Եթե Արարատյան դաշտում չնվազեցվի ստորերկրյա ջրային պաշարների օգտագործումը, ապա ավելի շատ հայ ընտանիքներ կարող են մնալ առանց ջրի։ Արդեն իսկ ձկնաբուծարանների և այլ խոշոր ջրօգտագործողների կողմից ջրի չվերահսկման պատճառով Արարատի և Արմավիրի մարզերում մոտ 30 համայնք չունեն խմելու և ոռոգման ջրի հուսալի պաշարներ։ Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և իր գործընկեր «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը աշխատում են հակազդել այդ միտմանը։
Հուլիսի 18-ին ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ն փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել՝ շարունակելով գործակցությունը թանկարժեք ջրային ռեսուրսները պահպանելու ուղղությամբ։ Նոր համատեղ ծրագիրը կբարձրացնի հանրային իրազեկությունը Արարատյան դաշտի ջրերի խնայողական օգտագործման կարևորության և կայուն կառավարման վերաբերյալ։
Համաձայնագրում ամրագրված է, որ հաղորդակցման և հանրային իրազեկման ոլորտում «Կոկա-կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-իփորձը կաջակցի ԱՄՆ ՄԶԳ-ին «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի միջոցով իրականացվող «Ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործում և կառավարում» ծրագրի աշխատանքներին։
Գործակցությունը ներառում է հանրային իրազեկման միջոցառումներ և քարոզարշավներ 2018 և 2019 թվականներին՝ կրթելու երիտասարդներին և քաղաքացիներին տարածաշրջանի լուրջ մարտահրավերների, ինչպես նաև ջրային ռեսուրսների պատասխանատու և արդյունավետ կառավարման վերաբերյալ։
«Ջրային ռեսուրսների պահպանության խնդիրը կարևոր մարտահրավեր է Հայաստանի համար: Շատ ուրախ ենք աշխատելու «Կոկա-կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության հետ՝ բարձրացնելու հանրային իրազեկվածությունը ջրային ռեսուրսների պահպանման կարևորության, ինչպես նաև Արարատյան դաշտի սակավ ջրային պաշարների կառավարման գործում»,- ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մ. Միլսը, ով ևս ներկա էր փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմանը:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքն իր հերթին նշել է. «Չկա կյանք առանց ջրի, և մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուրի պարտքն է ձեռնարկել այս կենսական ռեսուրսի պաշտպանությանն ուղղված գործողություններ: Ուրախ ենք շարունակելու մեր գործակցությունը ԱՄՆ ՄԶԳ հետ և նպաստելու Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրերի ռեսուրսների պահպանմանն ուղղված գործողություններին: Աջակցելով ԱՄՆ ՄԶԳ «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագրին, նպատակ ունենք փոխելու համայնքի անդամների և հայ ժողովրդի վերաբերմունքը՝ բարձրացնելով ջրային և բնական ռեսուրսների ճգնաժամի վերաբերյալ իրազեկությունը և արդյունավետ օգտագործման կարևորությունը։ հավատում ենք, որ մեր համատեղ ջանքերով և համայնքի ներգրավվածությամբ մենք կարող ենք ապահովել ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարումը»:
ԱՄՆ ՄԶԳ և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության միջև գործակցությունը սկսվել է 2016-ին՝ նպատակ ունենալով բարելավելու Հայաստանում ջրային տնտեսութունըյ։
2016 և 2017 թվականներին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և Կոկա-Կոլայի համատեղ ջանքերով վերականգնվեց Արարատի մարզի Հայանիստ գյուղի ոռոգման համակարգը, որը արտեզյան ջրերի խնայողական օգտագործմամբ համայնքի բնակիչների համար ոռոգումը դարձրեց առավել մատչելի: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի շահառու դարձան 370 մարդ և հնարավոր դարձավ մշակել շուրջ մեկ տասնամյակ չմշակվող ավելի քան 40 հեկտար հողատարածք: Այս համագործակցությամբ ապահովվեց արտեզյան ջրերի մեկ միլիոն խորանարդ մետր տարեկան խնայողություն: Իսկ ձկնաբուծական տնտեսությունների վերամշակված ջրի օգտագործմամբ այն աջակցեց մոտ 21 տոննա մրգերի, բանջարեղենի և ձավարեղենի արտադրությանը:
Հենց այս հաջողությունների շնորհիվ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը որոշեցին ընդլայնել գործակցությունը:

If nothing is done to counteract the decreasing groundwater reserves in the Ararat Valley, more and more Armenians could find themselves without water. About 30 communities in the Ararat and Armavir provinces have no reliable access to drinking or irrigation water, due to uncontrolled water use by fish farms and other large users. However, the U.S. Agency for International Development (USAID) and its partner, Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia, are working to reverse that trend.
On July 18, USAID and Coca-Cola HBC Armenia signed a Memorandum of Understanding to continue their efforts to help the Armenian people protect precious water resources. The new joint project will raise public awareness on the importance of water conservation, effective water use and sustainable water management in the Ararat Valley.
As outlined in the agreement, Coca-Cola Hellenic Armenia’s experience in communications and public outreach will help support the activities of USAID’s Participatory Utilization and Resource Efficiency of Water (PURE Water) project, implemented by the Urban Foundation for Sustainable Development.
The collaboration includes launching public awareness events and campaigns in 2018 and 2019 to educate young Armenians and residents of the Ararat Valley on the serious water challenges facing the region, as well as on the importance of responsible and efficient management of water resources.
“Water conservation is a critical challenge for Armenia. We are very pleased to work closely with Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia to raise public awareness about the importance of water conservation and managing the Ararat Valley’s scarce and valuable water resource,” said U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills, Jr., who witnessed the signing of the memorandum of understanding.
The partnership between USAID and Coca-Cola Hellenic Armenia started in 2016 with a common goal of improving water stewardship in Armenia. In 2016 and 2017, the joint efforts of USAID and Coca-Cola included an irrigation system rehabilitation project in Hayanist Village in Ararat Marz that through more efficient groundwater use, gave local farmers affordable irrigation services. In total, 370 people benefited from the project, and farmers were able to cultivate 40 hectares of land that had been idle for more than a decade. This collaboration resulted in savings of more than one million cubic meters of groundwater resources each year, as well as the production of approximately 21 tons of fruits, vegetables, and grains grown using recycled water from fish farms.
Given the success, USAID and the Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia decided to expand their partnership; and thanks to the MOU signed on July 18, more will be done.
Christoph Speck, Coca-Cola Hellenic Armenia’s General Manager said: “There is no life without water and, we believe, it is the duty of each and every one to take action towards protection of this vital resource. We are happy to continue our partnership with USAID and further contribute to the actions aimed at preserving groundwater resources of Ararat valley. By supporting the USAID funded PURE Water project, we aim at changing the behavior of community members and Armenian society in general by raising awareness of the water resource crisis and emphasizing the importance of efficient use of water and natural resources. We believe that through our joint effort and community engagement can we ensure efficient water management”.