2018 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին Արցախի Հանրապետություն այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կրկնապատկվել է կամ աճել է 102%-ով՝ հասնելով 8654-ի 2017 թվականի նույն ժամանակաշրջանի 4292-ի դիմաց, հայտնում է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությունը:
Գրանցվել է մեկ նոր զբոսաշրջային օպերատոր: Զբոսաշրջային գործունեության սուբյեկտների ընդհանուր թիվը կազմել է 10 կազմակերպություն՝ 9 զբոսաշրջային օպերատոր և 1 զբոսաշրջային գործակալ:
Նույն ժամանակաշրջանում ստեղծվել է հյուրանոցային տնտեսության չորս օբյեկտ՝ 11 հյուրանոցային համարով և 24 մահճակալ-տեղով: Այժմ Արցախի Հանրապետության տարածքում գործում է հյուրանոցային տնտեսության 53 օբյեկտ` 1475 մահճակալ-տեղով:

В январе-мае 2018 года Республику Арцах посетили 8654 иностранных туриста. Об этом сообщает Министерство культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах.
Количество туристов увеличилось на 102% или 4362 человека по сравнению с аналогичным периодом 2017 года. Кроме того, число иностранных туристов увеличилось по сравнению с отдельными месяцами (180%, 225%, 19%, 14%, 146% или 396, 744, 99, 172, 2951 человека соответственно).
Также зарегистрирован один новый туроператор. Общее количество субъектов в туризме составило 10 организаций, 9 из которых – это туроператоры и 1 турагент.
В то же время было создано четыре гостиничных объекта. В настоящее время на территории Республики Арцах действует 53 отеля, общее количество спальных мест – 1475.