(?) Հետազոտություն եք իրականացրել Առանցքային Հաճախորդների կառավարման ոլորտում` դրա մեջ ներգրավելով Միացյալ Թագավորությունում գործող մի շարք խոշորագույն կազմակերպությունների, որի արդյունքների հիման վրա նաև հոդված եք համահեղինակել Քրանֆիլդի համալսարանի դոկտոր Ռոդրիգո Գուեսալագայի հետ անգլիական International Journal of Sales Transformation հանդեսում։ Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում Առանցքային հաշիվների կառավարումը։
(!) Նախևառաջ, կարծում եմ՝ կարևոր է նշել, որ Key Account Management-ի համատեքստում Account (հայ․՝հաշիվ) բառը չի օգտագործվում որպես հաշվապահական կամ ֆինանսական տերմին, այլ նշանակում է հաճախորդ, և հիմնականում վերաբերում է իրավաբանական անձ հաճախորդներին: Ուստի հայերեն թարգմանությամբ կարող ենք ոլորտն անվանել Առանցքային Հաճախորդների Կառավարում: ԱՀԿ-ն մի գործընթաց է, որի ընթացքում կազմակերպությունը նախապես ընտրված չափորոշիչներով առանձնացնում է իր երկարաժամկետ հաջողության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող հաճախորդներին և իր ներքին ռեսուրսների կենտրոնացման միջոցով յուրաքանչյուրի համար մշակում ծառայություն կամ մատակարարում ապրանք` ուղղված նրանց անհատական կարիքների բավարարմանը: Այն նաև իրենից ներկայացնում է նշված խմբի հաճախորդների հետ կայուն, փոխշահավետ և երկարաժամկետ հարաբերությունների ձևավորում և պահպանում։
(?) Որպես գործընթաց ե՞րբ է ԱՀԿ-ն առաջացել, և ո՞ր կազմակերպությունները, և ընդհանրապես, ո՞ր ոլորտներն են կիրառում նման ծրագրեր։
(!) ԱՀԿ-ն պրակտիկայում սկսվել է կիրառվել նախորդ դարի 70-80-ական թվականներից, սակայն սկզբնական ժամանակներում բնականաբար այն չի ունեցել այն կառուցվածքային և կազմակերպված տեսքը, որն ունի հիմա։ Ակադեմիական բնագավառում ԱՀԿ-ին վերաբերող առաջին հետազոտություններն իրականացվել են սկսած 1970-ականների վերջից և 1980-ականների սկզբից։ XEROX-ը և IBM-ն հավանաբար առաջին կազմակերպություններից էին, որոնք սկսել են հատուկ ուշադրություն դարձնել իրենց համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող հաճախորդների հետ ինստիտուցիոնալ և երկարաժամկետ հարաբերությունների կառուցմանը: Ոլորտների առումով՝ առաջինն ապրանքներ արտադրող ընկերություններն էին, որոնք սկսեցին կիրառել ԱՀԿ, այնուհետև նրանց օրինակին սկսեցին հետևել նաև ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունները: Օրինակ, եվրոպական երկրներում կան շատ ընկերություններ ծառայությունների ոլորտից՝ իրավաբանական, խորհրդատվական, հաշվապահական, որոնք հաջողությամբ ներդրել են ԱՀԿ ծրագրեր: Խոսքը միջազգային խոշոր կազմակերպությունների մասին է, որոնք գիտակցում են իրենց առանցքային հաճախորդների հետ կայուն և երկարաժամկետ հարաբերություններ կառուցելու արժեքը: Ապրանքների արտադրությամբ զբաղվող և ԱՀԿ իրականացնող այլ խոշոր ընկերություններից են, օրինակ, General Electric-ը, 3M-ը, Siemens-ը, Rolls-Royce-ը և այլն: Այսինքն` զարգացած տնտեսություն և բիզնես միջավայր ունեցող երկրներում սա բավականին կայացած մոտեցում է:
(?) Որոնք են ԱՀԿ-ի ներդրման առավելությունները, և ընկերություններն ինչո՞ւ պետք է շահագրգռված լինեն դրա ներդմամբ:
(!) Հղում կանեմ մի ուսումնասիրության, որն իրականացրել է Bain & Company միջազգային խորհրդատվական ընկերության գործընկեր (անգլ.` partner) և համաշխարհային ճանաչում ունեցող բիզնես ստրատեգ Ֆրեդերիկ Ռեյչելդը: Համաձայն նրա հետազոտության` հաճախորդների պահպանման գործակցի (անգլ.` customer retention rate) ընդամենը 5% աճը հանգեցնում է եկամուտների 25-95% աճին: Այս հանգամանքն ավելի է ընդգծվում և կարևորվում առանցքային հաճախորդների պարագայում, երբ 5%-ով ավելացնելով այն հաճախորդների պահպանման գործակիցը, որոնք խոշոր ընկերություններ են և ունեն մեծ պոտենցիալ նպաստելու կազմակերպության երկարաժամկետ նպատակների իրականացմանը, կազմակերպությունը կարող է ստանալ եկամուտների զգալի ներհոսք:
Մեկ փաստարկ ևս նշեմ: Այսպես կոչված Պարետոյի սկզբունքը (որը նաև անվանվում է 80/20-ի կանոն) կիրառելով վաճառքների վրա, կարելի է ասել, որ հաճախ կազմակերպության վաճառքների մոտ 80%-ը կամ մեծ մասը ձևավորվում է ընդամենը 20% կամ փոքր քանակի հաճախորդներից: Եթե կազմակերպության վաճառքների գերակշիռ մասը ձևավորվում է հաճախորդների համեմատաբար փոքր մասից, ապա, բնականաբար, պետք է այդ 20%-ի նկատմամբ ցուցաբերել այլ մոտեցում, քան նրանց հանդեպ, ովքեր մատուցվող ծառայություններից կամ ապրանքներից օգտվում են միայն ժամանակ առ ժամանակ: ԱՀԿ-ն շատ արդյունավետ գործիք է կազմակերպության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող հաճախորդներին այս «20%»-ից առանձնացնելու և նրանց նկատմամբ առավել խորացված, տարբերակված և անձնավորված մոտեցում ցուցաբերելու համար:
(?) Ի՞նչ է անհրաժեշտ ԱՀԿ ծրագրերը հաջողությամբ ներդնելու համար:
(!) Առաջին հերթին, պետք է հստակ գիտակցել, որ հնարավոր չէ ներդնել այնպիսի լայնամասշտաբ ծրագիր, ինչպիսին ԱՀԿ-ն է` առանց կազմակերպության ղեկավարության անմիջական աջակցության: Ավելին՝ ԱՀԿ ծրագրի հաջողությամբ իրականացման հավանականությունը զգալի բարձրանում է, երբ որպես ծրագրի հովանավոր հանդես է գալիս կազմակերպության տնօրինության ներկայացուցիչը, ով աջակցում է ծրագրի առաջմղմանը։ Սա հատկապես կարևոր է, որովհետև ԱՀԿ-ի նման ծրագրի ներդնումը պահանջում է որոշ ստորաբաժանումների կամ ամբողջ կազմակերպության մշակույթի փոփոխություն դեպի ավելի հաճախորդակենտրոն մոդելի և, ինչպես գիտենք, կազմակերպություններում էական փոփոխությունները հաճախ հանդիպում են դիմադրության աշխատակիցների որոշ խմբերի կողմից:
Հիմնականում մարդիկ չեն սիրում փոփոխություններ, որովհետև շատ հաճախ դա նշանակում է շատ բաներ անել նորովի և դուրս գալ սովորական ու հարմար դարձած տիրույթից: Այս խնդիրն ավելի է բարդանում, երբ այն գործընկերները, ովքեր չեն կիսում ԱՀԿ-ի գաղափարը, կորպորատիվ հիերարխիայում կանգնած են ԱՀԿ ծրագիր իրականացնող մենեջերից ավելի բարձր։
Սա իմանալով` առանցքային հաշիվների մենեջերը պետք է ունենա ռազմավարություն` նման իրավիճակներում գործելու, ծրագիրը հաջողությամբ իրականացնելու համար, չնայաց որոշ գործընկերների «դիմադրությանը»: Այստեղ է, նաև որ անհրաժեշտ է ղեկավարութան «պրակտիկ» ներգրավվածությունը որպես ԱՀԿ ծրագրի հովանավոր: Ինչը նշանակում է խոսել նրա կարևորության մասին ներքին հանդիպումների, քննարկումների ժամանակ և ցույց տալ, որ իրենք աջակցում են գաղափարին ու ծրագրին: Սա կծառայի որպես «կատալիզատոր» այն գործընկերների վերաբերմունքը փոխելու համար, ովքեր «ընդդիմանում» էին նոր ծրագրի ներդրմանը:
Ես, իհարկե, նշեցի միայն մեկ գործոն, սակայն կան առանցքային նշանակության այլ գործոններ ևս, որոնց առկայությունը մեծացնում է ԱՀԿ ծրագրերի արդյունավետ ներդնման հավանականությունը, բայց կարծում եմ սա արդեն առանձին քննարկման թեմա է։
(?) Արդյո՞ք ԱՀԿ-ն զարգացած է Հայաստանում և եթե այո, ապա ո՞ր ոլորտներում։
(!) Կարծում եմ՝ շատ ընկերություններ այս կամ այն կերպ կիրառում են ԱՀԿ-ի որոշ բաղադրիչներ: Նույնիսկ եթե նրանք դա ԱՀԿ չեն անվանում և չունեն այն իրականացնելու կանոնակարգված ու կայացած փորձ: Սակայն կարծում եմ, քչերն են լիարժեք իրացնում ԱՀԿ-ի ամբողջ ներուժը և գնահատում այն շոշափելի օգուտները, որոնք նրանք կարող են ստանալ այն լիարժեք ներդնելու արդյունքում: Իմ փորձից կարող եմ ասել, որ չնայած Հայաստանում կան ընկերություններ որոնք ունեն առանցքային հաճախորդների մենեջերներ և նման ծրագիր իրականացնելու փորձ, այդպիսի ընկերությունները շատ չեն և ԱՀԿ-ն որպես հասկացություն կամ պրակտիկա դեռևս համեմատաբար անհայտ է լայն բիզնես շրջանակներին: Կարծում եմ՝ պետք է բնագավառի մասին տեղեկացվածության աստիճանը բարձրացնենք Հայաստանում և ցույց տանք ընկերություններին, որ կարող են զգալի օգուտներ քաղել` ներդնելով ԱՀԿ: Սա նաև կբարձրացնի ընդհանուր ծառայությունների մատուցման որակը Հայաստանում, ինչը չափազանց կարևոր է: Այս գործում կարող ենք մասնագիտական և խորհրդատվական աջակցություն տրամադրել այն կազմակերպություններին, որոնք կիսում են ԱՀԿ կարևորությունը և ցանկություն ունեն իրենց առանցքային հաշիվների հետ ստեղծել ավելի կանոնակարգված, երկարաժամկետ և ինստիտուցիոնալ հարաբերություններ։

(?) You conducted research into key account management involving a number of large UK organizations, based on which you co-authored an article with Dr. Rodrigo Guesalaga from Cranfield University published in the International Journal of Sales Transformation. What is actually the essence of key account management?
(!) First of all I would like to note that in this context the word “account” is not used as an accounting or finance term, so we could as well call it “key client management” however, in professional and academic domains the term key account management (KAM) is used. Key Account Management is the process of distinguishing a portfolio of clients (accounts), based on pre-defined set of criteria, which are of strategic importance for the organization and its long-term success and by allocating internal resources delivering a service or product tailored to their individual needs. In addition, KAM involves developing and maintaining long-term, sustainable and mutually beneficial relationships with these key accounts.
(?) When did KAM emerge as a practice and in general in which sectors KAM is commonly practiced?
(!) Companies started practicing KAM from 70-80-ies of the previous century but back then, of course, it was not organized in the way it is today. The first academic studies into KAM were conducted at the end of 70-ies and the beginning of 80-ies of the 20-th century. XEROX and IBM were perhaps among the first companies who began paying particular attention to the importance of building institutional and long-term relationships with their strategically important clients. As to the sectors, manufacturing companies started practicing KAM first and then companies from services sectors began adopting the practice too. For instance, many large, international service companies from legal, consulting and accounting sectors in European countries have successfully implemented KAM programs as they realize the value of building sustainable and long-term relationship with their strategically important clients. Among other international manufacturing companies that have adopted KAM are General Electric, 3M, Siemens, Rolls-Royce and so on. So it is an established practice in countries with developed economies and business environment.
(?) What are the benefits of implementing KAM and why should organizations be interested in it?
(!) To answer your question I can refer to a research conducted by Frederick Reichheld, an internationally renowned business strategist and a partner at Bain & Company, one of the world’s top business consulting firms. According to his research, 5% growth in customer retention rate (CRR) can result in 25-95% growth in company’s revenues. This becomes especially important in the case of key accounts when increasing the CRR of large key accounts by only 5% can have a great potential for the company to realize its long-term objectives and significantly increase its revenues.
Here is another argument. By applying the so-called Pareto principle (which is also known as the 80/20 rule) to sales, we could say that often around 80% or the large part of a company’s sales is generated from 20% or a relatively small number of customers. If the significant portion of company’s revenue is generated by a relatively small number of clients, naturally this 20% must be treated differently than those clients who purchase the services or products of the company from time to time. KAM is an effective tool for distinguishing from this 20% those clients that are of strategic importance for the company and engaging with them in a deeper and more personalized relationship.
(?) What is needed for a successful implementation of a KAM program?
(!) First of all we must realize that it is not possible to implement a large-scale program like KAM without direct support of the company’s management. Moreover, successful implementation of the program becomes more probable when a member of the senior management team acts as a project sponsor and supports its implementation. This is especially important since the implementation of programs such as KAM might require a change in the corporate culture of some departments or even in the whole company towards more client-centricity, but as we know significant changes in companies often face resistance from some groups of employees. People usually do not like changes because change means doing things differently and often leaving their comfort zone. The issue becomes even more complicated when colleagues who do not share and support the idea of KAM, are on a higher level in the corporate hierarchy than the manager who implements the program. Knowing this the key account manager should have a clear strategy on how to act in such situations to successfully implement the program despite the “resistance” of some colleagues. This is where the practical engagement of the senior management supporting KAM program is required. This means talking about the importance of the program during internal meetings and discussions and demonstrating that they support both the idea and the program itself. This will serve as a catalyzer for changing the attitudes of the “resistant” colleagues who are against the implementation of the new program. Of course this is only one factor which can help to create a successful key account management program. There are other key steps as well which if taken would increase the probability of successfully implementing a KAM program, but this, I think, is a subject of another conversation.
(?) Is KAM developed in Armenia? If yes, in what sectors it is practiced?
(!) I think many organizations apply some elements of KAM in one way or another, even if they do not call it KAM and do not have an established procedure and a successful experience of its implementation. But, I think only a few of them realize the full potential of KAM and appreciate the tangible benefits the company can have from its proper implementation. In my experience, while there are companies in Armenia that differentiate their key accounts and have KA managers, KAM as a practice is still relatively unknown in the larger business landscape. I think we should raise awareness about KAM in Armenia and show to companies how they can benefit from it. This will also contribute to the improvement of the overall quality of services in Armenia which is extremely important. We would be glad to provide professional advice and consultations to companies that share the importance of KAM and strive to build sustainable, long-term and institutional relations with their key clients.