Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ Երևանում աշնանը կանցկացվի «Ժամանակակից արվեստի միջազգային ցուցահանդես. Հայաստան, 2018 – Ժամանակակից արվեստի հնչյուններ» (International Contemporary Art Exhibition: Armenia 2018. Soundlines of Contemporary Art) խորագրով ցուցահանդեսը: Սեպտեմբերի 25-ից մինչև հոկտեմբերի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում ցուցադրությունը Երևանի 7 տարբեր վայրում կներկայացնի ավելի քան 50 միջազգային արվեստագետի աշխատանքները:
Ցուցահանդեսը կլինի առաջինը, որ կներառի ժամանակակից արվեստի տարբեր ասպեկտներ՝ նկարչություն, քանդակ, լուսանկարչություն, վիդեո արվեստ, ինստալյացիա և պերֆորմանս՝ երկխոսության սկիզբ դառնալով աշխարհի տարբեր ծայրերից եկած արտիստների համար: Վերջիններս, ի դեպ, տեղում կստեղծագործեն և տարբեր արվեստի հաստատությունների ուսանողների համար աշխատաժողովներ կանցկացնեն: Նախաձեռնության նպատակն է հնարավորինս ընդլայնվել և ցույց տալ դրա նշանակությունը մշակութային փոխանակման համատեքստում: Այս իսկ պատճառով ներգրավվել են քաղաքի ամենակարևոր մշակութային կենտրոնները, ինչպիսիք են Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնը (ՆՓԱԿ), Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը, Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը, ՀայԱրտ մշակութային կենտրոնը, Հայաստանի նկարիչների միությունը, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն ու Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը:
Մազդակ Ֆաիզնիան և Մարինա Հակոբյանը կհամադրեն «Շաուլա Ինթերնեյշնլ» ՍՊԸ-ի կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսը, որն անցկացվելու է ՀՀ նախագահի բարձր հովանու և Կանադայի կառավարության, ՀՀ մշակույթի նախարարության, Իտալիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարարության, Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության Vivere All’italiana (Ապրել իտալական ձևով) մշակույթի առաջխաղացման նախագծի և Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության հովանու ներքո: Նախագծին աջակցում են նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը:
Երևանյան ցուցադրությանը կներկայացվեն հետևյալ ստեղծագործողների աշխատանքները՝ Ռոսելլա Բիսկոտտի (Իտալիա), Ալիգիերո Բոետտի (Իտալիա), Լորիս Չեկկինի (Իտալիա), Կիարա Դինիս (Իտալիա), Ռոբերտո Պուլյեզե (Իտալիա), Լիդա Աբդուլ (Աֆղանստան), Ադել Աբիդին (Իրաք), Աբդուլայե Դիառասուբա (Կոտ դ'Իվուար), Էթել Ադնան (Լիբանան), AES+F (Ռուսաստան), Շահրիար Ահմադի (Իրան/Քրդստան), Ֆրանսիս Ալիս (Բելգիա), Էլ Անացուի (Գանա), Արևիկ Արևշատյան (Հայաստան), Շանթ Ավետիսյան (Եգիպտոս/Հայաստան), Սոնյա Բալասանյան (Իրան/Հայաստան), BGL (Կանադա), Սենֆորդ Բիգերս (ԱՄՆ), Կրիսիան Բոլտանսկի (Ֆրանսիա), Հերման դը Վրիս (Նիդերլանդներ), Վիկտոր Էհիխամենոր (Նիգերիա), Արման Գրիգորյան (Հայաստան), Շիլփա Գուպտա (Հնդկաստան), Արշիլ Գորկի (Հայաստան), Դիանա Հակոբյան (Հայաստան), Սարգիս Համալբաշյան (Հայաստան), Մոնա Հաթում (Լիբանան), Սահանդ Հեսամիյան (Իրան), Hiwa K. (Հիվա Կ., Իրաք/Քրդստան), Իլյա և Էմիլիա Կաբակովներ (Ռուսաստան), Լի Կիտ (Չինաստան), Ռոլանդ Էմիլ Կուիտ (Չեխիա), Մասույամա Հիրոյուկի (Ճապոնիա), Սիրակ Մելքոնյան (Իրան/Հայաստան), Մոաթազ Նասր (Եգիպտոս), Մոհսեն Վազիրի-Մոգադամ (Իրան), Գևորգ Մուրադ (Սիրիա), NeSpoon (Լեհաստան), Նիկի Նոջումի (Իրան), Մելիք Օհանյան (Ֆրանսիա/Հայաստան), Ադրիան Պացի (Ալբանիա), Իմրան Քուրեշի (Պակիստան), Ջոն Ռաֆման (Կանադա), Սահակ Պողոսյան (Հայաստան), Թոմաս Ռայլիխ (Չեխիա), Անրի Սալա (Ալբանիա), Արարատ Սարգսյան (Հայաստան), Թինո Զեգալ (ՄԹ), Վալիդ Սիթի (Իրաք/Քրդստան), Լևոն Թյությունջյան (Թուրքիա/Հայաստան), Պիոտր Ուկլանսկի (Լեհաստան), Լոուրենս Ուայներ (ԱՄՆ), Սիսլեյ Ջաֆա (Կոսովո), Սարգիս Զաբունյան (Թուրքիա/Հայաստան), Չեն Չժեն (Չինաստան), Կարեն Միրզոյան (Հայաստան):
ICAE2018-ը նաև ներառում է «Ժամանակակից արվեստի բաց հնչյուններ» նախագիծը, որի շրջանակում արտիստները կարող էին առցանց ուղարկել իրենց աշխատանքները: Համադրողների կողմից ընտրված գործերը կցուցադրվեն Հայաստանի նկարիչների միությունում: Մասնավորապես, կցուցադրվեն Հայաստանից Արամ Դանիելյանի, Զաք Դեմիրճյանի, Անուշ Ղուկասյանի, Աննա Գրիգորյանի, Աննա Հարությունյանի, Աշոտ Հարությունյանի, Թեհմինե Հարությունյանի, Արթուր Հովհաննիսյանի, Մարիա Սալմասյանի, Արշակ Սարգսյանի, Արամ Իսաբեկյանի, Զառա Մանուչարյանի, Լիլիթ Մելիքյանի, Փարավոն Միրզոյանի, Մերի Մունի, ՇվեյցարիայիցԺոզետ Թարամարկազի, Նիգերիայից Լոգո Օլուվամույիվա Ադեյեմիի, Իտալիայից Ալեսանդրո Պիցցոյի աշխատանքները:
Ավելին, նախագծի կրթական բաղադրիչի շրջանակում աշխատաժողովներ կանցկացվեն Հայաստանի առաջատար մշակութային կենտրոններում, ինչպիսիք են Թումոն, Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջը, Հայաստանի գեղարվեստի ակադեմիան: Հանդիպումները կվարեն արտիստներ Ռոբերտո Պուլյեզեն, Ռոլանդ Էմիլ Կուիտը, Աբդուլայե Դիառասուբան և Վիկտոր Էհիխամենորը:
Հատուկ ցուցահանդեսի համար երկու հատորից բաղկացած անգլերեն կատալոգ կտպվի, որի նախաբանում կներառվեն ՀՀ նախագահի, ՀՀ մշակույթի նախարարի, համադրողներ Մազդակ Ֆաիզնիանի և Մարինա Հակոբյանի, ինչպես նաև «Շաուլա Ինթերնեյշնլ» ՍՊԸ-ի ուղերձները:

To mark the 100th anniversary of the foundation of the First Armenian Republic, Yerevan will host the “International Contemporary Art Exhibition: Armenia 2018. Soundlines of Contemporary Art”, which from September 25 to October 25 will engage the capital city with more than fifty international artists exhibiting in seven different locations around the city.
It will be the first exhibition to encompass all the different aspects of contemporary art – paintings, sculpture, photography, video art and installations and performance – create a dialog among a vast number of international artists coming from all over the world. The artists invited to create artworks in situ as well as participate in several workshops with students from different art institutes. The objective of the initiative is to involve as much territory as possible and to make it part of the artistic debate and highlight its vocation for cultural exchange. For this reason, it extends to the city with a widespread diffusion of the most important cultural centers such as the Armenian Center for Contemporary Experimental Art, Aram Khachaturian House- Museum, Cafesjian Center for the Arts, Hayart Cultural Center, the Artists Union of Armenia, A. Spendiaryan Opera and Ballet National Academic Theater and the Armenian General Benevolent Union.
“Soundlines of Contemporary Art”, curated by Mazdak Faiznia and Marina Hakobyan and created and organized by Shaula International LLC, is held under the high patronage of the Presidency of Armenia and the patronage of the Canadian Government, the Ministry of Culture of Armenia, the Ministry of Cultural Activities and Tourism of Italy, the cultural promotional project of the Ministry of Foreign Affairs of Italy Vivere All’italiana, the Italian Embassy in Armenia. The event is further supported by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the EU Delegation to Armenia and the Armenian General Benevolent Union (AGBU).
With visual metaphors and utilizing all the forms of aspects of contemporary art, these are the artists participating: Rossella Biscotti (Italy), Alighiero Boetti (Italy), Loris Cecchini (Italy), Chiara Dynys (Italy), Roberto Pugliese (Italy), Lida Abdul (Afghanistan), Adel Abidin (Iraq), Diarrassouba Aboudalaye (Ivory Coast), Etel Adnan (Lebanon), AES+F (Russia), Shahriar Ahmadi (Iran/Kurdistan), Francis Alÿs (Belgium), El Anatsui (Ghana), Arevik Arevshatyan (Armenia), Chant Avedissian (Egypt/Armenia), Sonia Balassanian (Iran/Armenia), BGL (Canada), Sanford Biggers (USA), Christian Boltanski (France), Herman De Vries (Holland), Victor Ehikhamenor (Nigeria), Arman Grigoryan (Armenia), Shilpa Gupta (India), Arshile Gorky (Armenia), Diana Hakobyan (Armenia), Sarkis Hamalbashian (Armenia), Mona Hatoum (Lebanon), Sahand Hesamiyan (Iran), Hiwa K. (Iraq/Kurdistan), Ilya & Emilia Kabakov (Russia), Lee Kit (China), Roland Emile Kuit (Czech Republic), Hiroyuki Masuyama (Japan) Sirak Melkonian (Iran/Armenia), Nasr Moataz (Egypt), Mohsen Vaziri Moghaddam (Iran), Kevork Mourad (Syria), NeSpoon (Poland), Nicky Nodjoumi (Iran), Melik Ohanian (France/Armenia), Adrian Paci (Albania), Imran Qureshi (Pakistan), Jon Rafman (Canada), Sahak Poghosyan (Armenia), Tomas Rajlich (Czech Republic), Anri Sala (Albania), Ararat Sarkissian (Armenia), Tino Sehgal (United Kingdom), Walid Siti (Iraq/Kurdistan), Leon Tutundjian (Turkey/Armenia), Piotr Uklanski (Poland), Lawrence Weiner (USA), Sislej Xhafa (Kosovo), Sarkis Zabunyan (Turkey/Armenia), Chen Zhen (China), Karen Mirzoyan (Armenia).
ICAE2018 also includes the project “Open Sounds of Contemporary Art” realized through an open call with online application, with a final selection by the curators, which will be displayed in the Artists’ Union of Armenia. The following artists will be represented: Aram Danielyan (Armenia), Zack Demirchyan (Armenia), Anush Ghukasyan (Armenia), Anna Grigoryan (Armenia), Anna Harutyunyan (Armenia), Ashot Harutyunyan (Armenia), Tehmine Harutyunyan (Armenia), Arthur Hovhannisyan (Armenia), Aram Isabekyan (Armenia), Taramarcaz Josette (Switzerland), Zara Manucharyan (Armenia), Lilit Melikyan (Armenia), Paravon Mirzoyan (Armenia), Mary Moon (Armenia), Logo Oluwamuyiwa Adeyemi (Nigeria), Alessandro Pizzo (Italy), Maria Salmasian (Armenia), Arshak Sarkissian (Armenia).
Furthermore, an educational section will include several workshops in some of the leading art institutions of Armenia such as Tumo Center for Creative Technologies, Terlemezyan Yerevan State College of Fine and the Armenian Academy of Fine Arts, held by, among others, Roberto Pugliese, Roland Emile Kuit, Abdoulaye Diarrassouba, and Victor Ehikhamenor.
The exhibition will have an official catalogue in two volumes and in English, published by Manfredi Edizioni, with opening sections by the President of the Republic of Armenia, the Minister of Culture of Armenia, the curators Mazdak Faiznia and Marina Hakobyan, and Shaula International LLC.