Սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին Երևանը կվերածվի նաև հումորի մայրաքաղաքի. այստեղ առաջին անգամ կանցկացվի Comedy Club փառատոնը։
Երևանի 2800-ամյակի տոնախմբության օրերին ՀՀ մայրաքաղաք կժամանեն հայտնի շոուի բոլոր ռեզիդենտները՝ Պավել Վոլյան, Գարիկ Մարտիրոսյանը, Գարիկ Խառլամովը, Տիմուր Բատրուտդինովը, Դեմիս Կարիբիդիսը, Անդրեյ Սկորոխոդը, Միխայիլ Գալուստյանը, Ալեքսանդր Ռեվվան, Զուրաբ Մատուան, Անդրեյ Ավերինը, Դմիտրի «Լյուսյոկ» Սոռոկինը, Մարինա Կրավեցը, «Սմիրնով, Իվանով, Սոբոլեվ» եռյակը, Դմիտրի Գրաչովը, USB խումբը:
Միջոցառման գլխավոր իրադարձությունը Մարտիրոսյանի վերադարձն է։ Ինչպես նշում են փառատոնի կազմակերպիչները, վերջին կես տարում հայազգի արտիստի անվան շուրջ բազմաթիվ ասեկոսեներ էին պտտվում, սակայն արդեն սեպտեմբերին նա կրկին բեմ կբարձրանա և Պավել Վոլյայի հետ միասին կշփվի հանդիսատեսի հետ։
«2018-ին Երևանը նշում է իր 2800-ամյակը։ Այն անհավանական քաղաք է՝ բաց ոգով և հարուստ պատմությամբ, և մենք ուրախ ենք, որ մեծ տոնի մասնիկ կդառնանք։ Comedy Club փառատոնը լայն աշխարհագրություն ունի, սակայն սա առաջին անգամն է, երբ մենք նոր թողարկումներ կնկարահանենք Երևանում՝ ռուսական «THT» ալիքի համար։ Ավանդույթի համաձայն, շատ աստղեր կլինեն, այնպես որ դուք էլ եկեք։ Մինչ հանդիպում Երևանում»,- ասում է Մարտիրոսյանը:
«Հայաստանը մեզ համար միշտ հարազատ է եղել, և վաղուց էինք ուզում այնտեղ ելույթ ունենալ։ Սակայն չենք մոռանում, որ դա մի ուրիշ երկիր է՝ իր ուրույն մտածելակերպով։ Այդ իսկ պատճառով փառատոնը մեզ համար ստեղծագործական մարտահրավեր է։ Էլ ի՞նչ հետաքրքիր բան կլինի։ Կպատրաստենք հատուկ ծրագիր և ելույթ կունենանք առավելագույն կազմով, այսպես ասած, ոսկյա, արծաթե կազմով։ Անվանեք, ինչպես կուզեք»,- նշում է Վոլյան:
Comedy Club-ը փառատոնի հյուրերի համար նաև երևանյան բացառիկ ուղեցույց է կազմել:
«Դիմում եմ բոլոր ուտող-խմողներին․ գնացեք Շառլ Ազնավուրի հրապարակ, այնտեղից, արդեն ավելի դանդաղ, ուղևորվեք դեպի Պռոշյան և Պարոնյան փողոցներ։ Տեղում հիանալի խորոված կգտնեք։ «Խորոված» բառը Խորվաթիայի հավաքականի ֆուտբոլիստի ազգանուն չէ, դա իսկական հայկական ուտեստ է։ Անպայման կտեսնվենք։ Ես հաստատ այդ կողմերում եմ լինելու»,- ասում է Գարիկ Խառլամովը:
Սերգեյ Գորելիկովի խոսքով՝ կան բաներ, որոնք Երևանում անելը պարտադիր է. «Բարձրանալ Կասկադի գագաթը, որտեղից բացվում է Արարատ լեռան հիանալի տեսարան, այնուհետև իջնել Հրազդան գետի կիրճ, իսկ երբ ուժերը և հեռախոսի մարտկոցը սպառվեն, այցելել մեկ ուրիշ «Արարատ»․ ամեն օր չէ, որ կարող ես սեփական աչքերով տեսնել, թե ինչպես են իսկական հայկական կոնյակ պատրաստում»։
Մարինա Կրավեցն իր հերթին խորհուրդ է տալիս անպայման այցելել Վերնիսաժ:
«Կարևոր չէ, թե ինչով ես ուզում լցնել ճամպրուկներդ՝ նռով վզնոցով, Արարատ լեռան պատկերով մագնիսներով, հնաոճ իրերով կամ գորգերով։ Ամեն դեպքում գնացեք Վերնիսաժ, որտեղ կարելի է և պետք է սակարկել։ Ձեզ վստահ պահեք, ցույց տվեք գործարարի ձեր հմտությունը։ Սակայն պետք չէ հագնվել, ասես թագավորական հարսանիքի եք գնում։ Ձեր ոսկյա զարդերը, թանկարժեք պայուսակը և սև աղվեսի մորթին ոչ միայն անակնկալ հոգոցներ կառաջացնեն վաճառողի մոտ, այլև կդրդեն նրան ավելի թանկ վաճառել ապրանքը կամ ավելի քիչ զեղչել»,- նշում է Կրավեցը:
Նրանք, ում չի հաջողվի մասնակցել փառատոնին, կարող են աշնանը «THT» ալիքով դիտել հայաստանյան հատուկ թողարկումները։
2016-ի օգոստոսին Երևանում տեղի ունեցավ Comedy Club-ի առաջին համերգը: Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի բեմում ելույթ ունեցավ Comedy Club-ի առաջատար կազմը` Գարիկ Մարտիրոսյանը, Գարիկ Խառլամովը, Տիմուր Բատրուդինովը, Դեմիս Կարիբիդիսը, Դմիտրի Լյուսյոկ Սոռոկինը, Անդրեյ Սկոռոխոդը, USB խումբը և ռուսական հեռուստաեթերի լավագույն կատակերգական շոուի մի շարք այլ ռեզիդենտներ:

23 Июль 2018 - 08:22 AMT
15 и 16 сентября Ереван превратится в столицу юмора: в городе впервые пройдет фестиваль Comedy Club.
В дни празднования 2800-летия Еревана в армянскую столицу приедут все резиденты известного российского юмористического шоу: Павел Воля, Гарик Мартиросян, Гарик Харламов, Тимур Батрутдинов, Демис Карибидис, Андрей Скороход, Михаил Галустян, Александр Ревва, Зураб Матуа, Андрей Аверин, Дмитрий «Люсёк» Сорокин, Марина Кравец, трио «Смирнов, Иванов, Соболев», Женя Синяков, Дмитрий Грачев и даже группа USB, деятельность которой запрещена на территории РФ и для людей с хорошим музыкальным вкусом.
Главное событие мероприятия – возвращение Мартиросяна. Как отмечают организаторы шоу, последние полгода имя Мартиросяна было окутано мифами и слухами, однако уже в сентябре он вновь выйдет на сцену и вместе с Волей будет общаться с гостями.
«В 2018 году Ереван отмечает свой 2800-летний юбилей. Это невероятный город с открытой душой и богатой историей, и мы рады, что станем частью его большого праздника. У фестивалей Comedy Club широкая география, однако этой осенью мы впервые будем снимать новые выпуски для ТНТ в Армении. По традиции в числе гостей будет много звезд, обязательно приходите и вы! До встречи в Ереване!» – говорит Мартиросян.
«Армения всегда была нам близка, и мы давно хотели в ней выступить. Но не будем забывать, что это все-таки другая страна со своим менталитетом. Поэтому для нас этот фестиваль – творческий вызов. Что еще интересного? Мы подготовим специальную программу и выступим суперполным составом: золотым, серебряным – называйте как хотите»,- отмечает Воля.
Для гостей мероприятия Comedy Club составил специальный гид по Еревану.
«Обращаюсь ко всем любителям вкусно пожрать! Отправляйтесь на площадь Шарля Азнавура, а после этого «уже медленно» двигайтесь в сторону улиц Прошяна и Пароняна. Там найдете отменный хоровац! Это не футболист сборной Хорватии, это шашлык по-армянски! Увидимся, я по-любому буду где-то там!» – советует Харламов.
По словам Сергея Гореликова, есть несколько вещей, которые обязательно нужно сделать в Ереване: «Подняться на вершину Большого Каскада, с которого открывается один из лучших видов на Арарат, спуститься в ущелье реки Раздан, а когда кончатся силы, и разрядится телефон, отправиться уже на другой «Арарат». Не каждый же день можно своими глазами увидеть, как делают настоящий армянский коньяк».
Марина Кравец, в свою очередь, порекомендовала обязательно посетить ереванский блошиный рынок «Вернисаж».
«Неважно, чем вы планируете заполнить свой чемодан – подвесками с гранатом, магнитами с изображением Арарата, антиквариатом или парой ковров. В любом случае отправляйтесь на «Вернисаж», где можно и нужно торговаться. Ведите себя уверенно и проявляйте деловую хватку! Только не стоит одеваться на рынок как на королевскую свадьбу: ваши золотые украшения, дорогая сумка и накидка из горностая вызовут не только несдержанный «ауффь!» у продавца, но и возможное желание сделать наценку побольше, а скидку поменьше»,- отмечает Кравец.
Те, у кого не получится добраться до фестиваля, смогут увидеть спецвыпуски из Армении уже этой осенью на ТНТ.
В августе 2016 года в Ереване состоялся первый концерт известного шоу Comedy Club.На сцене Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна выступил топовый состав юмористов Comedy Club – Гарик Мартиросян, Гарик Харламов, Тимур Батрудинов, Демис Карибидис, Дмитрий Сорокин, Андрей Скороход при участии группы USB и многих других резидентов лучшего комедийного шоу на российском телевидении.