe, alongside South Africa and Madagascar from sub-Saharan Africa, as well as India, Montenegro and handful of other countries.
Azerbaijan, meanwhile, lags behind Armenia in the 82nd spot, while Georgia is ahead at 59th in the overall ranking.
The index placed Switzerland in the first spot, followed by the Netherlands, Sweden, United Kingdom and Singapore.