«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի՝ «Ավոտգազ» ՍՊԸ-ն, ինչպես նաև «Ավտոստոպ», «ԳԱՕՄ Գրուպ», «Գազ Գրուպ», «Արզնի Գազ», «Ֆակել Գազ» և «Նախշին» ՍՊԸ-ները խուսափել են հարկային պարտավորություններից
Պետեկամութների կոմիտեի ստորաբաժանումները չափագրումներ ու խուզարկություններ են իրականացրել «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին պատկանող «Ավոտգազ» ՍՊ ընկերությունում, ինչպես նաև «Ավտոստոպ», «ԳԱՕՄ Գրուպ», «Գազ Գրուպ», «Արզնի Գազ», «Ֆակել Գազ» և «Նախշին» ՍՊ ընկերությունների գազալցակայաններում։
ՊԵԿ մամուլի ծառայության համաձայն, արդյունքում պարզվել է, որ այդ ընկերությունները 2016-2018 թվականների ընթացքում ցույց են տվել պակաս իրացված գազի ծավալներ, ինչի հետևանքով խուսափել են համապատասխանաբար 58.7 մլն, 14.9 մլն, 168.4 մլն, 79.4 մլն, 53 մլն, 25.7 մլն և 349.5 մլն ՀՀ դրամի չափով (ընդամենը՝ մոտ 750 մլն դրամ) հարկ վճարելուց: Վերոգրյալի հիման վրա Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով նախատեսված հանցավոր արարքների հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր, որոնց շրջանակներում իրականացվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ խուզարկություններ և զննություններ:
2018 թվականի հուլիսի 10-ին ՊԵԿ քննչական, հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունների աշխատակիցները համատեղ խուզարկություններ են իրականացրել նշված ընկերություններին պատկանող գազալցակայաններում, որտեղից հայտնաբերել են քրեական գործերով պարզաբանման ենթակա մի շարք հանգամանքներին վերաբերող հաշվապահական փաստաթղթեր, համակարգիչներ, տեսաձայնագրող սարքեր և այլն:

В газозаправочных станциях компании «Газпром Армения» выявлены случаи уклонения от уплаты налогов. Об этом сообщает пресс-служба Комитета госдоходов Армении.
Отмечается, что что в результате проведенных на основе поручения председателя КГД в принадлежащих ЗАО «Газпром-Армения» ООО «Автогаз», а также «Автостоп», «ГАОМ Груп», «Газ Груп», «Арзни Газ», «Факел Газ», «Нахшин» замеров было установлено, что эти компании в течение 2016-2018 указали заниженные объемы реализованного газа, тем самым уклонились от уплаты налогов в размере 58,7 млн, 14,9 млн, 168,4 млн, 79,4 млн, 53 млн, 25,7 млн и 349,5 млн драмов соответственно (в целом около 750 млн драмов).
На основе вышеизложенного следственным управлением и отделом дознания управления КГД возбуждены уголовные дела по частям 1 и 2 статьи 205 («Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей») УК Армении, в рамках которых проведены ряд следственных и процессуальных действий, в том числе произведены обыски и осмотры.
10 июля сотрудники следственного и оперативно-розыскного управления и управления дознания КГД совместно провели обыски в газозаправочных станциях, принадлежащих указанным компаниям, где обнаружили бухгалтерскую документацию, компьютеры, видеозаписывающие устройства касательно ряда обстоятельств, подлежащих выяснению по уголовным делам, и др.