Գյումրիում բնակվող Հովհաննիսյանների ընտանիքի արդեն երրորդ սերունդն է հասակ առնում ժամանակավոր կացարանում՝ ինքնաշեն փայտե տնակում: Ավերիչ երկրաշարժից հետո, ընտանիքի հայրը՝ Մարտինը, փողոցում հայտնված փայտյա իրերից, իր ձեռքերով տնակ է կառուցել՝ բազմանդամ ընտանիքին դրսում չթողնելու համար: Նրա հավատն ու նորի նկատմամբ սպասումը երբեք չեն լքել իրեն: Ավելին, փորձել է տնակի հարևանությամբ քարե տուն կառուցել՝ ժամանակավոր կացարանն ամուր տանիքով փոխարինելու համար: Սոցիալական բեռը, սակայն, երեք տասնամյակով երկարացրել է երազանքի իրականացման ճանապարհը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» բնակարանաշինության ծրագրի շնորհիվ, Հովհաննիսյանների նոր՝ 4 սենյականոց տան կառուցման ավարտին հաշված օրեր են մնացել. գործընկեր կառույցների կամավորները համախմբվել են՝ երկար սպասված տան շինարարությունն օր առաջ ավարտին հասցնելու համար:
«Չորս տարի առաջ փորձեցինք քարը քարին դնել, բայց չկարողացանք կիսակառույցը տուն դարձնել: Անգամ ինքնաշեն դոմիկին փորձեցինք տան տեսքտալ, սակայն, միևնույն է, այն դոմիկ մնաց՝ առանց տարրական պայմանների. նեղվածք՝ ինը հոգուց բաղկացած ընտանիքի համար: Այսօր ամեն ինչ այլ է. վերջին շտրիխներն են մնացել, որ տեղափոխվենք նոր տուն, և ես երախտապարտ եմ ձեզ՝ օգնության համար»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Մարտինը:
«Դժվարություններ հաղթահարելն ավելի բարդ է, քան դրա անհրաժեշտության մասին խոսելը: Կարծում եմ, որ նորություն չեմ ասում և շատերը գիտեն այդ ամենի մասին: Սակայն, երբ անհրաժեշտ է լինում անցնել փորձությունների միջով, իրավիճակը բացահայտում է, թե ով ինչպես է արձագանքում խնդիրներին: Շատ կարևոր է՝ խնդիրների լուծման ճանապարհն անցնել արժանապատիվ և չկորցնել կամքն ու վճռականությունը: Հավանաբար խալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ այս ընտանիքին դա հաջողվել է: Տրտնջալու և հարմարվելու փոխարեն, նրանք ընտրել են ստեղծելու, ձգտելու ճանապարհը: Մենք՝ կամավորներս, ուրախությամբ միացել ենք ընտանիքին, օր առաջ նրանց երազանքն իրականություն դարձնելու համար»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ աշխատում ենք Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Շիրակիմարզում յոթ տուն ենք կառուցել, որից մեկը սա է՝ Գյումրիում: Զարմանալի է, թե երկրաշարժից հետո, 30 տարի տնակում ապրելով, ընտանիքը հոգու ինչ տոկունություն է ոնեցել: Դրա պարգևատրումն այս արդյունքն է. ուրախ ենք արձանագրել, որ հերթական ընտանիքը վերջապես, բարեկարգ տուն կունենա»,-ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի›› նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Գործընկեր կազմակերպությունների կամավորներն օգնել են կատարել մայթերի բետոնապատման աշխատանքներ: Մեկ-երկու ամսից ովհաննիսյանները կտեղափոխվեն նոր տուն:

It's already the third generation of the Hovhannisyan family living in a temporary shelter, a handmade wood cabin in Gyumri, Armenia. After the destructive earthquake, the family father, Martin, built a container with wooden materials from he found in the street to provide a shelter for his large family. His belief in and expectations for a better life never left him. Moreover, he tried to built a new stone house adjacent to the cabin to replace the temporary shelter with a safe roof, but the social burden put off the fulfillment of the dream for three decades.
Now, owing to the housing project implemented by VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, the construction of the Hovhannisyans' four-room house will be complete in a few days. The volunteers of the partnering sides have joined forces to sooner finish the construction of the long-awaited house.
“Four years ago, we tried to build the walls, but could not finish the construction of the house. We have even tried to make the handmade wooden cabin something of a house, but it still remained a container without basic housing conditions, too small for a family of nine. Today everything has changed, and I am grateful to you for the support,” said Martin, the family father.
“It is easier to speak about the necessity of overcoming difficulties, than actually addressing them. I think everyone will agree. However, when difficulties arise, it becomes clear that everyone reacts differently. Thus, it is of great importance to go through hardships preserving the dignity, willpower and determination. I believe I won’t be wrong if I say that this family has succeeded in doing so. Instead of complaining and putting up with unfavorable circumstances, they have chosen the path of striving to improve their situation,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“We work with VivaCell-MTS in all regions of Armenia. We have built 7 houses in Shirak province, including this one in Gyumri. It's amazing how steadfast the family was after 30 years of living in a wooden cabin. And now we are glad to register that another family will finally have a decent home, ” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
The volunteers from partnering organizations have concreted the sidewalks of the house. In one to two months, the family will move to their new home.