Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) պատրաստ է հետ ընդունել Ռուսաստանին և սատարել ռուսական սպորտում իրականացվող բարեփոխումներին: Այդպիսի հայտարարություն է արել ՄՕԿ ղեկավար Թոմաս Բախը:
«Ռուսաստանը պատժամիջոցների է ենթարկված, «Ռուսաստան» բառը չի լինի Օլիմպիադա-2018-ի մասին պատմական գրքերում: Այժմ մենք պատրաստ ենք ընդունել հետ Ռուսաստանին և աջակցել բոլոր այն բարեփոխումներին, որոնք Ռուսաստանն իրականացրել է և որոնք ընթացքի մեջ են»,-ասել է Բախը Լոզանում ՄՕԿ գործկոմի նիստի ավարտին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2017-ի դեկտեմբերի 5-ին ՄՕԿ-ը խթանիչների օգտագործման համար հեռացրեց Ռուսաստանի հավաքականին Օլիմպիական խաղերին մասնակցելուց: Չեզոք դրոշի ներքո ելույթ ունեցան միայն այն ռուսաստանցի մարզիկները, որոնք չեն օգտագործել խթանիչներ:Ռուսաստանցի մարզիկները 2018-ի Օլիմպիադայում ունեին «օլիմպիական մարզիկներ Ռուսաստանից» կարգավիճակ:

Международный олимпийский комитет (МОК) готов принять Россию обратно. Об этом заявил глава организации Томас Бах.
«Россия была подвержена санкциям, слова «Россия» не будет в исторических книгах про Олимпиаду-2018. Теперь мы готовы принять Россию обратно и поддержать все те реформы, которые Россия провела и проводит», — добавил он на пресс-конференции в Лозанне, пишет «Р-Спорт».
Бах отметил готовность Москвы «перевернуть страницу».
«Они (Россия – ред.) приняли «месседж», что нужны изменения. И эти изменения можно видеть. Новые ОКР и РУСАДА, новые люди в Минспорте. Есть изменения в менталитете. Мы поддерживаем эти инициативы, считаем их очень важными», — заключил Бах.
В декабре 2017 года исполком МОК принял решение временно отстранить Олимпийский комитет России (ОКР) и допустил российских атлетов на Олимпийские игры в Пхенчхане в статусе «спортсмены-олимпийцы из России» (OAR), где они выступали не под национальным, а под нейтральным — олимпийским — флагом. После зимних Игр членство ОКР в МОК было автоматически восстановлено.